05:23 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Poliitika
lühendatud link
3710

Isamaa ja Res Publica Liidu naiskogu (IREN) toetab Urmas Reinsalu jätkamist justiitsministrina

TALLINN, 21. jaanuar — Sputnik. IREN selgitas tehtud avalduses, et on kursis tööga, mida minister Reinsalu on teinud naistevastase vägivalla vastu ja just sellepärast naiskogu tema jätkamist toetabki, edastas ERR.

"Reinsalu ei ole üheski avalduses toetanud naistevastast vägivalda, ühe ebaõnnestunud lause vastupidiseks keeramine on tänase seisuga võimendunud ebaproportsionaalseks. IREN ei nõustu opositsiooni etteheitega, justkui Reinsalu ei oleks ebaõnnestunud väljendust siiralt kahetsenud ja leiab, et opositsioon on läinud ministrile sõnade suhu panemisega selgelt liiale, tõlgendades väljaütlemist pahatahtlikult väärasse konteksti asetades," teatas naiskogu.

Reinsalu astus skandaali põhjustanud sõnakasutusega üles kaitstes kriitika alla langenud NO99 teatri juhti Tiit Ojasood. Esmaspäeval saadeti presidendile 104 allkirjaga avalik kiri, kus taunitakse 2016. aastal näitlejanna kallal vägivallatsenud NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaasamist EV 100. aastapäeva vastuvõtu kunstilise programmi loomisse, vahendas Sputnik Eesti teisipäeval.

"Ken Kesey raamatus "Lendas üle käopesa" saab McMurphy'il õde Ratchedi juhendamisel toimuvast alandamisest villand ja ta käratab, et kanakarja kambakas ära lõpetataks. Just see tunne oli mul hommikul, kui lugesin massiüleskutset, et Ojasoo ei tohi aastapäevaetendust lavastada," kirjutas Tiit Ojasoo kaitseks välja astunud justiitsminister Urmas Reinsalu Eesti Päevalehes.

"Kui mina tema lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust," lisas minister.

"Kuulge kurjakirjutajad, muidugi saate hüsteeriaga solkida vabariigi aastapäeva ja Ojasoo elu ära! Aitab! Lõpetage kanakarja kambakas!" kurjustas Reinsalu.

Министерство юстиции Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов

Reinsalu vabandus

Hiljem Reinsalu vabandas, et nimetas teater NO99 lavastajat Tiit Ojasood hukka mõistvate inimeste avaldust "kanakarja kambakaks", samuti teiste neid ärritavate avalike väljaütlemiste pärast.

"Minu tänane kommentaar selle kohta, kas ühiskonnas on olemas võime halastada pärast karistamist, on moondud hoopis küsimuseks, kas ma kergekäeliselt suhtun naistevastasesse vägivalda," ütles Reinsalu.

"Ei, ei suhtu," sõnas minister."Igasugune vägivald kõigis vormides on lubamatu. Kuri tegu peab saama karistatud. Seda kurssi on ajanud justiitsministeerium varem ja ka nüüd. Ma vabandan oma avalduse sõnastuse pärast, kui see tegi kellelegi haiget."

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi teatas reedel, et kui justiitsminister Urmas Reinsalu esmaspäevaks tagasi ei astu, algatab fraktsioon umbusaldusavalduse.

Sputnik Eesti teatas, et MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid ja seetõttu tuleks tal ametist taanduda.

"Minister on igal juhul arvamusliider. Ja minister, kelle seisukohad kahjustavad vägivallaohvreid, ei sobi oma ametikohale," seisab naiste tugi- ja teabekeskuse avalikus pöördumises.

Tagid:
Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad