05:28 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
2420

Välisasjade nõukogu kohtumisel Brüsselis arutasid välisministrid Lähis-Ida rahuprotsessi hetkeseisu, millele järgnes kohtumine Palestiina omavalitsuse juhi Mahmoud Abbasiga

TALLINN, 22. jaanuar— Sputnik. Nõukogus arutati ka, milline tulevik võiks olla ELi partnerlusel Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna (AKV) riikidega ning Euroopa Liidu ja Liibüa koostööl, edastab Välisministeerium.

Miks Venemaa USA koha Lähis-Idas üle võtab >>

Kohtumisel Abbasiga rõhutas välisminister Sven Mikser, et nii Palestiina kui ka Iisrael peavad olema valmis kompromissideks, panustama pingete maandamisse ning hoiduma ühepoolsetest sammudest.

"Nii nagu ei ole Iisraeli asundustegevus Läänekaldal aktsepteeritav, ei vii ka raketirünnakud Iisraeli vastu ega vägivallale õhutamine Palestiina poolel loodetavale kahe riigi lahendusele lähemale," ütles Mikser kohtumisel.

"Jeruusalemma staatus tuleb lahendada Iisraeli ja Palestiina vaheliste läbirääkimiste teel, lähtuvalt rahvusvahelisest õigusest. Eesti toetab samme, mis viivad rahuprotsessi edasi," lisas ta.

Kohtumisel arutasid Euroopa Liidu välisministrid ka, milline tulevik võiks olla ELi partnerlusel Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani piirkonna riikidega ehk Cotonou lepingu uuendamist. Lepingu, mis kehtib kuni aastani 2020, eesmärk on vaesuse vähendamine ja AKV riikide majanduse parandamine.

Lähis-Ida uus konfiguratsioon >>

Lisaks tutvustas kohtumisel ÜRO Liibüa eriesindaja Ghassan Salamé diplomaatilisi jõupingutusi Liibüa rahuprotsessis. Mikseri sõnul toetab Eesti Liibüat ning rõhutas vajadust liikuda edasi lahenduste leidmisele rändega seotud probleemidele.

Järgmine Euroopa Liidu välisasjade nõukogu toimub 26. veebruaril.

USA president Donald Trump ähvardas lõpetada rahalise abi andmise nendele riikidele, mis toetavad ÜRO-s Jeruusalemma-teemalist resolutsiooni, vahendas Sputnik Eesti detsembris.

Venemaa president Vladimir Putin Süürias
© Sputnik / Михаил Климентьев

Välisminister Sven Mikseri sõnul osaleb Eesti Euroopa Liidu ühise seisukoha kujundamisel Lähis-Ida küsimuses ning kuigi see viib vastuollu USA-ga, ei pelga ta tagasilööke suhetes Ühendriikidega.

Iisrael muutus USA jaoks peenrahaks >>

"Enamike Euroopa riikide jaoks on tegu aastakümnete pikkuse seisukohaga. Eesti seisukohalt on oluline kujundada Euroopa ühine positsioon ja lähitundidel me töötame selle saavutamise nimel. Lähis-Ida küsimuses tuleb leida lahendus kahepoolsetes läbirääkimistel ehk ühtegi keerulist konflikti ei saa lahendada ühepoolsete deklaratsioonidega," ütles Mikser ERR-ile.

Tagid:
rahu, poliitika, EL, välisasjade nõukogu, Välisministeerium, Mahmoud Abbas, Sven Mikser, Iisrael, Palestiina, Brüssel, Lähis-Ida, Eesti

Peamised teemad