19:00 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
20662

Riigid, kes lubasid USA huvidest lähtudes oma territooriumile NATO ründerelvastust paigutada, kasutavad relvade kaitseks kilbina oma kodanikke, kes peavad lisaks nüüd ka NATO vägesid ülal pidama, teatas ekspert

TALLINN, 24. jaanuar — Sputnik. Tekkinud olukorda kirjeldas portaalile Sputnik Lietuva antud intervjuus Ühiskondlike probleemide uurimiskeskuse juht Aleksandr Žilin.

NATO baasid Balti riikides võivad teravdada olukorda viimse piirini >>

Jaanuaris saabus Leedusse 250 prantsuse sõdurit, kellest moodustatakse Ruklas asuva NATO pataljoni üks rood ning staabikoosseis. Lisaks sellele oodatakse, et Prantsusmaalt saabuvad ka tankid Leclerc ja jalaväe soomukid VBCI. Nii suurendab NATO oma sõjalist kohalolekut Vene Föderatsiooni piiri lähedal vaatamata Moskva-poolsetele kinnitustele rünnakuplaanide puudumisest.

Leedu. Illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Филиппов

Žilini sõnul ei ähvardanud miski Ida-Euroopat, sealhulgas ka Balti riike seni, kuni nende territooriumile polnud toodud USA tuumarelva.

"Kuni ameeriklased polnud siia ründerelvastust paigutanud, ei olnud Läti, Leedu, Eesti, Poola ega Rumeenia meie tuumajõudude strateegiliste sihtmärkide nimekirjas. Me ei vaadelnud neid üldse, kui tõsist vastast ja nende julgeolek oli kõrgel tasemel," ütles ekspert.

Žilin rõhutas, et nüüdseks satuvad just need riigid konflikti korral sõjategevuse keskmesse.

Balti riigid kui keskmise tegevusraadiusega sõjasulased >>

"Kohalikud võimud paigutasid ameeriklaste relvastuse oma rahvaste kaitse alla, mistõttu elanikkond muutus kohaliku eliidi reetlikkuse tõttu pantvangideks. Vähe sellest, et mitte just kõige jõukamad maksumaksjad peavad tasuma ka NATO okupatsioonivägede ülalpidamiskulusid, on nad lisaks kolmanda maailmasõja lahingutegevuse käivitumise korral hukule määratud," teatas ekspert.

Baltimaad peaksid taas arutama relvastuse koos hankimist, arvab Leedu välisminister Linas Linkevičius — Eesti, Läti ja Leedu on korduvalt tõstatanud relvastuse koos hankimise teema, vahendas Sputnik Eesti kuu keskel.

"See on asi, mida me peaksime pidevalt arutama kuni me suudame koostööd teha," sõnas ta Trakai piirkonnas julgeolekupoliitika ekspertide kohtumisel, märkides, et relvade koos hankmine oleks odavam.

Leedu minister: Baltimaad peaks arutama relvastuse koos hankimist >>

18. jaanuaril toimunud Sputniku telesillast osavõtjad arutasid erinevaid vaatenurki pidi sõjalis-poliitilist olukorda, mis on kujunenud seoses NATO baaside tekkimisega lausa Venemaa piiride äärde — järeldused ei ole lohutavad, aeg on kiiremas korras kokkulepetele jõuda.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Keegi ei taha surra: mida lubab Eestile NATO ja mida tõotab Venemaa doktriin
Meedia: Baltimaad on mures NATO pataljonide saatuse pärast
Baltimaad on muutunud NATO sõjaväebaaside teenindusalaks
Vaktsiin "Vene tankide" vastu: Baltimaad teevad NATO õppustega äri
Ameeriklaste Euroopa Venemaa eest kaitsmise plaan: Ukraina ja Baltimaad on unarusse jäänud
Leedu minister: Baltimaad peaks arutama relvastuse koos hankimist
Tapal teenivad Prantsuse sõdurid said missioonimedalid
Tapal teenivad Prantsuse võõrleegioni sõdurid
Tagid:
tehnika, intervjuu, sõdurid, pantvang, NATO, Aleksandr Žilin, Balti riigid, USA, Leedu

Peamised teemad