15:57 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
4321

Aina enam Euroopa Liidu poliitikuid on valmis ametliku Washingtoni Venemaa-vastastele sanktsioonidele vastu seisma

TALLINN, 31. jaanuar — Sputnik. Euroopa Liit otsustas mitte toetada USA Venemaa-vastaste sanktsioonide tugevdamist, teatas Belgia peaminister Charles Michel oma vene kolleegi Dmitri Medvedeviga peetud kõneluste tulemusena. Sellest teavitas RIA Novosti.

Austria toetab mõtet sanktsioonide etapiviisilisest lõpetamisest >>

Michel ütles, et sanktsioonid ei ole Euroopa jaoks eesmärk omaette. Tema sõnul on dialoog Moskvaga väga oluline mõistmaks seda teed, mida pidi Venemaal ja Euroopa Liidul jätkusuutlike strateegiliste suhete rajamiseks tuleb käia.

"Ma teatasin talle (Medvedevile – toim.), et me räägime Euroopa Liidus palju Venemaast, kuid ei räägi temaga, ei suhtle temaga. Edaspidi, tundub mulle, oleks kasulik seda dialoogi avardada ning muuta see konstruktiivsemaks," nentis Belgia peaminister.

Venemaa Föderatsiooni peaminister Dmitri Medvedev avaldas lootust Venemaa ja Belgia vahelise koostöö arenguks kõige erinevamates valdkondades – neil kahel riigil on potentsiaali ühiste tootmisvõimaluste loomiseks.

Medvedev märkis, et Micheli visiit annab tunnistust Belgia valmidusest "etendada aktiivsemat rolli" EL-i ja Venemaa vahel normaalse dialoogi taastamisel. "Kas sanktsioonide ja vastumeetmete kehtivusajal on dialoog võimalik? On võimalik, loomulikult" kinnitas Medvedev.

Venemaa peaminister rõhutas, et Venemaa tühistab tema poolt kehtestatud piirangud alles pärast seda, kui lääneriigid oma meetmed on tühistanud.

Euroopa poliitikud tunnistavad de-facto Krimmi kuulumist Venemaale >>

Nagu Sputnik Eesti on teavitanud, kehtestas Euroopa Liit majanduslikud piirangud Venemaa vastu 2014. aasta suvel Ukraina konflikti taustal ja on neid hiljem laiendanud. Nende tühistamine sai EL-is seotud Minski kokkulepete täitmisega. 2017. aasta detsembris pikendas Euroopa Liidu Nõukogu sanktsioonide kehtivusaega 2018. aasta 31. juulini.

Kremlis on säärase lähenemise üle korduvalt imestust avaldatud, kuna Venemaa ei kuulu Minski kokkulepete subjektide hulka. Moskvast on toonitatud, et rääkida Venemaaga sanktsioonide keeles ei ole jätkusuutlik. 2014. aasta suvel kehtestas Venemaa EL-i riikide suhtes terve rea vastusanktsioone.

Lääne poliitikud ja ärimehed on korduvalt toetanud seisukohta Venemaa-vastase sanktsioonisõja mõttetusest ning tunnistanud tohutuid kahjumeid kohalikele äridele ja tootjatele.

Prantsusmaa on USA-st väsinud ja arendab kaubandust Venemaaga >>

Venevastase poliitika tugevdamine USA poolt

USA rahandusministeerium avaldas ööl vastu 30. jaanuari niinimetatud "Kremli nimekirja", kuhu kuulub peaaegu kogu Venemaa Föderatsiooni juhtkond ja Venemaa suurettevõtjad – ühtekokku üle 200 inimese.

Nimekiri koostati vastavalt seadusaktile "Ameerika Ühendriikide vaenlastele sanktsioonide abil vastuseismise akt", mis võeti USA-s vastu 2017. aasta suvel. See ei hõlma mainitud isikute suhtes automaatset sanktsioonide kehtestamist, küll aga tähendab, et edaspidi võidakse USA poolt nende suhtes igal hetkel piirangumeetmeid kehtestada.

USA sai "Putini nimekirja" lõpuks valmis >>

Venemaa president Vladimir Putin nimetas asjaomast esildist "ebasõbralikuks aktiks", mis kahjustab Venemaa ja USA suhteid tervikuna. Tema sõnul pole Moskva huvitatud sellest, et suhteid Washingtoniga pea peale pöörata, ta hoidub nimekirja avaldamise järel vastusammudest ja jääb jälgima olukorra arengut.

Riigipea märkis ühtlasi, et Venemaa peab sel taustal tegelema esmajoones siseriiklike küsimustega, juhindudes reeglist, et "koerad hauguvad, aga karavan läheb edasi".

Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
© RIA novosti, Infographics
Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
Tagid:
majandus, sanktsioonid, EL, Dmitri Medvedev, Charles Michel, Euroopa, USA, Venemaa, Belgia

Peamised teemad