11:53 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Poliitika
lühendatud link
9631

USA alaline esindaja ÜRO-s Nikki Haley nimetas tingimused, mille korral USA võiks Venemaaga sõprust pidada, ainult et sääraste sõpradega pole meil vaenlasi vajagi, arutleb autor

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Mäletate, kuidas üks tütarlaps Ukrainast pärast Maidani kinnitas kõigile, et "me ei saa kunagi vendadeks"? Nüüd siis on needsamad motiivid, ainult udusemad, ilmunud ka USA alalise esindaja ÜRO-s Nikki Haley sõnadesse.

USA sai "Putini nimekirja" lõpuks valmis >>

Mitte kunagi, ütleb ta, ei saa Moskvast Washingtoni sõpra, kui ta oma poliitikast ei loobu. Kõlas see nii: "(Venemaa) ei ole meie sõber ega saa selleks, kuni nende valitsusel on väärtused, mis neil praegu on, ja kuni ta käitub nii, nagu praegu rahvusvahelisel areenil käitub."

Seega mitte kunagi, sest valitsusel on nähtavasti alati "väärtused, mis tal on" – Venemaa järgib järjepidevat ja tasakaalustatud poliitikat ning seda selle nimel muutma hakata, et keegi tahaks meiega sõber olla, pole kuidagi tõsiseltvõetav.

ÜRO ettepanek tuumarelvastusest loobuda on utoopia >>

Ühtlasi, kui jutt käib suurest poliitikast, on sõprus vahest küll soovitav nähtus, kuid mitte kohustuslik. Piisab lihtsalt läbikaalutud lähenemisviisist ja koostööst, emotsioonid aga võivad ajuti lausa häirida. Kena, et killukesed kunagistest kontaktidest on veel säilinud.

Näiteks, leidis aset luureteenistuste esindajate kohtumine – USA-sse saabusid FSB direktor Aleksandr Bortnikov, Venemaa kindralstaabi peavalitsuse ülem Igor Korobov ja välisluureteenistuse (SVR) direktor Sergei Narõškin, kes muuseas on sanktsioonide all. Aga kui tarvis, ei sega see kedagi. Kusjuures, kui see olnuks demokraatide voli, oleks nad need sidemed purustanud: parteis ju leidus visiidiga rahulolematuid.

Venemaa: sanktsioonid — sekkumine Venemaa presidendivalimistesse >>

Ja küllap nüüd koostatakse sellest "Kremli süüasja" omaette peatükk ning järjekordne argument abiks teooriale Venemaa sekkumisest USA valimistesse. Hoolimata sellest, et mitte mingeid tõendeid selle kohta ei saagi olla ning uurimine, mis esialgu sarnanes farsiga, on ammuilma muutunud absurdikomöödiaks, ei ole Ameerika Ühjendriikide poliitikud senimaani valmis tollest teemast loobuma.

Belgia peaminister Charles Michel
© Фото : kremlin.ru / Benoit Doppagne / ZUMAPRESS.com

Nii tõi ka Nikki Haley esile sellesama "sekkumise" ühe põhjusena, miks Venemaaga ei saa sõprust pidada. Lisaks veel Ukraina territooriumi "okupeerimine", Süüria valitsuse toetamine ja Iraani kaitsmine tema tuumaobjektide põhjalikuma inspekteerimise eest.

Eurooplased peavad USA uusi sanktsioone vastuvõetamatuiks >>

Nende argumentide seast iga väite alusetust tõestada on väga lihtne. Nii et poleks pruukinud kõike seda välja mõelda, vaid lihtsalt öelda, et me ei taha sõbrad olla – ja kogu lugu.

Keegi ei vaidle vastu, et vägisi armsaks ei saa. Aga sõpruse asemel oleme me täiesti nõus rahuliku dialoogiga. Või leidub proua Haleyl ka selle vastu oma kümmekond argumenti?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

USA üritab ootuspäraselt Venemaa valimistesse sekkuda
Prantsusmaa on USA-st väsinud ja arendab kaubandust Venemaaga
Küsitlus: Trump üritab tõkestada Venemaa-juurdlusi
Putin: Venemaa ei saa lubada endale selliseid kaitsekulutusi nagu USA
Venemaa president allkirjastas "välisagendi" seaduse
USA-s ähvardati teist Sputniku raadiosaadete edastajat välisagendi staatusega
Zahharova teatas USA eriteenistuste katsetest värvata vene meediat
Tagid:
sõprus, poliitika, väärtus, ÜRO, Nikki Haley, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad