10:08 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Poliitika
lühendatud link
7011

Casimir Pulaski Fondi analüüsiosakonna juhataja Tomasz Smura ei usu, et NATO vastab Iskanderite paigutamisele Kaliningradi - seda ta rääkis intervjuus Poola raadiole

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. Mihhail Gorbatšovi ja Ronald Reagani poolt allkirjastatud lepe keelab pooltel omada või välja töötada rakette, mille lennukaugus jääb 500 ja 5500 km vahemikku. Lepingust peetakse kinni, seda ei ole tänaseni tühistatud, vahendab portaal Inosmi Tomasz Smura sõnu.

Kreml kinnitas, et paigutab Kaliningradi oblastisse raketikompleksid Iskander. Leedu arvab, et nad jäävad sinna alaliselt.

"Oleme "Iskanderite" Kaliningradi paigutamisest korduvalt kuulnud. See on osa relvastuse uuendamise programmist, mille Venemaa 2020. aastaks lõpetada plaanib. Teada oli, et kõik brigaadid, mille relvastuses on taktikalised raketid, saavad uue lahingutehnika. Varasemalt kasutasid venelased komplekse "Totška-U", nüüd asendatakse need operatiiv-taktikaliste raketikompleksidega "Iskander". Praeguseks jõudiski kätte Kaliningradis asuva brigaadi järjekord. See oli muide üks viimaseid väeosi, mis "Iskanderitele" üle läks.

Vene Iskanderid on suutelised tulistama rakette Poolast liikvele minevate NATO vägede pihta
© Sputnik / Сергей Орлов

Iskanderid Baltikumis — uued ohud muutusid sihtmärkideks >>

Muret tekitab vene rakettide suur tegevusraadius. Olukord piirkonnas on rahutu ja need, kes rakettide lennuulatusse jäävad, vaatavad uusi komplekse suurema ärevusega.

Aastal 1987 kohustus Venemaa täitma kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepingut. Mihhail Gorbatšovi ja Ronald Reagani poolt allkirjastatud lepe keelab pooltel omada või välja töötada rakette, mille lennukaugus jääb 500 ja 5500 km vahemikku. Lepingust peetakse kinni, seda ei ole tänaseni tühistatud.

Mis puudutab komplekse Iskander, siis ei tea me täpselt, milline on tema laskeulatus. Mõned Lääne analüütikud räägivad, et Kaliningradi saabuvad raketid suudavad lennata ka kaugemale kui 500 km, Iskander-M puhul 600-700 kilomeetrini. Vene pool kinnitab, et rakettide tegevusulatus ei riku lepingu nõudeid, jäädes 450 ja 490 km vahemikku.

On veel üks tõsisem probleem. USA välisministeerium rõhutab, et venelased rikuvad süstemaatiliselt Lühi- ja Keskmaarakettide lepingut, katsetades kompleksi uut versiooni "Iskander-K". Temas kasutatakse tiibrakette, mille lennuraadius on kuni 1500 km.

Keegi ei taha surra: mida lubab Eestile NATO ja mida tõotab Venemaa doktriin >>

Analüütikud arvavad, et tegu on tiibrakettidega "Kaliiber" varustatud "Iskander-M"-iga, mida nägime Süüria kampaania ajal. Riigidepartemang väidab, et venelased juba katsetavad sellist hübriidi. Ameeriklased hoiatavad, et kui Venemaa niisuguse kompleksi seeriatootmisse laseb, järgneb sellele Lühi- ja Keskmaarakettide lepingu lõpetamine koos kõigi kaasnevate tagajärgedega. Versioon, mis Kaliningradi paigutati, on "Iskander-M", mille rakettide lennukaugus venelaste sõnul jääb alla 500 km. Ametlikku infot ega tõestusi, et kompleks lepingut rikuks, ei ole.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Нина Зотина

Tuleb lisada, et venelastel on Balti mere piirkonnas muudki relvastust. Sinna paigutati varasemalt raketikompleks "Bastion" laevatõrjerakettidega "Oniks", mis võivad tabada sihtmärke niisama kaugelt. Venemaal on Läänemerel ka kaks väikest raketilaeva "Bujan-M", mille relvastuses on raketid "Kalibr".

Moskval olid võimalused kaugel asuvate sihtmärkide pihta löökide andmiseks ka ilma "Iskanderiteta". Need on samuti juba Venemaa teistest piirkondadest Kaliningradi paigutatud. Nad suutsid seda teha üpris lühikese ajaga.

"Suwalki koridor" ja Euroopa julgeolek >>

Läänemere piirkonnas asuva relvastuse nimekiri näitab, et siia koondatakse uuemat tehnikat, parimat, mis neil on.

Kaliningradi oblast jäi kauaks tähelepanuta, aga viimasel ajal on olukord muutuma hakanud. Lennuväebaasides maandusid Su-27 asemel Su-27M-d ja Su-35-d, saabusid kompleksid "Bastion", nüüd vahetatakse ka "Totškad" "Iskanderite" vastu. Venemaa kiirendas mingil määral ümberrelvastumisprotsessi konflikti tõttu Läänega. Ehkki see oli neil niigi plaanis ja alustada tuli päris algusest, sest Kaliningradis asuv tehnika oli üpris vananenud.

Kas Lääne, NATO või kohaliku piirkonna tasemel on põhjust oodata mingeid vastusamme? Ühelt poolt on Venemaa tegevus osa moderniseerimisprotsessist, teisalt Kaliningradi oblastisse saabus relvastus just niisuguste ja mitte teistsuguste potentsiaalsete võimalustega. Pole teada, kas ja millal neid kasutatakse.

Siin on omamoodi probleem, mis seotud NATOs toimuvate protsessidega. Ma ei ootaks sellele konkreetset vastust. Muidugi, ei tohiks unustada, et me juba vastame Venemaale Walesis ja Varssavis vastuvõetud otsuste raames – meil tekkisid ühendatud jõud, õnnestus suurendada kohalolekut Baltimaades ja Poolas. Ma ei arva, et Venemaa sammud Kaliningradis kuidagi olukorda muudaksid.

Alliansil on praegu teised prioriteedid – keskenduda logistikale, tagalavarustuse arendamisele ja vägede mobiilsusele. Ma ei arva, et ümberrelvastamise tõttu Kaliningradis, täpsemalt "Iskanderite" saabumise tõttu sinna, toodaks meile lisajõude.

Soome kaitseministeerium Venemaa raketikomplekse ei pelga >>

Kui rääkida vastumeetmetest "Iskanderite" paigaldamisele, tasub mainida NATO raketitõrjesüsteemi. Me räägime pidevalt sellest, et ta ei ole Venemaa vastu suunatud. Ma ei eeldaks, et allianss oma seisukohta ümber vaataks ja Vene ohule orienteerudes süsteemi muudaks. See teema kutsub NATOs esile rohkeid vaidlusi. Mida me aga võime teha, on anda omapoolne vastus. Ja sellega me tegelema hakkamegi.

Nimelt loob Poola oma raketikaitsesüsteemid "Narev" ja "Visla". Samuti on meil plaanis "Iskanderile" sarnaneva raketikompleksi relvastusse võtmine – jutt on "Omar"-idest. Eksperdid soovitavad ise enda eest hoolitseda ja plaanid ellu viia, mitte oodata, millal teised riigid tegevust alustavad."

Tagid:
rakett, intervjuu, Iskander, julgeolek, Poola raadio, NATO, Tomasz Smura, Kaliningrad, Poola, Venemaa

Peamised teemad