09:50 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
NATO idarindel (273)
9911

Balti riikide saatused olid 20. sajandil sõna otseses mõttes "üksteiselt kopeeritud", seetõttu pole üllatav, et õige paljud laias maailmas Läti, Leedu ja Eesti vahel vahet ei tee, ei vaeva end faktidega nende riikide erinevustest ja tihtilugu ajavad pealinnadki segamini

TALLINN, 14. veebruar — Sputnik. Tõepoolest, esmapilgul võivad Leedu, Läti ja Eesti paista kolme õena. Kolm väikest riiki Läänemere ääres. Aga kui lähemalt vaadata, siis saab selgeks, et nendevaheline koostöö meenutab mõnikord Krõlovi valmi luigest, haugist ja vähist. Niiviisi arvab ajaleht Latvijas Avize, avaldades oma analüüsi Inosmi.ru lehekülgedel.

Ja nagu seda õde omavahelistes suhetes sageli juhtub, ilmneb Balti riikide puhul mitte ainult sõprust, vastastikust abi ja solidaarsust, vaid ka täiesti tajutavat kadedust ja konkurentsi. Lätlased kadestavad leedulasi ja eestlasi nende maanteede olukorra, efektiivse riigijuhtimise ja oskuse pärast rahvuslikke konflikte paindlikult lahendada.

Iskanderid Baltikumis — uued ohud muutusid sihtmärkideks>>

"Balti riigid ei ole identsed kolmikud, igaühel neist oma vaade maailmale. Kuid tervikuna on Baltimaade omavahelised suhted väga eluterved, nagu see sõbralikel riikidel, kellel on palju ühiseid sihte ja huvisid, peabki olema," rõhutab Läti ülikooli professor Žaneta Ozoliņa.

Sarnasustes erinevad

Ozoliņaga on nõus Läti Seimi saadik Romualds Ražuks, päritolult leedulane, kes juba aastaid töötab Balti Assamblees: "Baltimaade koostöö igapäevastes asjades on väga tihe, ehkki me saame läbi ilma laia jooneta ja igavest armastust vandumata."

Ražuks märkis, et igale rahvale omased jooned kajastuvad ka Balti Assamblee tegevuses. Eestlased esinevad sageli ulatuslike reformikavadega, leedulased võtavad millegi eest hoolt kanda ning lätlased püüavad mängida vahendaja rolli. Ta leiab, et olmelise läbikäimise tasandil on baltlaste suhted head. Tõsi, Lätis kostab aegajalt halvustavaid ütlusi lõunanaabrite, näiteks Leedu ärimeeste elukommete või leedukate kauplusteketi Maxima kohta, mis on võitnud endale koha pea kõikides Läti väikelinnades.

Keegi ei taha surra: mida lubab Eestile NATO ja mida tõotab Venemaa doktriin>>

Ražuksi arvates soodustavad leedulaste edu äriajamises slaavlastelt laenatud kauplemisoskused ja silmapaistev võitlejahing. "Ei saa unustada, et leedulased on kaks sajandit päevast päeva võidelnud ristirüütlitega ja seeläbi hea karastuse saanud. Ent Lätis on inimestel minu arvates avaramad võimalused eneseväljenduseks, kuna siin ei ole selliseid rangeid raame, mis Leedu ühiskonnas on ette seatud. Leedus on kogu kultuur kujunenud katoliku kiriku tugeva mõju all. Lätis omakorda on mõju olnud erinevatel konfessioonidel ning vaba mõtlemist on meil palju rohkem," märkis rahvasaadik.

Leedu poliitikauurija Artūras Račas leiab, et käsitlus lätlastest ja leedulastest kui lahutamatuist vennasrahvastest on müüt, mis on säilinud nõukogude aegadest, mil ülejäänud NSV Liidu elanikud pidasid baltlasi üldse üheksainsaks rahvaks. Kuigi tegelikult on erinevused näiteks eestlaste ja leedulaste vahel tohutud – nii kultuuri kui religiooni kui keele poolest. "Põhilised sidemed, mis meid ühendavad – see on Läänemeri ja koos üleelatud nõukogude okupatsiooni periood," lisas ekspert.

Kooris Venemaa vastu

Pärast iseseisvuse taastamist ei kestnud Baltikumi rahvaste sõpruse eufooria just kaua. Selgus, et igaühel neist kolmest riigist on erinevad huvid ja edasise arengusuuna suhtes erinevad seisukohad. Nii säilitas Lätis ja Leedus oma mõju vana nõukogudeaegne eliit, eestlased seevastu usaldasid enam uusi liidreid ja alustasid kiireloomulisi reforme.

Balti riikide koostööd raskendasid mitut liiki erimeelsused, "räime-" ja "naftasõjad". Takkapihta püüdis igaüks Balti riikidest esitleda end kõige ahvatlevama paigana lääne investeeringute jaoks. Läti asub geograafiliselt Baltikumi keskmes ja tunneb uhkust Riia kui regiooni suurima metropoli üle. Leedul on kõige suurem territoorium ja suurim rahvaarv. Eesti on Balti riikides seas majanduslikult ja tehnoloogiliselt kõige arenenum.

Eestlased leiavad, et nad on palju lähedasemad soomlastele kui lätlastele, leedulastel aga on paljudes valdkondades märksa tihedam koostöö Poolaga.

Eesti piiritara kui reservaadi sümbol>>

"Balti riikide koostöö on praegu pigem kujunenud omavaheliseks konkurentsiks. Ma ei näe küll meie riikide vahel suuri erimeelsusi, kuid pole ka erilist soovi väga tihedat koostööd arendada. Arvan, et meil tuleb rohkem keskenduda ühisele, aga mitte erinevustele," leiab Račas.

Läti Euroopa Liikumise president Andris Gobiņš rõhutab, et Balti riike seob tihedalt nii minevik kui olevik kui ka tulevik.

"Mikrotasandil oleme me konkurendid, kuid olulistes küsimustes on Baltimaad ühes paadis, kuna neil on ühised huvid, väga paljudes küsimustes oleme üksteisele appi tulnud, näiteks siis, kui võitlesime EL-i ja NATO-sse pääsemise eest."

Praegu on ühendavaks teguriks, mis sunnib Balti riike kokku hoidma, viimase kolme aastaga teravnenud hirm Venemaa ees. Ida-Euroopa poliitika uurimiskeskuse juhataja Andris Kudors leiab, et strateegilisel tasandil on Balti riigid ühtsed, kuid ei tasu oodata, et nad kõigis valdkondades ühtse tervikuna tegutsema asuvad.

"Me oleme siiski kolm erinevat riiki, igaüks oma huvidega, ja see on normaalne, et mõnikord huvid ei kattu," ütles ekspert.

Väärtuslikuks panuseks Balti ühtsuse tugevdamisse peab Kurdos ühisprojekte, näiteks Rail Baltica raudteeliini rajamist: "See projekt kindlustab ühtlasi Riia kui Baltikumi keskse metropoli rolli, sest Rail Baltica ühendus Riia lennujaamaga hakkab soodustama Leedu ja Eesti turistidevoogu."

USA asepresident Mike Pence ja president Kersti Kaljulaid
© REUTERS / INTS KALNINS

USA väike abi F-22 ja F-35 käitlemiseks>>

Tõsi küll, viimasel ajal on taas tugevnenud kartused Rail Baltica projekti tuleviku suhtes, kuna leedulastest ja eestlastest aktsionärid on avaldanud ühisettevõtte RВ Rail juhile Baiba Rubesale umbusaldust.

"Balti riikide suutlikkus koostööd teha määrab selle, kuivõrd edukalt me suudame Euroopa ja maailma poliitikat mõjutada. Mida tihedam saab olema meie koostöö, seda enam meie arvamust Euroopa ja maailma mastaabis kuulda võetakse," kinnitas Euroopa Parlamendi saadik Artis Pabriks.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
iseseisvus, Leedu, Läti, Eesti

Peamised teemad