19:30 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
Relvastus (196)
26943

Maidanil toimunud tapmistega on seotud Ukraina Ülemraada saadikud Sergei Pašinski ja Vladimir Parasjuk – nad vajutasid isiklikult päästikule – selgub Gruusia täpsuslaskur Aleksandr Revazišvili tunnistustest

TALLINN, 14. veebruar — Sputnik, Andrei Veselov. Kiievi Maidanil 20.02. 2104. a. meeleavaldajate pihta avatud tule tagajärjel hukkus 53 inimest – 49 protestijat ja 4 õiguskaitseorganite töötajat. Opositsioonijuhid süüdistasid toimunus "Viktor Janukovitši režiimi."

Sellele vaatamata sattus ametlik juurdlus tupikusse – kurjategijad on tänaseni leidmata. RIA Novosti korrespondent kohtus Tbilisis eeldatavate laskuritega. Tegu on grusiinlastega, kes oma elu pärast kartes end hetkel Armeenias varjavad. Nad väidavad, et neile jagasid korraldusi Maidani juhid. Enamgi veel – oli otsene korraldus tulistada mitte ainult miilitsate, vaid ka meeleavaldajate pihta, et rahvahulka raevu ajada ja poliitilist kriisi esile kutsuda.

Kaks viiendikku ukrainlastest iseloomustasid 2013. aasta lõpus, 2014. aasta alguses aset leidnud sündmusi väärikuse revolutsioonina
© Sputnik / Андрей Стенин

Sellest, et Maidani tulevahetusega on seotud Gruusia täpsuslaskurid, teatas esimesena Gruusia relvajõudude eliitüksuse "Avaza" endine komandör kindral Tristan Tsitelašvili. Tsitelašvili sõdis Abhaasias ja osales 2008. a. augustis "viiepäevases sõjas", kuid muutus mõni aeg hiljem Saakašvili isiklikuks vaenlaseks, kui president üritas oma lüüasaamise sõjaväelaste kaela ajada.

Gruusia snaiprid Maidanil — kogu tõde skandaalsest filmist>>

Tsitelašvili koju tungis politsei ja mees vahistati– operatsiooni käigus sai kannatada isegi tema alaealine poeg. Kindralilt nõuti ülestunnistust, et Gruusia kaotas 2008.a. kampaania "kindralite vandenõu" tulemusena. Vahistatu mingeid tunnistusi ei andnud. Sellest ajast peale on ohvitserist saanud Saakašvili põhimõtteline vastane.

"Ma teadsin juba 2014. aastal, et Maidanil tegutsesid Gruusiast pärit inimesed," kõneles Tsitelašvili RIA Novostile.

"Osa neist on minu alluvad Gruusia armeest. Mõned asuvad endiselt Ukrainas ja võtavad osa lahingutegevusest. Teised naasid koju. Nad kartsid pikka aega midagi rääkida ja kardavad ka praegu. Neid võidakse lihtsalt ebamugavate tunnistajatena likvideerida," teatas ta.

Rahva hulgas nimetati meid Sonderkomandoks (SS-eriüksus – Toim.)

Üks neist, keda Tsitelašvili silmas peab, on Koba Nergadze — kaadrisõjaväelane, kes osales 2003.-2004.a. mitmes erioperatsioonis Gruusia ja Lõuna-Osseetia vahele jäävas Ergeneti rajoonis.

"Me võitlesime salakaubaga. Piirkond oli gruusia ja osseedi ärimeeste vahel jagatud. Aeg-ajalt tekkisid konfliktid, sealhulgas ka otsesed kokkupõrked Osseetia relvajõududega. Meie brigaadist hukkus tollal 11 või 12 inimest, täpselt ei mäleta. Gruusia armee poolel oli kokku 45 hukkunut," jutustab Nergadze.

Aastal 2006 läks ta vanemleitnandi auastmes erru ja asus mõne aja möödudes Mamuka Mamulašvili eestkostel tööle Gruusia kaitseministeeriumi julgeolekuosakonnas.

"GRU salajane ettekanne": vene trollid häbistasid Washington Posti>>

Tänaseks on Mamulašvilist saanud Donbassis Kiievi poolel sõdiva niinimetatud "Gruusia Leegioni" komandör. "Tutvusin temaga sõjaväes, oma sõbra Bežo sünnipäeval," lisab Koba.

"Ametlikult oli meie ülesandeks Tbilisis toimuvate miitingute turvamine, vältimaks kokkupõrkeid Saakašvili pooldajate ja vastaste vahel. Tegelikult seisnes meie põhitöö opositsiooni mahasurumises ja opositsionääride jälgimises," tunnistab Nergadze.

"Komandöride käsul peksid meie kaastöötajad opositsioonijuhte. Selliste operatsioonide ajal kandsime reeglina maske. Rahva hulgas saime hüüdnimeks Sonderkomando. Tavaliselt varjasid ametkonna töötajad oma tegelikku töökohta ja –ülesandeid," räägib endine ohvitser. Agendid jagati 10-liikmelistesse rühmadesse – üht sellist gruppi juhtiski Nergadze. Teised temale tuntud "grupijuhid" olid Georgi Saralidze, Merab Kikabidze ja David Makiašvili.

Vestluses RIA Novostiga nimetas Koba mõningaid teenustasusid. Näiteks opositsioonipartei rahvasaadiku läbipeksmise tariif oli tuhat dollarit.

© Ruptly
Radikaalid peksid Maidani aastapäeval puruks aknad ja süütasid autorehveю.

Mamulašvili kutsus 2013.a. detsembris "kümnikud" nõupidamisele ja teatas, et on vaja "kohe Ukrainasse meeleavaldajatele appi sõita." Nergadze grupile eraldati 10 000 dollarit. Lisaks lubati komandeeringust tagasipöördumise järel maksta veel 50 tuhat. Reisil kasutati võõraid passe, Nergadzele antud dokument oli välja antud kellegi 1977.a. sündinud Georgi Karusanidze nimele.

Kiievis majutati rühm Ušinski tänavale. Iga päev käisid nad Maidanil "tööl".

"Meie ülesanne oli üldise korra jälgimine — et ei oleks alkoholitarbimist, püsiks distsipliin – ja keskvõimu poolt saadetud provokaatorite väljaselgitamine," räägib ohvitser.

Uue aasta võttis Nergadze vastu hotellis "Ukraina," mis oli protestijate kontrolli all.

"See on paranoia": kes ja kuidas valmistavad Ukrainas ette järjekordset riigipööret>>

Veel üks rahutuste harjal Gruusiast Kiievisse saabunud ekssõjaväelane on Aleksandr Revazišvili. Peale Gruusia armees teenimist oli ta Saakašvili toetusorganisatsiooni "Vaba tsoon" aktivist.

Ukraina kukutatud presidendi Viktor Janukovõtš
© Sputnik / Сергей Пивоваров

Oma sõnul "infiltreerus ta opositsionääride ridadesse, korraldas nende seas kaklusi ja provokatsioone."

Organisatsiooni juhtis Koba Habazi, kes Revazišvilit Mamulašvilile tutvustas. Viimast huvitas Aleksandri sõjaväeline eriala – täpsuslaskur.

Veebruari keskel lendasid Revazišvili, Habazi ja veel neli "Vaba tsooni" esindajat lennukompanii "MAU" reisiga Kiievisse.

Algselt majutati nad Vozduhoflotski tänavale, hiljem viidi üle meeleavaldajate vallutatud konservatooriumi.

Pašinski tulistas automaadist

"Neljateistkümnendal või 15. veebruaril kutsuti rühmavanemaid – mind, Kikabidzet, Makiašvilit, Saralidzet ja teisi, kelle nimesid ma ei mäleta – hotell "Ukraina" kolmandal korrusel asuvasse numbrituppa. Seal oli Parubi (Andrei Parubi, paremäärmuslik Ukraina poliitik, rahutuste-aegne "Maidani komandant"; alates 2016.a. Ülemraada spiiker – Toim.) ja Pašinski (Sergei Pašinski, skandaalne Ukraina poliitik ja ärimees, käesoleval hetkel Ülemraada Rahvusliku julgeoleku ja kaitsekomitee esimees – Toim.)

Parubi esines meile: "Vaja on vennasrahvast aidata, varsti saame konkreetse ülesande." Mingeid täpsustusi ei järgnenud. "Selleks ajaks olid meeleavaldajate käes relvad – jahipüssid ja püstolid," räägib Nergadze.

Koba Nergadze kirjeldas, kes relvad hotell "Ukrainasse" tõi

Kohtumisel osales ka keegi Christopher Brane, keda esitleti kui Ameerika erusõjaväelast.

"Pašinski koos kahe suuri kotte kandva tundmatuga saabusid uuesti hotelli 19. veebruari õhtul. Nad võtsid välja SKS karabiinid ja 7,62 kaliibriga Kalašnikovi automaadid. Veel olid kotis SVD snaiperrelv ja välismaist päritolu karabiin. Pašinski seletas meile, et relvi on vaja enesekaitseks, kuid küsimusele "kelle eest?" vastamata lahkus ta toast," jätkab Nergadze.

Moskva kohus andis võimuvahetusele Ukrainas õigusliku hinnangu — riigipööre>>

Seejärel toimus Nergadze ja Mamulašvili vahel vestlus. Mamulašvili rääkis "eriülesandest" ja sellest, et "Maidanil on vaja korraldada kaos, kasutades relvi nii protestijate kui miilitsa vastu – vahet pole." Komandeeringutasu lubas ta maksta alles "ülesande" täitmise järel.

"Olin kohal ka teiste grupijuhtide instrueerimise juures, mille viis inglise keeles läbi Brane, tõlkis aga Mamulašvili. Tegevuskava oli järgmine: Pašinski grupp läheb konservatooriumi ja avab sealt esimesena tule. Kolme-nelja minuti möödudes peavad tulistamist alustama hotellis "Ukraina" asuvad grupid," lisas Nergadze.

Nagu räägib Revazišvili, toodi samal päeval relvad ka konservatooriumisse: "Saabusid Mamulašvili, Saralidze, hüüdnimega Malõš ja veel kümmekond inimest, keda ma ei tundnud. Mamulašvili päris meie tuju kohta. Nad naersid. Keegi küsis Mamulašvililt gruusia keeles: "Kus Miša on?" "Porohi juures," vastas too. Seejärel nad lahkusid. Mõne aja möödudes tõid Pašinski ja veel mõned mehed kotid relvadega. Valdavalt SKS karabiinid. Pašinski enda käes oli avatud päraga Kalašnikovi automaat."

Kohalviibijate hulgas oli Vladimir Parasjuk – üks Maidani sotnikutest (saja võitleja komandör – Toim.), kellest hiljem sai pataljoni "Dnepr" 4. roodu komandör ja Ukraina rahvasaadik. Endaga koos olnud inimest nimetas ta "Batjaks" – tegu võis olla ta isaga.

"Pašinski palus minult abi tulepositsioonide valikul. Ütles, et öösel võidakse konservatooriumi rünnata ja meeleavaldajad laiali ajada," lisas Revazišvili.

"Umbes kella nelja-viie ajal hommikul kuulsin ma laske, mis tundusid kõlavat Oktoobri palee poolt. Pašinski hüppas püsti, haaras raadiosaatja ja hakkas karjuma, et tulistamine lõpetataks, sest aeg ei ole veel käes. Tulistamine lõppes kohe. Kell 7.30 hommikul (võib olla ka pisut hiljem) käskis Pašinski kõigil end valmis seada ja tuli avada. Teha 2-3 lasku ja kohe asukohta vahetada. Pašinski ise tulistas automaadist, noorem Parasjuk karabiinist "Saiga", "Batka" karabiinist SKS," räägib Revazišvili.

"Tulevahetus kestis 10-15 minutit, mispeale meil kästi relvad maha jätta ja hoonest lahkuda," lõpetab ta.

Aleksandr pöördus Maidanile tagasi. Nägi, et inimesed on raevunud — mõned arvasid, et tulistajaks oli "Berkut", teised kahtlustasid, et tule avasid omad – meeleavaldajad. "Ma mõistsin kui halvasti see lõppeda võib, et ma olen "paraja supi sisse sattunud" ja mind võidakse siinsamas tükkideks rebida, kui tõde avalikuks saab. Eemaldusin sündmuskohalt, jalutades esialgu piki Maidani. Seejärel otsustasin, et on aeg lahkuda. Võtsin takso ja suundusin lennujaama," lõpetab oma loo Revazišvili.

Victoria Nuland: Riigidepartemangust lahkuja „kangelaslikud aastad">>

"Kahekümnenda veebruari varahommikul, kella 8 paiku, kuulsin ma konservatooriumi poolt laske. Kolm-neli minutit hiljem avas Mamulašvili grupp tule hotell "Ukraina" kolmanda korruse akendest. Tulistati paarikaupa. Peale lasku siirduti kõrvaltuppa ja tulistati uuesti. Kui kõik läbi sai, kästi meil lahkuda. Samal päeval lendasime Bežoga tagasi Tbilisisse," räägib Nergadze.

Lubatud raha Gruusia armee eks-ohvitser ei saanudki. Täna pelgab ta endiste "kolleegide" kättemaksu.

Koba Nergadze ja Aleksandr Revazišvili on valmis oma sõnu Ukraina kohtus kinnitama. Agentuuri RIA Novosti toimetuse käsutuses on nende poolt endisi "Berkuti" kaastöötajaid esindavatele advokaatidele Aleksandr Goršinskile ja Stefan Reškole Kiievi Svjatošinski rajoonikohtus antud ametlike tunnistuste koopiad. Samuti on RIA Novosti käsutuses Nergadze ja Revazišvili saabumist kinnitavate lennupiletite koopiad Maidani sündmuste päevilt.

Materjal valmistati ette koostöös Sputnik Gruusia toimetusega

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
maidan, snaiper, Gruusia, Ukraina

Peamised teemad