03:59 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Poliitika
lühendatud link
12021

Vene Riigiduumast teatati, et Moskval ei ole kohustust NATO-le Kaliningradi paigaldatavatest raketikompleksidest "Iskander" ette kanda. Järelikult seda ka ei tehta.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

NATO peasekretär Jens Stoltenberg kutsus Venemaad "Iskanderite" alaliselt Kaliningradi viimise küsimuses üles läbipaistvusele. Ehk siis täielikule avatusele. Seejuures aktsepteeris alliansi ülemjuhataja, et Moskva mainis niisuguse sammu võimalikkust juba mitmeid aastaid tagasi. Millest siis nüüdne segadus, paanika ja hüsteeriline reaktsioon Kaliningradi lähedal asuvais riikides? Teid ju hoiatati!

Kreml kinnitas, et paigutab Kaliningradi oblastisse raketikompleksid Iskander
© Sputnik / Виталий Аньков

Iskanderid Baltikumis — uued ohud muutusid sihtmärkideks>>

Lootsime, et allianss mõtleb vähemalt osaliselt ümber ja pidurdab jultunud ning ähvardavat idasuunalist laienemist. Aga ei, Washington ja Brüssel läksid otserünnakule, tehes seda üllatava kangekaelsuse ja isegi mõningase fanatismiga, kaasates mängu absurdsed, läbinähtavad ja laialivalguvad lubadused heade suhete tähtsusest ja konstruktiivsest dialoogist Moskvaga.

Lõpptulemusena paigutati Venemaa piiridele Poolas ja Baltimaades terve diviis USA relvajõude – isikkoosseis, soomustehnika, suurtüki- ja lennuvägi. Jätkub Ameerika raketitõrjesüsteemi elementide ülesseadmine. NATO-s on aga lisaks teisigi liikmesmaid, juhul kui keegi selle unustanud on.

Keegi ei taha surra: mida lubab Eestile NATO ja mida tõotab Venemaa doktriin>>

Kaitseväe juhataja külastas Suwalki koridori ning kohtus Poola ja Leedu kolleegidega
© Foto : Kaitseväe Peastaap

Kreml hoiatas kümneid, võib olla isegi sadu kordi, et tal tuleb toimuvale vastata, tugevdades vastumeetmena Venemaa piire. Seega on "Iskanderite" ilmumine igati loogiline. Midagi muud ei saanud Läänes hoogu koguva venevastase kampaania taustal oodatagi. Stoltenbergi väljaütlemistes aga igasugune loogika puudub. Miks peaks Moskva olema avatud ja jagama salajast infot, kui jutt käib tema julgeolekust?

Ei, sest NATO jaoks oleks kõige sobivam, kui Vene armee püsiks jätkuvalt 1990. aastate olukorras, mil midagi uut välja ei töötatud, relvastuse tootmine lõpetati, sõdurid ja ohvitserid aga elasid peaaegu kerjustena.

Venemaa vastus NATO-le: Balti laevastik suurendab raketilöögivõimekust>>

Kuid ajad muutuvad. Venemaa ei jäta enam Lääne "partnerite" vaenulikke samme vastuseta.

Mööngem — NATO on vastumeetmete esilekutsumiseks omalt poolt kõik teinud. Enamgi veel. Nagu Riigiduumast teatati, ei ole Moskval alliansi ees mingit kohustust raketikomplekside "Iskander" paigaldamisest Kaliningradi oblastisse ette kanda. Järelikult seda ka ei tehta. Õigupoolest pole selleks põhjustki.

Erinevalt USA-st paigutab Venemaa relvastust oma riigi territooriumile ja teeb seda rangelt rahvusvahelise õiguse norme täites. Või ei olegi enam mingisuguseid norme?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
Iskander, NATO, Jens Stoltenberg, Kaliningrad, Moskva, Venemaa

Peamised teemad