08:16 14. November 2019
Kuula otse
  • USD1.1006
  • RUB70.8149
Süüdistused vene häkkerite aadressil kõlavad ikka ja jälle lääne poliitikute suust, illustreeriv foto

Ekspert uutest süüdistustest Venemaa aadressil: "Ja kas kabeli lõhkusin ka mina?"

© Sputnik / Владимир Трефилов
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (260)
11310

Suurbritannia süüdistas Venemaad ja tema võime kaasosaluses 2017. aasta suvel viiruse NotPetya abil korraldatud küberrünnakuis. Politiloog Bogdan Bezpalko juhtis Sputniku raadiosaates tähelepanu, et järjekordselt mingeid tõendeid esitatud ei ole.

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik. USA süüdistas ka Venemaad viiruse NotPetya loomises, mis 2017. aasta juunis ründas arvuteid Ukrainas ja mitmetes teistes riikides, sellest kõneldakse Valge Maja pressiteenistuse teadaandes.

Arvutiviirus Petya: kõik Ehituse ABC poed on suletud >>

Lunavaraviiruse ülemaailmne rünnak möödunud aasta juunis tabas ettevõtete IT-süsteeme õige mitmes riigis, puudutades kõige suuremas ulatudes Ukrainat. Rünnaku ohvriks langesid nafta-, energeetika-, telekommunikatsiooni- ja farmaatsiafirmate, aga ka riigiasutuste arvutid.

"Rünnak demonstreeris järjekordselt lugupidamatust Ukraina suveräänsuse suhtes. Viiruse hoolimatu rakendamine häiris asutuste tööd üle kogu Euroopa ja läks maksma sadu miljoneid naelsterlingeid. Me kutsume Venemaad üles saama rahvusvahelise üldsuse vastutavaks liikmeks," öeldakse Suurbritannia asevälisministri Tariq Ahmadi RIA Novostile laekunud avalduses.

Tema sõnul maskeeriti rünnakut katsega sekkuda äritegevustesse, kuid selle eesmärgiks oli häirida Euroopa organisatsioonide ja ettevõtete tegevust. Selle peamisteks sihtmärkideks oli Ukraina rahandus-, energeetika- ja valitsussektor, leiab aseminister.

"Leningradi paadimees". USA-s selgus universumi "peahäkker" >>

"Suurbritannia vastutab kahjuliku kübertegevuse eest olenemata sellest, kust ja kellest see lähtub, ning paneb neile, kes meile kahju tekitavad, vastutuse kahjude hüvitamise eest. Me kavatseme tõhustada rahvusvahelisi jõupingutusi vaba, avatud, rahumeelse ja turvalise küberruumi tugevdamiseks," öeldakse avalduses.

Eelnevalt on Group-IB eksperdid välja selgitanud, et lunavaraviiruse NotPetya/ExPetr küberrünnakud (mis juunikuus kahjustasid Ukraina energeetika-, telekommunikatsiooni- ja rahandusettevõtteid) ja BadRabbit (oktoobris) korraldas üks ja sama häkkerite rühmitus. BadRabbit ründas mitmeid venemaa föderaal- ja finantsasutusi, aga ka Ukraina taristuobjekte.

Krüptoviirus BadRabbit ründas Venemaa panku >>

Venemaa presidendi välissuhete nõukogu liige politoloog Bogdan Bezpalko juhtis Sputniku raadiosaates tähelepanu, et mitte mingeid tõendeid järjekordselt esitatud ei ole.

"Seepeale meenub kohe klassika (filmist "Kaukaasia vang ehk Šuriku uued seiklused" – toim.): "Vabandage, kas kabeli lõhusin ka mina?" – "Ei, see leidis aset enne teid, 14. sajandil." Kui selle viirusega tegemist oli, kus on siis vähimadki tõendid? Palun väga, esitage need. Meil on avatud ühiskond, need saab riputada internetti, avaldada ajalehes, ajakirjas, moodustada IT-spetsialistidest erikomisjoni…"

"Tegemist on lihtsalt meedia järjekordse raevuhooga, mis on olemuselt russofoobne ja ilmselgelt seotud meie riigis toimuvate valimistega. Meil hakkab nüüd esile kerkima igasuguseid ilminguid, mis on suunatud praeguse võimu diskrediteerimisele: küll antakse hoope (president Bashar) Assadi valitsusmeelsetele jõududele Süürias ja väidetakse, justkui olevat tapetud vaat et tuhat Venemaa palgasõdurit, küll kallatakse meile kaela igasugu muid süüdistusi," ütles Bogdan Bezpalko.

"Stepigrisli" murdis Ameerika Ühendriikidesse >>

Niisiis, tema hinnangul kujutavad lääneriikide esindajate sedasorti avaldused endast lihtsalt inforünnakut Venemaa vastu.

"Ma leian, et tegemist on tavalise inforünnakuga, millel pole mingit kinnitust ja mis tugineb juba väljakujunenud müüdile "vene häkkeritest". Aga see on nimelt müüt. Enamgi veel, selle müüdi ("vene häkkeritest" – toim.) on needsamad USA ametiisikud ise ümber lükanud, kui rääkisid, et sekkumist USA valimistesse Venemaa poolt ei ole tuvastatud," sõnas Bezpalko.

"Nüüd siis on britid järsku avastanud, et viirus Petya olevat ikkagi loodud ja käiku lastud isegi mitte lihtsalt "vene häkkerite", vaid suisa Venemaa riiklike struktuuride poolt… Ma olen kindel, et tõendeid neil ei ole, ei tule ega ole olnudki," sõnas politoloog kokkuvõtteks.

Holland ei saa üle hirmust vene häkkerite ees >>

Süüdistused "vene häkkerite" aadressil kõlavad ikka ja jälle lääne poliitikute suust, kes sellegipoolest ei tõtta mingeid tõendeid esitama. Sarnaste avaldustega on esinenud eeskätt USA presidendivalimistel kaotajaks jäänud Demokraatliku Partei esindajad, aga ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

Teema:
Meedialahingud (260)
Tagid:
küberrünnak, süüdistus, arvutiviirus, viirus, NotPetya, Bogdan Bezpalko, Euroopa, Suurbritannia, USA, Venemaa

Peamised teemad