03:12 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
Rex Tillerson

Tillerson rääkis uute Venemaa-vastaste sanktsioonide ettevalmistamisest

© REUTERS / Yuri Gripas
Poliitika
lühendatud link
3702

USA on pärast Ukrainaga seotud olukorra teravnemist Venemaa suhtes korduvalt sanktsioone kehtestanud.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. USA riigisekretär Rex Tillerson möönis uute Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtestamisvõimalust. Sellest teatas ta intervjuus telekanalile CBS, edastab RIA Novosti.

Riigisekretärilt küsiti, mispärast administratsioon Kongressi otsusega sätestatud sanktsioone täiel määral ei rakenda.

Vastuseks selgitas Tillerson, et teatud samme on juba ette võetud: esmajoones on kehtivate seaduste alusel tühistatud mitu venemaise sõjatehnika müügitehingut.

"Me kaalume veel tervet hulka isikuid, kelle suhtes võidakse sanktsioone rakendada," lisas ta.

Topeltskandaal Washingtonis — pistrike luigelaul>>

USA on pärast Ukrainaga seotud olukorra teravnemist Venemaa suhtes korduvalt sanktsioone kehtestanud. Nimekiri ettevõtetest, sealhulgas kaitsevaldkonna omadest, ning venemaalastest, keda piirangud puudutavad, täieneb erinevatel ettekäänetel pidevalt.

Sputnik Eesti kirjutas varem, et jaanuaris avaldas USA rahandusministeerium "Kremli nimekirja", mis hõlmab peaaegu kogu Venemaa juhtkonda ja Venemaa suurettevõtjaid – ühtekokku 210 inimest. Loetelu on koostatud vastavalt möödunud aasta suvel vastu võetud seadusele sanktsioonidepõhisest vastutegevusest USA vaenlastele (CAATSA). See ei näe ette mainitud isikute suhtes automaatseid piiranguid, küll aga nende võimalikku rakendamist edaspidi.

Venemaa välisministeeriumis kõneldi võimalikust vastusest "Kremli raportile">>

Hiljem on rahandusminister Steven Mnuchin teatanud, et ametkond tegeleb aktiivselt sanktsioonide ettevalmistamise Venemaa oligarhide ja poliitikute suhtes. Läinud nädalal esitas eriprokurör Robert Mueller 13 venemaalasele ja kolmele ettevõttele süüdistused "USA-vastase vanenõu" ja "petturluse" paragrahvi alusel.Rakenduslike poliitikauuringute instituudi direktor Grigori Dobromelov esitas Sputniku raadiosaates oletuse, millised võivad olla USA uued sanktsioonid Venemaa vastu.

"Esiteks, USA rahandusministeerium on juba välja kuulutanud sanktsioonid ühtede või teiste jaanuari lõpul avaldatud nimekirja kantud isikute suhtes. Teiseks, võimalikud on täpsustatud sanktsioonid konkreetsete Venemaa ettevõtete ja eraisikute suhtes, keda Ameerika Ühendriigid peavad ebasoovitavaiks. Palju sõltub jällegi sellest, kuhupoole kulgeb asjalugu Venemaa sekkumisega ameeriklaste valimistesse ja mil määral Trumpi administratsioon järjekordsest toimikust taas "kinni haarab"," märkis Grigori Dobromelov.

Maailm tähistab USA president Donald Trumpi valitsemise esimest aastapäeva
© AFP 2018 / Nicholas Kamm

Tema hinnangul on Washingtoni poolt Moskvale esitatavad süüdistused üksnes ettekäändeks — USA oleks igal juhul astunud samme Venemaa "ohjeldamiseks".

"Isegi kui poleks olnud ameeriklaste nüüdseid siseriiklikke probleeme, siis kuna on võetud kurss sellele, et Venemaa on koos Hiinaga üheks olulisimaks USA oponendiks, siis pragmaatiliste administratsioonide puhul — ning vabariiklikud administratsioonid on alati olnud nn reaalpoliitika pooldajaks ja Trump on positsioneerinud enda poliitikuna, kes orienteerub tegelikkusele, aga mitte ideologeemidele, — siis oleks USA nendes tingimustes vastavalt omaenese doktriinile nii või teisiti pidanud Venemaad "ohjeldama"," leiab Grigori Dobromelov.

Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
© RIA novosti, Infographics
Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
Tagid:
sanktsioonid, Rex Tillerson, Kreml, USA, Venemaa

Peamised teemad