07:24 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
114 0 0

Venemaa lennuväepolgule Tallinna aunime omistamine näeb välja kui Balti riikidele suunatud hirmutamisliigutus, kirjutab väljaanne.

TALLINN, 23. veebruar — Sputnik. Balti riikides peetakse provokatsiooniks Venemaa presidendi Vladimir Putini otsust anda ühele Vene Föderatsiooni relvajõudude lennuväepolkudest Tallinna aunimi, edastab portaal Inosmi Saksamaa nädalalehes Focus ilmunud artikli.

Putin omistas jaanuaris oma määrusega lennuväe 23. laskurpolgule aunime "Tallinna polk". Lennuväeosadele antakse Suure Isamaasõja aegadest peale aunimetusi "eesmärgiga kasvatada sõjaväelasi ustavuse vaimus oma kodumaale ja sõjaväelisele kohusele, hoides alal kuulsusrikkaid ajaloolisi sõjaväelisi traditsioone ning pidades silmas isikkoosseisu teeneid."

Putin andis hävituslennukite polgule Tallinna nime>>

Tüdruk Georgi lintiga
© Sputnik / Александр Кряжев

Tõenäoliselt peitub selle otsuse taga "destabiliseerimisele orienteeritud Venemaa strateegia, mis peab tugevdama omavahelisi pingeid Balti riikides, aga ka sisimalt EL-is ja NATO-s," märgib artikli autor Tony Skorich. Tema sõnul "kardab nii Eesti valitsus kui ka enamus elanikkonnast" pärast Krimmi sündmusi, "et Moskva katsed üha enam õõnestada Kiievi valitsuse autoriteeti ei pruugi piirduda Ukrainaga".

Riia Ida-Euroopa poliitikauuringute keskuse direktori Andis Kudorsi arvates püüab Moskva erinevaid elanikkonna gruppe kõigis Balti riikides üksteise vastu meelestada.

"Lätis luuakse vastuolusid venelaste ja lätlaste, konservatiivsete ja liberaalsete väärtuste vahel. Leedus võetakse selles mõttes mängu "Poola kaart". Eestis esineb üsna samasugune strateegia nagu Lätis," leiab Kudors.

Nagu Skorich osutab, on "Venemaa propaganda intensiivseks ja hinnaliseks objektiks Eesti ja Läti venekeelne vähemus.

"Lennuväepolgu nimetamist võib täiel määral vaadelda kui hirmutamisžesti Balti riikidele suunas, kes on orienteeritud Läänele ja Putini režiimile pinnuks silmas" kirjutab autor.

Tallinna Surematu Polk võitis kohtuprotsessi politsei vastu
© Sputnik / Вадим Анцупов

Samas jääb Baltikumi piirkond sõjalises mõttes küllaltki stabiilseks, märgib Kudors.

"Vladimir Putin on esmajoones huvitatud sellest, et säilitada Venemaa status quo, mis võib Eestile, Lätile ja Leedule kallaletungmise korral löögi alla sattuda. Samal ajal peab Putin kolme Balti riigi vastu infosõda, millele liitlased NATO-s ei ole seni veel vastumürki leidnud," kinnitab ekspert.

Veebruari algul esitas Eesti välisluureamet korralise aastaaruande pealkirjaga "Rahvusvaheline julgeolek ja Eesti 2018. aastal". Dokumendis öeldakse, et ainus tõsiseltvõetav oht Eesti ja Baltimaade suveräänsusele lähtub põhimõtteliselt Venemaalt.

Samas käsitletakse aruandes Venemaa otsese sõjalise kallaletungi võimalust NATO riikidele 2018. aastal väheusutavana, märgib väljaanne.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
NATO, Tallinna-nimeline polk, Putin, Vladimir Putin, Tallinn

Peamised teemad