23:04 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
27581

Ameerika Ühendriigid valmistuvad pikaajaliseks konfliktiks Iraaniga.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. Presidendi julgeolekunõunik Herbert McMasteri sõnul saabub aeg Iraani rünnata juba 2018.a. esimesel poolel. Soovitu saavutamiseks vajab Washington Euroopa Liidu abi, Euroopa aga eelistab vaenutsemise asemel Iraaniga kaubandussuhteid arendada. Euroliidu seiskoht ärritab USA-d — McMaster süüdistas Iraani majandusse investeerinud ettevõtteid Teherani raketiprogrammi toetamises, teatab RIA Novosti.

See, mis USA-le kasulik, on Euroopale kahjulik

Kui teatud Süüria rajoonides seni säilinud ISIS* välja arvata, on Iraan Donald Trumpi administratsiooni silmis peamine vaenlane. Valge maja nimetas islamivabariiki juba 2017.a. "maailma terrorisponsoriks nr. 1", andes mõista, et kaalub uute sanktsioonide kehtestamist. USA president ähvardab Teherani demokraatide valitsemisajal sõlmitud tuumalepingu katkestamisega. Kui lepe annulleeritakse, võivad kaubanduspiirangud puudutada mitte ainult Lähis-Ida riiki, vaid ka neid, kes temaga kaupa teevad.

Selline pööre on täiesti vastuvõetamatu Euroopa Liidule, kelle ettevõtted jõudsid Iraani majandusse juba miljardeid investeerida.

"Eurooplaste ja ameeriklaste seisukohad antud küsimuses on vägagi erinevad. Teheran allkirjastas prantslastega suure lepingu kogu riigi lennukipargi uuendamiseks. Pariis ja Berliin investeerivad aktiivselt Iraani naftatööstusse. Euroopa ettevõtetel on Iraanis suured perspektiivid, uued sanktsioonid aga ähvardavad koostöö nurjata. Ameerika ja Euroopa huvid on siin täiesti vastandlikud," selgitas RIA Novostile Lähis-Ida ja Kesk-Aasia uuringute keskuse direktor Semjon Bagdasarov.

USA esindajatekoda kiitis ülekaalukalt heaks uued Venemaa-vastased sanktsioonid
© Sputnik / Игорь Михалев

Erimeelsustel Euroliidu ja USA vahel on selgelt majanduslik mõõde. Erinevalt eurooplastest ei ole Ameerika ettevõtted islamivabariiki investeerinud. Kui Trump otsustab taas sanktsioonid kehtestada, ei riiva see tema kaasmaalaste huve, mida ei saa aga öelda Vana maailma liitlaste kohta. Euroopa ettevõtted kaotavad miljardeid, teenimata jääv tulu on veelgi suurem.

Taraanihoop Iraani pihta

Vastasseisus Teheranile võib Washington arvestada regiooni kahe riigi, Iisraeli ja Saudi Araabia tingimusteta toetusega. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu demonstreeris avalikult oma kontrollitava territooriumi kohal allatulistatud Iraani drooni tükki. Intsidendile järgnes Tel Avivi õhulöök Iraani objektide pihta Süürias. Hiljem selgus, et Süüria õhutõrje tulistas alla Iisraeli õhujõudude F-16.

Netanyahu on kindlalt häälestatud konflikti jätkumisele.

"Kui vaja, tegutseme me mitte ainult Iraani liitlaste, vaid ka Iraani enda vastu," teatas peaminister, pakkudes Teherani diplomaatidele lennumasina tükki.

Iraanlaste hulgas droonikild huvi ei tekitanud. Välisminister Mohammad Javad Zarif nimetas vastase esinemist "tsirkuseetenduseks" ja keeldus väljakutsele reageerimast.

Sellele vaatamata saabus Teheranist vastus, ehkki mitte otsesel viisil. Valitusringkondadele lähedalasuv väljaanne "Times of Teheran" avaldas esilehel artikli pealkirjaga "McMasteri märkused kui iranofoobia ehe näide", välisminister Zarif aga suundus visiidiga Moskvasse, lootusega sealt liitlasi leida.

USA ei ole kokkuleppesuutlik

Vestluses RIA Novostiga avaldas Venemaa Teaduste Akadeemia Orientalistika instituudi Lähis- ja Kesk-Ida maade uurimiskeskuse teadur Irina Fjodorova arvamust, mille kohaselt Iraaniga sõlmitud tuumaleppe tühistamine ja riigi survestamise taasalustamine ei vasta Venemaa huvidele.

"Tuumaleppe katkestamine on ohtlik kogu maailma jaoks, kuna muudab võimatuks ka kokkulepeteni jõudmise Põhja-Koreaga, kel on samuti oma tuumaprogramm ja Iraaniga sarnased probleemid. Korea kriisi diplomaatilise lahenduse alla pannakse miin, mis pole ei Venemaa ega Euroliidu huvides. Eurooplaste ootus on perspektiivsele ja kasvavale Iraani turule tagasipöördumine, milles USA neid takistada püüab. Võtame näitena lennukite tarne lepingu, mille võitis Prantsusmaa ettevõte. Lennukite komponente valmistatakse ka Ameerikas ja kui Trump sanktsioonid kehtestab, sattub suurtehing ohtu," teatas idamaa-uurija.

Fjodorova arvates on Iraaniga sõlmitud lepingu ümbervaatamine kahjulik ka ühendriikidele endile, mistõttu on selle vastu ka demokraadid.

"Washington üritab oma staatust Lähis-Idas taastada, kuid lepingust lahtiütlemine sellele kindlasti kaasa ei aita. Kõrvalvaatajale jääb selge arusaam, et Ameerika Ühendriigid ei ole enam kokkuleppesuutlikud – üks president sõlmib kokkulepped, järgmine kuulutab nad õigustühisteks," võtab olukorra kokku Fjodorova.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Tagid:
ISIS, Trump, Benjamin Netanyahu, Donald Trump, Süüria, Iraan, USA

Peamised teemad