10:14 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Poliitika
lühendatud link
6620

Petro Porošenko tormab sündmustest ette – suurte hüpetega – tõtates nii kaasmaalastele kui kogu maailmale näitama, kuivõrd tingimusteta toetust Washington Kiievile osutab – mõistagi tunnustuseks Ukraina presidendi ennastsalgava töö eest.

TALLINN, 2. märts — Sputnik. Porošenko teatas, et esimene partii kaitseotstarbelist relvastust saabub USA-st juba mõne nädala pärast. Pentagon aga jahutas kohe tema agarust — kuulutades roosilised ootused mõneti liialdatuiks. Tarneaegadest olevat veel vara rääkida. Presidendi "head uudised" osutusid valestardiks. Mainekujundusaktsioon jõuti juba mõistagi läbi viia, edastab raadio Sputnik.

Oma juhtide suhtes mitte eriti nõudlik Ukraina rahvas tundub riigipea saavutustega võitluses "agressori" vastu rahul olevat. Tuleb tõele au anda – Petro Porošenkol on hea poliitiline vaist ja mitmeid efektseid oskusi. Vastasel juhul poleks ta suutnud nii kaua võimul püsida. Rabavate väljaütlemistega üritab president lisaks sisepoliitiliste ülesannete lahendamisele ka Ameerika Ühendriike kohustustega siduda. Kui lubasite, siis olgu olla — ja mida varem, seda parem!

Kas Ukraina kriisi lahendus peitub rahuvalvajates?>>

Üldjoontes on see taktika seni ka vilja kandnud. Tarned tulevad. Ja mitte ainult tankitõrjeraketid "Javelin". Hiljuti teatas Riigidepartemangu eriesindaja Ukrainas Kurt Walker, et raketid on vaid väike osa USA mahukast sõjalisest abist Kiievile. Walker viitas ka uue administratsiooni ajal suurenenud võimalustele Ukrainale tema territooriumi kaitseks abi osutada. Sealhulgas ka surmavate relvade näol.

Washington täidaks Ukraina armee relvastuses olevad augud. Osa võitlusvahendeid antaks Walkeri sõnul lausa tasuta, osade eest tuleb aga maksta. Kui raha jätkub. Raha Kiievil teadupärast napib. Teoreetiliselt võiks finantsabi paluda Euroopalt. Iseasi — kas antakse. Paljud Vana maailma autoriteetsed poliitikud on oma sellekohase seiskoha selgelt välja öelnud – Ameerika relvade saabumine vaid halvendaks olukorda.

Saksamaal küsiti Porošenkolt, kas ta on president või ikkagi oligarh
Пресс-служба президента Украины

Seadus Donbassi kohta legaliseeris Ukraina Relvajõudude kuriteod, teatati Moskvast>>

On ilmne, et ameeriklaste relvaabi ei muuda lahinguväljal midagi. Ukraina armeel on relvastust endalgi piisavalt, ehkki pisut vanamoelisemat. Tegu on pigem Washingtoni-poolse toetusavaldusega Ukraina valitud kursile, mis riigi Venemaa küljest lahti peaks rebima. Seni valitseb täielik üksteisemõistmine. Õigemini kuulab vasall tähelepanelikult senjööri juhiseid.

Samas pole praegune võim Kiievis igavene. Režiimivahetuse korral muutub pikaleveninud relvatarnesaaga vaid episoodiliseks arusaamatuseks Ukraina uuemas ajaloos. Eeldades muidugi, et Kiievil jätkub mõistust loobuda "viimasest rünnakust" Donbassi vastu.

Tagid:
javelin, Pentagon, Kurt Walker, Petro Porošenko, USA, Ukraina

Peamised teemad