13:52 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Poliitika
lühendatud link
Relvastus (196)
413711

Hüperhelikiirusel liikuvad tiibplokid, raketikaitse jaoks tabamatud mandritevahelised raketid, allveedroonid, laserrelvad ja uusimad lennuväeraketid – nii mastaapset sõjatööstuskompleksi uudistoodete esitlust ei ole Vladimir Putin varem teinud.

TALLINN, 2. märts — Sputnik. Oma 1. märtsil toimunud iga-aastases pöördumises Föderaalse assamblee poole pühendas president piisavalt aega kodumaise relvatööstuse värsketele saavutustele, toonitades, et niisugust tehnikat ei ole kellelgi teisel maailmas. Ja selleks ajaks kui see peakski ilmuma, "mõtlevad meie poisid midagi uut välja," ütles Putin. Millistest relvaliikidest juttu oli, kuuleme RIA Novostilt.

Raketist "Sarmat"

"Me töötame uue raketipõlvkonna kallal. Käesoleval hetkel alustas Kaitseministeerium koostöös raketi- ja kosmosetööstuse ettevõtetega uue mandritevahelise kompleksi raskeraketi aktiivkatsetuste faasi. Panime talle nimeks "Sarmat" — ta vahetab välja NSV Liidu päevil väljatöötatud süsteemi "Vojevoda".

© Ruptly
Sarmat.

 

Avalikest allikaist pärit andmete põhjal võib öelda, et "Sarmat" suudab tabada valitud sihtmärki 11000 —15000 kilomeetri kauguselt. Üks rakett kannab 15 isesihtuvat lõhkepead, mille võimsuseks kuni 750 kilotonni. Rakett läbis 2017. a. detsembris Plesetski kosmodroomil edukalt stardikatsed – kogu tehnika töötas laitmatult. Kompleks võetakse relvastusse 2019.-2020. aastal.

Raketikompleksist "Avangard"

"Tõeliseks tehniliseks läbimurdeks võib nimetada perspektiivse, põhimõtteliselt uue lahendusega strateegilise raketikompleksi loomist, mille planeeriva, lõhkepead kandva tiibploki katsetused on edukalt lõppenud. Uue strateegilise relvasüsteemi seeriatootmine on tänaseks käivitatud. Panime talle nimeks "Avangard". Olemasolevatest ründeplokkidest eristab uustulnukat võimekus lennata atmosfääri tihedates kihtides mandritevahelistele kaugustele helilainete kiirust 20 korda ületaval hüperhelikiirusel. Sihtmärgile lähenedes teostab plokk manöövreid nii külg- kui vertikaalsuunas, muutes "Avangardi" kõikide olemasolevate õhutõrjevahendite jaoks haavamatuks."

© Ruptly
Avangard.

President rõhutas, et tööstusel õnnestus lahendada hüperheliaparaatide lennuaegse "juhitamatuse" küsimus: "Uute komposiitmaterjalide kasutamine lahendas ohjamisprobleemi ka lennu ajal moodustuva plasmapilve tingimustes. Plaaner liigub sihtmärgi suunas nagu tulekera meenutav meteoriit. Välispinna temperatuur tõuseb 1600-2000 kraadini, kuid plokk jääb kindlalt juhitavaks. Arusaadavail põhjustel ei saa me täna relva tegelikku välimust avaldada, kuid kinnitan — nad on meil olemas ja töötavad hästi."

Laserrelvast "Peresvet"

"Teame hästi ka seda, et mitmed riigid katsetavad uutel füüsikapõhimõtetel töötavaid relvi. On alust arvata, et oleme ka siin teistest sammu võrra ees. Näiteks olme saavutanud olulisi tulemusi laserrelva loomisel. Möödunud aastast on kasutusse võetud lahinglaserite kompleksid. Ma ei taha detailidesse laskuda. Selleks pole veel õige aeg. Kuid asjatundjad mõistavad, et sellise relvaliigi olemasolu suurendab kordades Venemaa võimekust oma julgeolekut tagada."

© Ruptly
Laserrelvastus.

 

President Putini esinemise ajal näidatud videoesitluse põhjal võib öelda, et tegu on massiivsele ratasplatvormile paigaldatud mobiilse maismaasüsteemiga. Kiirgur on paigutatud 360-kraadilist pöörlemist võimaldavale turellile. Vertikaalse sihtimise suured nurgad annavad põhjust arvata, et kompleks on mõeldud nii õhus kui maapinnal asuvate objektide hävitamiseks. Laserrelva kasutusvaldkond on väga lai – kaitse rakettide ja satelliitide eest, vastase jälgimisseadmete kasutuskõlbmatuks muutmine, kiirestiliikuvate õhusihtmärkide tabamine ja palju muud.

Lennuväeraketist "Kinžal"

"Oluline saavutus on ka hüperhelikiirusega täppisraketikompleksi "Kinžall" loomine lennuväe tarvis, mil samuti puuduvad maailmas analoogid. Katsetused on edukalt lõppenud. Enamgi veel, möödunud aasta 1. detsembrist võeti süsteem Lõuna sõjaväeringkonna lennuväljadel juba proovikasutusele.

© Ruptly
Lennuväerakett.

Meenub, et juba mõni aeg tagasi teatas kontsern "Taktikaline rakettrelvastus" uue hüperhelikiirusega lennuväeraketi loomisest. Tema taktikalised ja tehnilised omadused jäävad arusaadavail põhjustel avaldamata, kuigi on teada, et seade kuulub 5. põlvkonna raskehävitaja Su-57 varustuse hulka. Tänu ülisuurele kiirusele on rakett vaenlase lennukiradarile praktiliselt nähtamatu ja muudab lennukite kaitsevahendid kasutuiks. Rahvusvaheline Strateegiliste Uuringute instituut (IISS) nimetas oma iga-aastases ettekandes "Military Balance" just õhk-õhk tüüpi pikamaarakette üheks Venemaa lennuväe oluliseks tugevuseks.

Mehitamata allveelaevast "Poseidon"

"Venemaal loodi mehitamata allveeaparaat, mis suudab läbida piiramatuid mandritevahelisi distantse ülisuures sügavuses — kiirusel, mis ületab allveelaevade, torpeedode ja ka kõige kiiremate pealveelaevade vastava näitaja kordades. Lausa uskumatu!"

© Ruptly
Mehitamata allveelaev.

Videos nähtu põhjal toimetatakse väikesepoolsed droonid stardipiirkonda allveelaevas. Eraldumise järel laskuvad mini-allveelaevad sügavustesse ja suunduvad sihtmärgi suunas, järgides ookeanipõhja reljeefi, mis raskendab oluliselt nende avastamist vastase hüdroakustiliste jälgimisseadmete poolt. Süsteem on tõenäoliselt mõeldud ühekordseks kasutamiseks ja plahvatab koos rünnaku objektiga. Kompleksi võib kasutada nii laevagruppide, mereväebaaside kui muu rannataristu hävitamiseks.

Uue põlvkonna tiibraketist "Burevestnik"

"Vene Föderatsiooni keskpolügoonil katsetati 2017.a. lõpul edukalt uusimat tuumajõuseadmega tiibraketti. Lennu käigus saavutas jõuallikas ettenähtud võimsuse ja tagas vajaliku veojõu. Läbiviidud proovistart ja teostatud maapealsed katsed võimaldavad üle minna põhimõtteliselt uuele relvastusliigile – strateegilisele tuumarelvakompleksile rakettidega, mille jõuseadmed töötavad samuti tuumaenergial."

President rõhutas, et perspektiivne tiibrakett on võimeline iseseisvalt õhu- ja raketitõrjetsoone vältima ja omab praktiliselt piiramatut lennukaugust. Tuumajõuseade võimaldab kanduril piiramatult manööverdada ja liikuda sihtmärgi suunas äärmiselt keerukaid marsruute pidi.

© Ruptly
Uus relvastus - tiibrakett.

 

Uut tiibraketisüsteemi kirjeldav info tuli otse Vladimir Putinilt – varem ei ole antud relva avalikes allikais isegi mainitud. Videoesitluse põhjal on tegu maismaal paikneva raketiga, mis stardib mobiilselt platvormilt ühel riigi polügoonidest. Tegu võib olla operatiiv-taktikalise kompleksi "Iskander" edasiarendusega.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
relvastus, läkitus, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad