03:19 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Poliitika
lühendatud link
14785

Läänemaailma reaktsioon Vene president Vladimir Putini läkitusele Föderaalkogule oli eripalgeline.

Irina Alksnis RIA Novostile

Vladimir Putini kõige tähtsamate, olulisemate ja märgilisemate esinemiste loetelu tippu seatakse tavaliselt tema kõne Münchenis.

Just siis, 11 aastat tagasi, esinedes iga-aastasel julgeolekukonverentsil, heitis Venemaa president esmakordselt ja avalikult väljakutse ühepooluselisele maailmakorrale, kõneldes selle sügavast ebaõiglusest, vastuvõetamatusest ja reformimisvajadusest.

Tasub silmas pidada üht olulist detaili – kõnesse suhtuti kui murrangulisse peamiselt Venemaal.

Venemaa president Vladimir Putin pidas 1. märtsil oma iga-aastase kõne föderaalkogule
© Sputnik / Михаил Климентьев

Läänemaailma reaktsioon oli palju vaoshoitum ja eripalgelisem. Öeldus nähti rohkem agoonias oleva ja mõjuvõimu viimseidki riismeid kaotava riigi lõplikke meeleheitekrampe. Toonaste riigijuhtide kommentaarid Putini esinemisele piirnesid valdavalt iroonia või otsese halvakspanuga – mida üks arengumaa riigipea endale lubab?

Müncheni ettekande olulisust mõisteti Läänes alles mõned aastad tagasi, mil 2007.a. väljaöeldu oli tegelikkuseks saanud.

Tänavusel pöördumisel Venemaa Föderaalse assamblee poole ei tule nii kaua tunnustust oodata. Võib ilma kahtluseta öelda, et eilne Vladimir Putini esinemine asetati Lääne poolt ühele esimestest, kui mitte kõige kõrgemale kohale tema tähtsaimate sõnavõttude loetelus.

Sellest avaldusest saab analüüside ja arutluste objekt mitte ainult lähinädalaiks ja –kuudeks, vaid suure tõenäosusega – aastateks.

Läkituse poolt esile kutsutud šokist annab tunnistust vägagi ilmekas seik – Lääne meedia ei reageerinud kuuldule terve tunni jooksul üldse – nagu oodanuks nad ülaltpoolt suuniseid. Seejärel avaldati materjal üheaegselt kui "erakorraline". Maailma peavoolumeedia tunnipikkune oimetus enne "erakordsete uudiste" avaldamist räägib enda eest ise.

Mis puudutab Läänemaailma esmast reaktsiooni, siis olulistena võib välja tuua mitmeid momente. Enamik väljaandeid hindas ootuspäraselt Putini esinemist väljakutsena. Just seda nägid presidendi sõnavõtus The Guardian, Evening Standard, telekanal ABC, Reuters ja paljud teised.

VF president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

Osa massiteabevahendeist otsustas kogu tähelepanu ebaolulisele koondada. Näiteks brittide The Telegraph lõpetas oma ülevaate detailse kirjeldusega Vene presidendi käitumisest laval, mis viis ajakirjaniku mõttele, et riigipea on külmetunud. Niisugune rõhuasetus ühes Ühendkuningriigi ajakirjanduse alustaladest annab piisavalt ainest mõttemõlgutustele Lääne žurnalistika kriisi teemadel.

Samas võiks tunnustada teisi meediakanaleid, kes isegi esmase reaktsiooni käigus suutsid banaalsust vältida ja näha Vladimir Putini ettekandes ka midagi muud, kui vaid väidetavat sõjakust. Näiteks nii Bloomberg kui CNN märkisid, et Venemaa presidendi sõnavõtt kätkes endas eelkõige Ameerika Ühendriikidele mõeldud sõnumit.

Saksa väljaande Welt korrespondent pööras tähelepanu innustatusele, millega saal presidendi esitatu uue relvastuse vastu võttis – "tardumusest ärgates ja kõnelejale seistes aplodeerides."

Venemaa president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

Sellele momendile tasuks tähelepanu pöörata Lääne koorekihil, kelle viimaste aastate tegevuse põhisuunaks on Vene eliidi lõhestamise katsed. Tõsi küll — nagu näitab praktika, on sealne Venemaa tundmise tase langenud nii madalale, et pole sugugi kindel, kas sellest mingeidki järeldusi tehakse.

Tõenäoliselt võib Putini kõne vastuvõttu Lääneleeris kokkuvõtlikult võrrelda saatuse irooniaga. Aastal 2007 sõitis Vladimir Putin ise Läände — nende territooriumile – ja üritas edutult oma sõnumit edastada. Aastal 2018 esines ta Moskvas — rõhutatult siseriiklikul üritusel, aga nüüdseks kuulas teda juba terve maailm. Seda, kas "partnerid" sellelgi korral tema sõnumist ka järeldusi teevad, näeme me alles mõne aja möödudes.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
läkitus, Putin, Vladimir Putin, Venemaa

Peamised teemad