20:57 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
Meedialahingud (290)
8112

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas libauudiste-eelnõu loomise plaanidest Elysee palees toimunud aastavahetuse kohtumisel ajakirjanikega.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Prantsuse ajakiri Monde avaldas kolmapäeval lõigud dokumendist, millest saab toimetuse sõnul "libauudiste levikut piirava seaduseelnõu alus ning mis on suunatud ka RT ja Sputniku vastu, edastab RIA Novosti.

Mainitakse, et materjal sattus ajalehe toimetusse partei "Edasi, Prantsusmaa" esindajate vahendusel, kes tõi võimule riigi presidendi Emmanuel Macroni.

Macron teatas libauudiste-eelnõu loomise plaanidest Elysee palees toimunud aastavahetuse kohtumisel ajakirjanikega. Märtsi algul teatas kavatsusest seadus vastu võtta ka kultuuriminister Françoise Nyssen.

Vastavalt dokumendile laiendab uus seadus Kõrgema Audiovisuaalse nõukogu (CSA) volitusi just "välisriikidega seotud massiteabevahendite osas." Niisuguste infoagentuuridena tuuakse artiklis korduvalt välja telekanalit RT ja uudisteagentuuri Sputnik.

Meedialahingud>>

"Nüüd võib CSA keelduda tegevuslubade väljaandmisest ettevõtetele, mida kontrollib mõni teine riik või mis on sellise riigi "mõju all"; kui uudisteagentuuri osas "tekib kahtlusi, et ta ohustab rahvuslikke põhihuvisid või tegeleb riigiasutuste destabiliseerimisega, näiteks libauudiseid levitades," kirjutab väljaanne.

Teiste telekanalite puhul võidakse niisuguseid meetmeid rakendada juhul, kui see on vajalik "avaliku korra säilitamiseks."

"Juhul kui niisugusele välismaisele ja probleemsele meediakanalile on tegevusluba juba väljastatud, näeb eelnõu ette erandprotseduuri, mis lubab CSA-l nad valimiskampaania perioodideks eetrist eemaldada. Väljaspool valimiste aega võib järelvalveorgan "tegevusload ühepoolselt lõpetada," märgiti artiklis.

Kirjas on, et Riiklik nõukogu võib langetada otsuse ka niisuguste kanalite ringhäälinguloa tühistamiseks, mis tegutsevad ilma CSA litsentsita, näiteks satelliidilevi kaudu.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Илья Питалев

"Et hinnata destabiliseerimisriski taset, võib CSA hinnata väljaande harukontorite väljastatud info sisu, peamiselt "digiformaadis". See punkt lisati ilmselt seetõttu, et RT-l on maailmas mitmeid uudistekanaleid," kirjutatakse artiklis.

Muude meetmete seas, mis seaduse jõu võivad saada, on ka juriidilise protseduuri juurutamine presidendi-, parlamendi- ja üleeuroopaliste valimiste ajaks, mis lubaks "peatada valeinfo levitamise", eemaldada materjale ja sulgeda sotsiaalmeedia kasutajakontosid.

Sputnik "leidis valgustamist" prantslaste menuseriaalis>>

Seejuures ei täpsustata, missuguseid tõe ja vale mõõdupuid tulevastel tsensoritel kasutada soovitatakse.

Sotsiaalvõrke, samuti erinevaid netiplatvorme ja andmesideteenuste pakkujaid kohustatakse oma kasutajaile libauudiste eristamise võimalusi looma. Nad peavad propagandavastaseks võitluseks loodud meetmed ka avalikkusele teatavaks tegema.

Vladimir Putini suur pressikonverents
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Lisaks on sätestatud, et "valimiste-eelsel ajal peavad meediaplatvormid ja suhtlusvõrgustikud esitama "selge, lojaalse ja läbipaistva aruande jooksvaid sündmusi kajastava, raha eest levitatava informatsiooni osas – kus on toodud nii maksja nimi kui tema kulutatud summa, mis ületab kehtestatud künnist."

Vene meediakanalite olukord Läänes muutub viimastel aastatel üha keerulisemaks. Mullu novembris võttis Europarlament vastu resolutsiooni, kus räägitakse Venemaa meediale vastutegevuse organiseerimise vajadusest, kusjuures suurimate ohtudena on ära toodud Sputnik ning RT. Rida läänemaailma poliitikuid, sealhulgas Ameerika senaatorid ja kongresmenid, samuti Prantsusmaa president Emmanuel Macron, süüdistasid kanalit USA ja Prantsusmaa valimistesse sekkumises, toomata seejuures mingeid tõestusmaterjale. Venemaa ametlikud esindajad nimetasid väiteid alusetuiks.

Varem pöördusid ajalehe Monde vahendusel Kõrgema Audiovisuaalse nõukogu juhi Olivier Schramecki poole Prantsusmaa avaliku elu tegelased palvega tühistada telekanal RT France tegutsemislitsents. See toimus USA süüdistuste taustal, nagu oleks nende presidendivalimistesse sekkutud. RT peatoimetaja Margarita Simonjan lükkas niisugused süüdistused korduvalt ümber, lisades, et prantsuse intellektuaalid on unustanud nii vabaduse, võrdsuse kui vendluse mõisted.

Peale Elysee palee otsust RT Prantsusmaa ajakirjanikke mitte akrediteerida, soovitas Simonjan President Emmanuel Macronil tähelepanelikumalt oma riigi konstitutsiooni lugeda.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
libauudis, Sputnik, RT, Emmanuel Macron, Prantsusmaa

Peamised teemad