23:09 18. Detsember 2018
Kuula otse
  • USD1.1377
  • RUB76.1678
Mikser taunis keemiarünnakut Ühendkuningriigis

Mikser avaldas muret Ühendkuningriigis toimunud keemiarünnaku pärast

© AP Photo / Markku Ulander
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (122)
54 0 0

Välisminister Sven Mikser avaldas sügavat muret Ühendkuningriigis toimunud keemiarünnaku pärast, milles said rängalt kannatada Vene endine luuraja ja tema tütar.

TALLINN, 13. märts — Sputnik. Välisminister Sven Mikser tegi avalduse seoses keemiarelva kasutamisega Salisburys:

"Eesti on sügavalt mures ja häiritud sellest, et 4. märtsil kasutati Ühendkuningriigis keemiarelva, mis tekitas ohtliku mürgistuse Sergei ja Julia Skripalil ning seadis ohtu sadu inimelusid.

Briti peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Salisbury rünnak oli esimene keemiarelva kasutamine Euroopas alates Teisest maailmasõjast. Oleme šokeeritud, et isegi tänapäeval võime Euroopas seista silmitsi selliste relvade kasutamisega. Tegemist on rahvusvahelise õiguse ja korra jõhkra rikkumisega, mis näitab inimeste elude ja kannatuste täielikku eiramist.

Föderatsiooninõukogu kommenteeris May süüdistusi>>

Usaldame täielikult Ühendkuningriigi uurimise tulemusi, selle koletu kuriteo süüdlased tuleb võtta vastutusele. Kutsume siinkohal rahvusvahelist üldsust täielikule koostööle.

Kutsume Venemaad üles rahvusvahelisele kogukonnale taaskinnitama oma oktoobris 2017 tehtud keemiarelvade täieliku hävitamise deklaratsiooni kehtivust ning tagama relvastuskontrolli režiimide efektiivsuse.

Avaldame Ühendkuningriigile, oma liitlase ja sõbrale, täielikku toetust selle juhtumi lahendamisel."

Ekspert: keemiarelva komponente saab osta turult>>

Avalduse tekst edastas Välisministeerium.

Sputnik Eesti teatas varem, et Sergei Skripal ja tema tütar leiti 4. märtsil Salisburys teadvuseta olekus. Suurbritannia valitsuse andmetel olid nad mürgitatud Venemaal toodetud närvigaasiga. Koos nendega sai kannatada üks politseinik.

Skripal sai Suurbritannias poliitilise varjupaiga peale Venemaa ja USA vahel 2010. aastal toimunud luurajate vahetust, kui Venemaale anti üle kümme nimest, kaasa arvatud Anna Chapman.

Suurbritannia peaminister Theresa May on võtnud väita, et GRU endine polkovnik Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati Novitšok-klassi närvigaasiga, mis on välja töötatud Venemaal. Tema meelest soritati see kas Venemaa valitsuse tellimusel või Venemaa poolt aine üle kontrolli kaotamise tulemusena.

Föderatsiooninõukogu tuletas Theresa Mayle meelde, et Venemaa hävitas kõik gaasi "Novitšok" tagavarad.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (122)
Tagid:
keemiarünnak, špioon, Sergei Skripal, Sven Mikser, Ühendkuningriik, Eesti

Peamised teemad