12:57 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
6841

Venemaa vaenlaste ootuste kiuste ei liitunud absoluutne enamus ÜRO Julgeoleku erakorralisel istungil osalenutest Venemaa süüdistamisega kaasatuses Sergei Skripali mürgitamisse.

TALLINN, 15. märts — Sputnik. RT teatel toimus kolmapäeval, 14. märtsil New Yorgis Suurbritannia initsiatiivil ÜRO Julgeolekunõukogu erakorraline istung, kus britid lubasid avada "kõik Skripali juhtumi üksikasjad", edastab Sputnik Eesti.

Istungist võtsid osa Suurbritannia enda, Venemaa, USA, Kuveidi, Ekvatoriaal-Guinea, Poola, Peruu, Rootsi, Elevandiluuranniku, Kasahstani, Boliivia, Etioopia, Hiina ja Hollandi esindajad.

Vastupidiselt oma lubadustele kordas Suurbritannia alalise esindaja asetäitja ÜRO-s Jonathan Allen uurimise üksikasjadest ja kõnelemise ja faktide esitamise asemel lihtlabaselt süüdistusi Venemaa aadressil, mis juba mitu tundi varem oli tagasi olid kõlanud Suurbritannia peaministri Theresa May poolt.

Джонатан Аллен  - и.о. постоянного представителя Великобритании при ООН
© Sputnik / Нэнси Сисель
Suurbritannia alalise esindaja asetäitja ÜRO-s Jonathan Allen.

USA alaline esindaja ÜRO-s Nikki Haley süüdistas samuti Venemaad briti agendi mürgitamises.

Представитель США при ООН Никки Хейли
© AP Photo / Mary Altaffer
USA alaline esindaja ÜRO-s Nikki Haley.

Suurbritannia ja USA esindajate kohutavad kõned ei avaldanud aga mõju teistele ÜRO Julgeolekunõukogu liikmetele – istungil osalejad hoidusid valimatuist süüdistustest Venemaa vastu.

"Hüsteeriat õhutades tegutseb London täiesti läbipaistmatult. Me oleme sunnitud järeldama, et tõe väljaselgitamine huvitab Suurbritanniat võime viimases järjekorras. Küll aga juhivad neid hoopis teised motiivid. Sellised käigud kehastavad endas viimaste aastate propagandasõja võttestikku. Nende eesmärgiks on avaldada võimsat teabemõju valgustamata ja mõjutatavale avalikkusele," väitis Venemaa alaliту esindaja ÜRO-s Vassili Nebenzia, lisades, et Venemaa ei luba mitte kellelgi kõnelda ultimaatumite keeles.

Василий Небензя на заседании Совета безопасности ООН в Нью-Йорке
© Sputnik / Нэнси Сисель
Venemaa alaliту esindaja ÜRO-s Vassili Nebenzia.

Tema sõnul on Kreml endiselt valmis Salisbury juhtumi objektiivseks uurimiseks, kuivõrd Venemaa poolel "ei ole midagi karta". Venemaa peab vajalikuks pöörduda keemiarelva keelustamise organisatsiooni poole Londoni käsutuses olevate näidiste ja proovide analüüsi läbiviimiseks.

Uuesti sõna võtnud Jonathan Allen teatas, et London ei ole kohustatud esitama Moskvale tema poolt taotletud proove, mis on kriminaaluurimise raames kogutud. Iseendale vastu rääkides teatas Suurbritannia asepeaminister soovist jätkata ÜRO Julgeolekunõukogus koostööd Venemaaga oma agendi mürgitamise kõikide asjaolude väljaselgitamiseks.

"Inglanna õiendab häda">>

Kokkuvõttes on vastavalt alalise esinduse ÜRO-s ametniku Fjodor Stržižovski teadaande kohaselt London blokeerinud Venemaa poolt väljapakutud ÜRO Julgeolekunõukogu avalduse projekti Salisbury intsidendi uurimiseks. Suurbritannia poolt väljapakutud muudatused on moonutanud selle dokumendi mõtet, "mis pakuti välja selles küsimuses ÜRO Julgeolekunõukogu ühtsuse säilitamiseks."

RT litsentsi tühistamise korral annab Moskva Londonile sümmeetrilise vastuse
© Sputnik / Евгений Биятов

2010. aastal spioonide vahetuse tulemusena Vene vanglast vabanenud ja Suurbritanniasse saabunud Skripal (66) ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil Loode-Inglismaal Salisburys teadvusetult, praegu on nad kriitilises seisundis haiglas. Politsei teatas hiljem, et neid mürgitati närvigaasiga.

Skripal mõisteti Venemaal 2006. aastal Suurbritannia heaks luuramises 13 aastaks vangi, kuid vabastati USA-Vene spioonivahetuse käigus 2010. aastal. Seejärel sai ta Suurbritannias varjupaiga ja tal on Salisburys elukoht.

Skripal tunnistas 2004. aastal pärast vahistamist Moskvas, et Briti eriteenistused värbasid ta 1995. aastal ja ta jagas neile informatsiooni Venemaa agentide kohta Euroopas, teenides oma teenuste eest üle 100 000 dollari.

Skripal töötas kuni erruminekuni 1999. aastal Vene sõjaväeluureteenistus (GRU). Seejärel töötas ta 2003. aastani Vene välisministeeriumis ja suundus sealt ärimaailma.

Theresa May teatas, et mürgitamisega on "suure tõenäosusega" seotud Moskva ja nõudis temalt selgitusi.

Venemaa välisministeerium nimetas Briti peaministri avaldust "tsirkuseetenduseks" ja järjekordseks provokatsioonil põhineva infokampaania alguseks.

Välisminister Sergei Lavrov märkis, et Briti võimud ei esitanud oma väidete kinnituseks mingisugustki tõendusmaterjali ega teinud juhtunu osas ainsatki ametlikku järelpärimist.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
ÜRO Julgeolekunõukogu, ÜRO, Sergei Skripal, Nikki Haley, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad