11:50 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Poliitika
lühendatud link
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
72 0 0

Ameeriklaste riigipea põhjendas, miks USA ja Venemaa peavad tingimata koostööd arendama.

TALLINN, 22. märts — Sputnik. USA president Donald Trump kommenteeris reageeringut ameerika meediaväljaannetes, kes on teda kritiseerinud tema telefonikõneluse eest Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Tema sõnul on tingimata tarvis parandada suhteid Venemaaga, seda paljude võtmeküsimuste lahendamiseks, edastab RIA Novosti.

"Ma helistasin Venemaa presidendile Putinile, et teda valimisvõidu puhul õnnitleda – möödanikus helistas talle ka (USA president Barack) Obama. Libameedia läheb hulluks, sest nad tahtsid, et ma teda kritiseeriksin. Neil ei ole õigus! Siluda suhteid Venemaa ja teistega – see on hea, mitte halb," kirjutas Trump oma Twitteri-kontol.

Ameeriklaste riigipea põhjendas, miks USA ja Venemaa peavad tingimata koostööd arendama.

Trump õnnitles Putinit tagasivalimise puhul>>

"Nad (Venemaa) võivad aidata lahendada probleeme Põhja-Koreaga, Süüriaga, Ukrainaga, ISIS*-ega, Iraaniga ja isegi käimasoleva võidurelvastumisega," toonitas Trump.

USA president avaldas ka arvamust seoses oma eelkäijatega ja nende lähenemisega suhete parandamisele Venemaaga.

Kaljulaid saatis Putinile omapoolse õnnitluse>>

"Bush püüdis suhteid parandada, kuid tal ei jätkunud kavalust. Obama ja Clinton tegutsesid samuti selles võtmes, kuid neil ei jätkunud jõudu, ei olnud individuaalset lähenemist. Tuletage meelde kasvõi "taaskäivitust"," lisas Trump.

President Kersti Kaljulaid saatis reedel õnnitluskirja Ameerika Ühendriikide 45. presidendile Donald Trumpile tema ametisse astumise puhul
© AP Photo / Mindaugas Kulbis

Kriitika

Ameerika avalikkus reageeris karmilt Trumpi telefonivestlusele Putiniga, mille käigus ameeriklaste riigipea õnnitles Venemaa presidenti valimisvõidu puhul. Eeskätt senaator John McCain väitis, et Trump "solvas iga Venemaa kodanikku, kellelt oli võetud õigus anda hääl vabadel ja õiglastel valimistel, et oma määrata riigi tulevikku."

"Ameerika president ei käitu vaba maailma liidrina, õnnitledes diktaatoreid võidu puhul ettemääratud tulemusega valimistel," lisas McCain.

Lisaks sellele soovitasid ka Trumpi nõunikud tal Putinit valimisvõidu puhul mitte õnnitleda. Nagu kirjutab ajaleht The Washington Post, oli USA presidendi saadud juhistes suurte tähtedega pealdis "Mitte õnnitleda". Trumpil soovitati ühtlasi hukka mõista hiljutine vahejuhtum Suurbritannias Salisburys, kus oli mürgitatud endine GRU ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar. Kuid USA riigipea eiras nõuandeid.

Järgnevalt teatas portaal Axios viitega Valge Maja esindajatele, et USA president läks raevu seoses sellega, et meediasse sattus teave juhistest Putinit valimisvõidu puhul mitte õnnitleda. Üks väljaande usutletuist selgitas ühtlasi, mispärast Trump Venemaa riigipead õnnitles.

Putin võitis valimised rekordtulemusega>>

"Trump on niisugune mees. Kui tal kellegagi tegemist on, kui ta kellegagi kuidagiviisi tööd teeb, siis õnnitleb ta teid," teatas ta.

LKA endine juht John Brennan omakorda avaldas arvamust, et Trumpi sedasorti "soe suhtumine" Venemaa riigipeasse on seletatav sellega, et Venemaal "on midagi" USA presidendi kohta. Valges Majas aga nimetatakse jamaks presidendile esitatud süüdistusi selles, nagu ta oleks Moskvaga liiga leebe.

Venemaa reageering

Föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomisjoni esimees Viktor Bondarev kutsus Venemaa ja USA riigipeade telefonikõnelust kommenteerides üles mitte liialdama ega omistama sellele olematuid tähendusi.

Riigiduuma saadik Sergei Železnjak omakorda kritiseeris USA senaatorit John McCaini katsete eest oma sõnadega Trumpi aadressil pärast tema vestlust Putiniga süvendada kriisi Venemaa ja USA suhetes.

Positiivse reageeringu pälvis kahe presidendi kõnelus ka Riigiduuma kaitsekomisjoni juhilt Vladimir Šamanovilt, kes väljendas lootust dialoogi edasisele jätkumisele.

Venemaal leidsid pühapäeval, 18. märtsil aset presidendivalimised, mis annavad praegusele riigipeale neljanda ametiaja.

Ka tesised välismaa riigijuhid õnnitlesid Vladimir Putinit presidendivalimiste võidu puhul. President Kersti Kaljulaid saatis ka teisipäeval Venemaa presidendiks tagasi valitud Vladimir Putinile omapoolse õnnitluse.

Venemaa keskvalimiskomisjon teatas esmaspäeva hommikul, et Vene presidendivalimised võitis Vladimir Putin, keda toetas 76,67 protsenti valijatest. Sekordsetel valimistel saavutas Putin oma parima tulemuse.

Esmakordselt valiti Vladimir Putin presidendiks 2000. aasta märtsis ja 2004. aastal valiti ta sellele ametikohale tagasi. 2008. kuni 2012. aastani oli ta Venemaa peaminister ja 2012. aastal valiti taas riigipeaks.

 

* Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Teema:
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
Tagid:
Putin, Trump, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad