12:42 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
4811

Ukraina prokuratuur süüdistab Savtšenkot parlamendihoonele plaanitud terrorirünnaku ettevalmistamises.

TALLINN, 22. märts — Sputnik. Ülemraada võttis rahvasaadik Nadežda Savtšenkolt saadikupuutumatuse, andes nõusoleku tema kriminaalvastutusele võtmiseks, kinnipidamiseks ja vahistamiseks, edastab RIA Novosti.

Savtšenko ise teatas, et ei loobu Ukraina kangelase aunimetusest ega anna ära saadikumandaati.

"Panna teile oma mandaat lauale ja lahkuda poliitikast, et te oleksite õnnelikud? Või loobuda kangelase tähest, nagu paljud soovivad? Inimesed, kes mind toetavad, ütlevad: ära anna tähte ära… Niisiis küsimus: kas mul tasub reeta Ukraina rahvas, andes ära Ukraina kangelase tähe? Ei, ei anna. Seda nimetust ei anta kergesti. See nimetus saadakse verega. Ma olen tõestanud, et olen Ukraina kangelane, Moskva türmides," ütles ta parlamendi kõnetoolist.

Ta teatas taas, et teadis seda, et ta kantakse maha ja on "spetsiaalselt kaamera ees ja salvestamisel" ajanud niisuguseid jutte, et võimu provotseerida.

Savtšenko nimetas mõtet Väike-Vene riigi loomisest "appihüüdeks">>

Raada lõppotsuse võttis Savtšenko vastu naeratusega, ta andis ära oma hääletamissedeli ja lahkus parlamendisaalist. Savtšenkol surusid kätt kaks opositsioonibloki saadikut – Nestor Šufritš ja Jevgeni Murajev. See fraktsioon ei toetanud Savtšenkolt puutumatuse võtmist.

Granaadiheitjatest mööda Kiievi südalinna

Peaprokuratuur kahtlustab Savtšenkot parlamendihoonele kavandatud terrorirünnaku ettevalmistamises. Ametkonna juht Juri Lutsenko on teatanud, et naine plaanitses paigaldada miinipildujad kas Truhhanovi saarele või praamile Dnepril ja tulistada Kiievi kesklinna.

"Nagu te mõistate, ilma sihtimata. Kes oleks sellest rohkem kannatada saanud – rahvasaadikud või lihtsad ukrainlased, kes siin viibivad, elavad, töötavad – vastus on ilmne," väitis ta Savtšenko kriminaalvastutusele võtmise taotluse esitamisel.

Nagu peaprokurör märkis, "tegemist oli Ukraina riigi vastase terroriaktiga."

Raadas kahtlustati Savtšenkot riigipöörde ettevalmistamises Venemaa ülesandel>>

Parlamendihoone juures toimub kaks meeleavaldust, rahvasaadiku pooldajate ja vastaste oma.

Savtšenko süüasi

Prokuratuur süüdistab Savtšenkot parlamendihoonele plaanitud terrorirünnaku ettevalmistamises. Lutsenko sõnul plaanitses rahvasaadik "hävitada kaks looži" – valitsuse ja riigiametnike oma, purustada miinipildujatega Ülemraada kuppel ja automaatidega lõpetada ellujäänute elupäevad.

"Tuul müüri vastu: miks Nadežda Savtšenko astub üles rahu eest Donbassis>>

Süüdistused põhinevad vangide vabastuskeskuse Ohvitseride Korpus juhi Vladimir Rubani kohtuasjal, kes peeti kinni suure relvapartiiga katsel sõita isehakanud Donetski Rahvavabariigist Kiievi kontrolli all olevale territooriumile.

Vastuseks teatas Ukraina kangelase nimetuse kandja, et "ainult laisk ei mõtleks presidendi administratsiooni või parlamenti õhku lasta." Samuti nimetas Savtšenko Lutsenkot "mehhanismiks Porošenko käes, kes saadikutele survet avaldab". Rahvasaadik tegi ettepaneku teda valedetektori all avalikult üle kuulata, kui julgeolekutöötajad "põnnama ei löö".

Tagasitee kodumaale>>

Savtšenko tunnistas üles, et vedas Donbassist relvi ja joonistas Kiievi valitsuskvartali hävitamise plaani, kuid väitis, et kõik see oli "sürrealism ja poliitiline provokatsioon", tema põhiline eesmärk aga oli "näidata võimudele, et nemadki on surelikud".

Nadia Savtšenko võidakse vahetada rühma venemaalaste vastuю
© Sputnik / Сергей Пивоваров

Savtšenko juhtum

Vene võimud vabastasid vangimõistetud Ukraina lenduri ja parlamendisaadiku Nadia Savtšenko 2016. aastal — kirjutas tol ajal Sputnik Eesti. Teda vahetati kahe Ukrainas vangistatud Vene sõjaväelase vastu.Vene kohus mõistis Savtšenkole 22. aastaks vangi. Savtšenko teenis Kremli-meelsete mässulistega võitlevas Ukraina vabatahtlike pataljonis, kui separatistid ta 2014. aasta juulis kinni võtsid.

Süüdistuse kohaselt koordineeris Savtšenko suurtükituld, milles Vene piiri lähedal hukkus kaks ajakirjanikku ja mitu tsiviilisikut. Savtšenko sõnul oli ta juhtunu hetkel juba Venemaale toimetatud.

Tagid:
Ukraina Ülemraada, Raada, Nadežda Savtšenko, Ukraina

Peamised teemad