21:56 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Poliitika
lühendatud link
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
13733

Niisiis tahab USA president taas kord pöörata suhetes Moskvaga uue lehekülje. Kui ta just pole muutnud oma kavatsusi pärast terve aasta kestnud rünnakuid meedias ja tema "kahtlaste" Venemaa-sidemete uurimist, on põhjust oletada, et viib oma lubadused ellu.

Avigor Eskin RIA Novostile

Mõlemal pool ookeani ollakse ärevil: paistab, et USA president Trump ei peatu ja läheb välja intensiivsetele läbirääkimistele Venemaaga eesmärgiga suhteid parandada. Tema telefonikõne president Putinile ja õnnitlussõnad valimisvõidu puhul – see oli enam kui helistamine ja õnnitlemine. Või siis oli see "vene nõidade suhtes" jätkuva nõiajahi tingimustes demonstratiivselt tehtud.

"Neil ei ole õigus": Trump põhjendas vajadust parandada suhteid Venemaaga >>

Trump ise, nagu teada, teatas Twitteri kaudu: "Ma helistasin Venemaa presidendile Putinile, et teda valimisvõidu puhul õnnitleda – möödanikus helistas talle ka Obama. Libameediakanalid lähevad hulluks, sest nad tahtsid, et ma teda kritiseeriksin. Neil ei ole õigus! Siluda suhteid Venemaa ja teistega – see on hea, mitte halb." Ning hiljem lisas: "Nad (Venemaa) võivad aidata lahendada probleeme Põhja-Koreaga, Süüriaga, Ukrainaga, ISIS-ega, Iraaniga ja isegi käimasoleva võidurelvastumisega. Obama ja Clinton tegutsesid samuti selles võtmes, kuid neil ei jätkunud jõudu, ei olnud individuaalset lähenemist. Tuletage meelde kasvõi "taaskäivitust". Rahu jõu läbi!"

…Niisiis tahab USA president taas kord pöörata suhetes Moskvaga uue lehekülje. Pessimistid nendivad, et Trump ei räägi seda juttu esimest korda, aga tegelikult on "koorem ikka sama koha peal". Optimistid nendivad samuti, et Trump räägib seda taas ja taas, ja näevad selles eeldust pingete lõdvenemisele. Või kui ta just pole muutnud oma kavatsusi pärast terve aasta kestnud rünnakuid meedias ja tema "kahtlaste" Venemaa-sidemete (mida pole olnud) uurimist, on põhjust oletada, et viib oma lubadused ellu.

Ajaleht Washington Post avaldab päevast päeva kommentaare, mis sisendavad optimismi. Sel nädalal möönis väljaanne et USA-Venemaa suhetes on märgata "valgusekiirt" ja "aimata ühist pinnast". Ajaleht peatus võidurelvastumise temaatikal ja tõi lugejateni lihtsa mõtte, et niisugune sündmuste kulg kahjustab neid endid. Järgmisel päeval aga – et Valge Maja töötajad võtsid presidendi sõnu kavatsusest oma Vene kolleegiga kohtuda vastu üllatusena.

See viib meid USA luurekomisjoni hiljutise otsuseni, mis sedastas, et mingeid sidemeid president Trumpi ja Venemaa struktuuride vahel ei ole olnud.Komisjoni esimees Michael Conway rõhutas: "Me ei ole leidnud mingeid tõendeid kokkumängust ja ma arvan, et ka eriprokurör [Robert Mueller] ei leia neid." See oli hävitav hoop Washingtoni vandenõuteooria pihta.

Niiviisi võib USA poliitika riigipea isikus võib-olla vabaneda Venemaa-vastasest umbsõlmest "uurijate ja kaevajate" näol.

Trump eiras Putinit õnnitledes nõunike soovitusi >>

Tuletame meelde, et ameeriklaste president on pidanud oma lubadusi maksureformi, USA-le problemaatiliste moslemiriikide kodanike sissesõidupiirangute ja USA Iisraeli saatkonna Jeruusalemma üleviimise küsimustes. Paistab, et Trump jääb ustavaks oma valimiseelsetele lubadustele ka "Putiniga leppimise" osas.

Nimelt selles kontekstis tasub vaadelda ka uusi ametissemääramisi Washingtonis. Riigisekretäri ametikohale asunud Michael Pompeo on teada-tuntud "pistrik". Ent kohe peale presidendi avaldust tema määramisest Riigidepartemangu juhi ametikohale teatas ta, et "sugugi mitte Venemaa, vaid Hiina on USA-le peamiseks ohuks" (seda, kuivõrd pingelised on USA ja Hiina RV kaubandussõjaks tüürivad suhted, meie lugejad juba teavad).

Samavõrd olulinne ametissemääramine on see, et LKA-d juhib nüüd esmakordselt ajaloos naisterahvas. Gina Haspel on naha ja karvadega osaks sellest organisatsioonist. Leitakse, et ta on Trumpi suhtes lojaalne ega püüa tema poliitikat torpedeerida. See tegur on kõige olulisima tähendusega.

Nagu me teame, on president Trump kõige tugevamat vastuseisu Venemaale lähenemise küsimuses eelnevalt tõdenud LKA juhtide seas, kes mõjutavad ka seal praegu tegutsevaid töötajaid. Viimastel päevadel oleme näinud, kui häbematult teritas oma keelt LKA endine juht John Brennan. Ta lausus otsesõnu, et "venelastel võib olla komprat Trumpi kohta".

"Inglanna õiendab häda" >>

Mingeid täpsustusi nagu ikka, ei järgnenud. Sellegipoolest toetas Brennanit LKA endine direktor Michael Hayden. Tema oli oma väljendustes ettevaatlikum, kuid kordas siiski: kuidas oli võimalik Venemaa presidenti pärast Salisburyt õnnitleda… Kõigest sellest haarasid kinni need keda Trump nimetab "libameediakanaliteks".

Selles organiseeritud rünnakute õhkkonnas võivad Pompeo ja Haspel etendada väga olulist rolli oma lojaalsuses Trumpile ja valmiduses tema poliitikat ellu viia.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Venemaa presidendivalimised: algas valimiskampaania (55)
Tagid:
õnnitlus, poliitika, vastuseis, telefonikõne, presidendivalimised, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad