09:00 18. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
9503

Kaitseminister Jüri Luige sõnul on ta sügavalt veendunud, et Salisbury rünnaku pani toime Venemaa.

TALLINN, 26. märts — Sputnik. Eesti hinnangul sooritas Salisburys toimunud keemiarünnaku Venemaa, vahendas BNS kaitseminister Jüri Luige sõnu, edastab Pealinn.

"Eesti mõistab kõige jõulisemal võimalikul moel hukka jõu ebaseadusliku kasutamise Salisburys, mille sooritas Venemaa, kasutades keemiarelva teise riigi pinnal," lausus Luik ühisel pressikonverentsil Briti kaitseministri Gavin Williamsoniga.

"Me usaldame täielikult Ühendkuningriigi ametnike uurimist ja ärgitame Venemaad viivitamatult lõpetama oma sügavalt ebaseaduslikud aktid," ütles Luik.

"Nagu ülejäänud Euroopa, uurime ka meie (Eesti) edasisi samme meie liitlase toetuseks," lisas ta.

Luige sõnul on ta sügavalt veendunud, et Salisbury rünnaku pani toime Venemaa.

"Inglanna õiendab häda">>

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil Inglismaal Salisburys ühel pingil mürgitatuna. Suurbritannia sõnul mürgitati nad Nõukogude Liidus välja töötatud närvimürgiga Novitšok ja London süüdistab keemiarünnaku sooritamises Venemaad.

Venemaa välistab oma seotust intsidendiga

Venemaa välisministeeriumi relvastuskontrolli osakonna juhataja Vladimir Jermakov teatas kolmapäevasel briifingul, et Moskva loeb Venemaa kodanike ründamist Suurbritannia pinnal terroriaktiks. Seejuures on Jermakovi sõnul juhtum kas Londoni enda poolt korraldatud, või siis näitab see brittide suutmatust terroriakte oma riigi territooriumil ära hoida.

Diplomaat lisas, et London piirab seniajani põhjendamatult Moskva juurdepääsu uurimismaterjalidele ja leiab, et intsidendist möödunud aja jooksul on tegelikud juhtlõngad Salisburyst juba tõenäoliselt kadunud.

Välisminister Sergei Lavrov toonitas varasemalt, et Moskva on igati nõus Suurbritanniaga Skripali juhtumi uurimisel koostööd tegema, kui London sellistes olukordades ettenähtud Keemiarelva konventsiooni kehtestatud protseduure järgida kavatseb.

President Vladimir Putini sõnul on Venemaa süüdistamine Skripali mürgitamises absurdne, sest keegi ei astuks nii mõttetut sammu presidendivalimiste eelõhtul ja jalgpalli MM-i künnisel.

Putin toonitas, et Venemaal ei ole keemiarelva — see hävitati rahvusvaheliste vaatlejate järelvalve all. Samuti teatas ta, et Venemaa on juhtumi uurimisel koostööks valmis, kuid selleks on vaja ka teise poole huvitatust.

Reedel, 23. märtsil peetud pressikonverentsil ütles Vene suursaadik Eestis Aleksandr Petrov, et Venemaad süüdistatakse Skripali mürgituse juhtumis emotsioonide pinnalt ning ühtki tegelikku tõendit ei ole esitatud, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Suursaadiku sõnul usaldavad ka Eesti ametkonnad täielikult Suurbritanniat ilma tõenditeta.

Luureveteranid Skripalist — peale Banderat pole kellegi tapmiseks korraldust antud>>

Suursaadiku sõnul on ta paljude Eesti ametkondade esindajatega suheldes neilt küsinud, kas nad on saanud Londonist mingeid tõendusmaterjale Salisburys juhtunu koha.

"Vastuseks olen saanud, et ei, me usaldame täielikult oma Briti sõpru," märkis Petrov.

Suursaadik rõhutas, et Venemaa süüdistamine Skripalide mürgitamises on provokatsioon, mille motiivid võivad olla igasugused. Tema sõnul teatas Venemaa Suurbritanniale kohe oma soovist ühisest uurimisoperatsioonist osa võtta, kuid britid ei ole neile vastanud.

"Julia Skripal on Venemaa kodanik, seepärast on meil kõik alused tunda huvi tema saatuse vastu," rõhutas saadik ja lisas, et pole Venemaale antud mingisugust infot isegi selle kohta, kas isa ja tütar on elus.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
Sergei Skripal, Jüri Luik, Eesti

Peamised teemad