09:06 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Poliitika
lühendatud link
15861

Tundub, et ameeriklaste põhjendamatu russofoobiapuhang on emakese looduse välja vihastanud. Võib-olla on väsinud ka sõjajumalad, keda Pentagon teenib. Washington võiks neile märkidele rohkem tähelepanu pöörata – kõrgemate jõududega ei tasu naljatleda.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Ameerika allveelaevad Hartford ja Connecticut tõusid Arktika jääväljadel pinnale mõningaste probleemidega. Tehnika viimase sõna järgi valmistatud ja kõikvõimalike seadmetega varustatud laevu tuli külmunud jääkoorikust sõna otseses mõttes mootorsaagide ja muu käepärasega välja lõigata. Vähemalt üht neist. Enim oli abi "täppistööriistadest" nimega kirka, sellestsamast tavapärase puitvarrega kiviraiduri tööriistast.

Tänapäevane digitehnoloogia osutus abituks ja teatud mõttes naljakaks. Ameerika poole sõnul toimus kõik vastavalt stsenaariumile, mil meeskonnal ei õnnestu jääkattes lahvandust leida. Harjutati pinnaletõusmist rasketes jääoludes. Reaalses sõjas muudaks mitmetunnine rakettide väljalaskmiseks pinnale tõusma sunnitud allveelaeva või lausa laevade grupi jääst lahtikoukimine nad enam kui haavatavaks. Samas ei ole massiteabevahendites leviv väljend "Ameerika allveelaev jäi jäässe kinni" päris korrektne. Asja olemust see aga ei muuda.

Aastased jääkarupojad Sõtševo küla (Venemaa) haruldaste loomaliikide taastamiskeskuses
© Sputnik / Валерий Мельников

Nagu arvata võib, ei sattunud ameeriklased Arktikasse sugugi mitte juhuslikult. Nad harjutasid seal tingliku vastase pihta löögi andmist. Ja kes see vastane olla võis? Muidugi Venemaa. Plaani kohaselt pidid raketikandjad sooritama rea kauneid manöövreid, elegantselt ja kiiresti pinnale tõusma, purustades esmalt teraskerega jääkatte ja Venemaa pihta kõikidest torudest "tuld andma". Mõistagi teoreetiliselt. Jääkiht ei osutunud aga sugugi õhukeseks. Tundub, et ameeriklaste põhjendamatu russofoobia on nad emakese looduse soosingust ilma jätnud. Veel hullem, kui äparduste taga on "sõjajumalate" meelemuutus — olgu siis tegu Arese, Seti või Marsiga. Washington peaks neile märkidele tähelepanu osutama – väljudes puhtmaterialistliku maailmavaate piiridest. Kõrgemate jõududega ei naljatleta, eriti kui tegu karmide iidsete jumalustega. Neid tasuks vähemalt kuulda võtta ning püüda nende raevu või ebasoosingut vältida.

Washingtoni pole ilmselt märkide jälgimiseks aega. Nad ei suuda isegi otsustada, kuidas Venemaa suhtes käituda. Vaatame kasvõi Donald Trumpi. Ühelt poolt on ta väga mures Moskva poolt kasutusele võetud läbimurdeliste relvaliikide üle ja vihjab vastumeetmetele. Teiselt poolt ilmus taas Trumpi sõnavarasse kauaoodatud väljend "kokku leppida". Peale telefonikõnet Putiniga, mille käigus Trump kolleegi siiski valimisvõidu puhul õnnitles — võttes leiva sel teemal spekuleerinute laualt — teatas Ameerika riigipea: "Suhete normaliseerimine Venemaaga pole mitte halb, vaid hea." Selles on tal küll õigus – need sõnad võiks lausa kivisse raiuda – korrates vastuseks ikka ja jälle "Lõpuks ometi!"

Tõenäoliselt tabab Washingtoni järjekordne russofoobiahoog, millest ka Trump osa saab — need kaks nähtust on muutunud lahutamatuiks. Olukord on aga tõsisest tõsisem. Ameerika relvatööstuskompleksil ja Pentagonil on peale Vladimir Putini poolt tutvustatud uute relvaliikide ilmumist vaja rohkesti lisaraha oluliselt kasvanud "Vene ohu tasakaalustamiseks". Selles pole vähimatki kahtlust…

Urmas Paet üritas edutult veenda Põhjamaade saadikuid selles, et Venemaa-poolne Arktika hõivamine kujutab neile suurt ohtu, illustratiivne foto
© Sputnik / Ministry of Defence of the Russian Federation

Ameerika poole esmane reaktsioon oli kergelt irooniline. Teame seda isegi, Putin ei öelnud midagi uut! Mõne aja pärast hakkas aga ebakindlus süvenema. Ja juba teatatigi USA relvajõudude strateegilisest juhatusest, et Ameerikal ei ole uutele Vene hüperhelikiirusel liikuvatele relvaliikidele midagi vastu panna. Kindlasti ei jää see avaldus viimaseks.

Lühidalt valmistub Washington, täpsemalt aga Pentagon, sõjaliseks vastasseisuks Venemaaga. Ilmselt viimaseks käesoleva tsivilisatsiooni ajaloos. Selleks sõjaväelased ju ongi. Ameerika merejalaväelased – tublid sõdurpoisid – harjutasid hiljuti Norras lahingutegevuseks karmides talveoludes. Selge, kelle vastu. Ilmselt on Ameerikas unustatud, juhul kui nad seda üldse teadnud on, milline saatus talvisel Venemaal agressoreid ootab – on siis tegu XIX sajandi alguse või XX sajandi keskpaigaga. Seda tasuks aga meelde tuletada. Vene talv on kord juba selline, nalja temaga pole. Ei meeldi talle kutsumata külalised ja nende "visiidid" ei jää karistamata. Ei aita seal kirka, mootorsaag ega tiibrakett. Nüüd aga tundub, et ka Arktiline jääkilp pole USA plaanidest vaimustunud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
allveelaev, Arktika, USA, Venemaa

Peamised teemad