10:04 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
13332

Nüüd siis selgub, et kaht Skripalidele kuulunud merisiga ja kassi ei ole enam elavate kirjas.

TALLINN, 6. aprill — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris ajakirjanduses ilmunud infot Skripali koduloomade veidrast hukkamisest.

Ta kirjutas oma Facebooki leheküljel Briti ajakirjandusse jõudnud järjekordsest infolekkest.

"Huvitav, kas sealseil riigiametitel ka pressiteenistusi on? Miskipärast avaldatakse kogu info "tundmatuks jääda soovivate allikate" poolt lekitatud kommentaaride näol. Nüüd siis selgub, et kaht Skripalidele kuulunud merisiga ja kassi ei ole enam elavate kirjas." See tundub vaid esmapilgul järjekordse naljana "tähtsate tunnistajate likvideerimisest". Nad olid tõepoolest "olulised tunnistajad", kui jutt käib keemiarelvast, mida paljude versioonide kohaselt võidi kasutada Skripali kodus," kirjutas Zahharova.

Nimetamata jäänud Briti ajalehe andmetele tuginedes, märkis diplomaat, et "merisead surid veepuudusse, sest keegi ei toonud neid majast ära."

"Kuidas seda mõista? Korraldati läbiotsimine ja keegi ei märganud lemmikloomi? Närvisüsteemi halvava gaasi läbi kannatanud inimese koduloomad jäid märkamata?" imestab Zahharova.

"Kui lehte uskuda, siis kassiga käituti hoopis imelikult. Ta olevat millalgi samasse kõrval asuvasse kurikuulsasse Porton Downi laboratooriumisse toodud ja seejärel tapetud," kirjutas ta edasi.

"Miks ta magama pandi? Vastus – sest kass oli "stressis" — ka tema jäi läbiotsimiste käigus "märkamata". Kas Suurbritannias käitutakse koduloomadega alati niimoodi? On see teie arvates normaalne?" küsib Zahharova oma leheküljel.

Ta lisas, et "ajalehe andmeil kremeeriti nii merisead, kui kass." "Teisisõnu nad hävitati, ehkki loomad oleksid võinud osutuda mürkaine kasutamise osas oluliseks tõendusmaterjaliks," täpsustas ta.

"Meie andmeil oli BBC lemmikloomade olemasoluga kursis, kuid jättis info mingil põhjusel enda teada. Tahaks nende selgitusi kuulda," märkis Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

Ta ei välistanud, et tegu võiks olla ka "lihtsalt kokkusattumusega," kuid "Porton Downis katsetati närvisüsteemi halvavat gaasi just merisigade peal – 40 aasta jooksul kasutati selleks 3400 isendit," rõhutas Zahharova.

Suurbritannias asuvas Salisburys mürgitati 4. märtsil Briti spioon Skripal ja tema tütar Julia. Briti poole väidab, et Skripalide mürgitamisega aine A234 abil on seotud Vene riik. Venemaa eitab seda kategooriliselt.

Skripali juhtum

Endine Vene sõjaväeluure (GRU) ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia mürgitati närvimürgiga 4. märtsil Suurbritannias Salisburys.

Seda tegi Kreml: kõige absurdsemad süüdistused Venemaa vastu >>

Briti valitsuse teatel viitavad kõik märgid Moskva seotusele mürgitamisega ning Vene valitsus on keeldunud selgitamast, kuidas sai võimalikuks Nõukogude Liidus sõjalisel otstarbel välja töötatud närvimürgi Novitšok kasutamine Suurbritannias. Londoni sõnul oli Venemaal rünnaku sooritamiseks võime, motiiv ja tahe.

"Skripali juhtum": tatral ja kruupidel tuleb osata vahet teha>>

Moskvas nimetati Salisbury sündmusi terroriaktiks Venemaa kodanike vastu ja rõhutati, et London ei soovi "selle juhtumi uurimisel tegelikult koostööd teha".

Eesti koos teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega ning peale nende veel Ukraina, USA ja Kanada teatasid, et saadavad vastuseks Suurbritannias olnud keemiarelvaga mürgitamisele oma riikidest välja hulga Vene diplomaate.

Suursaadik kaitseatašee väljasaatmisest: kiirustades langetatud otsus>>

Moskva teatas vastumeetmete rakendamisest 23 riigi suhtes, kes saatsid Vene diplomaate välja seoses Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumiga Suurbritannias.

Kokku saadab Venemaa riigist välja 153 lääne diplomaati, nende hulgas Eesti kaitseatašee Toomas Peda, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Inglanna õiendab häda">>

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
meresiga, kass, välisministeerium, Sergei Skripal, Maria Zahharova, Ühendkuningriik, Venemaa

Peamised teemad