00:34 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Poliitika
lühendatud link
10010

Euroopa Komisjon on valmis karistama Poola valitsust rahast ilmajätmisega, kuid Varssavit toetavad Balti riigid riskivad jagada poolakate sandiseisundit.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit peab oma kodanikele tagama, et "diktatuuri režiimid" mitte üheski tema riigis tagasi ei tuleks. Sellest kõneldi Euroopa Komisjonis, pidades potentsiaalsete diktatuurivalitsustena silmas Poolat ja Ungarit. Brüssel rääkis esmakordselt liidu liikmesriikide võimudest sääraseid väljendeid kasutades, mis tõestab uut suhete teravnemist EL-i ja "mässumeelsete" rahvusvalitsuste vahel.

Võib oletada, et selle suhete teravnemise liidu ülemvõimude ja "oportunistlike" riikide vahel on põhjustanud Lääne-Euroopas EL-i liberaalsete väärtuste vaenlaseks peetava Viktor Orbani natsionalistliku partei Fidezs võit Ungari parlamendivalimistel. Samuti on Poola oma vastuseisuga vastu peaaegu kõigile EL-i lõimimisplaanidele, tema sisserände- ja rahanduspoliitikale pälvinud Brüsseli silmis kindlalt oportunisti niširolli.

EK on valmis peatama Poola hääletusõigused>>

Poola tegutseb vastu Euroopa "raskekaallaste" poolt vastu võetud Euroopa lõimimiskavale, kutsub üles tugevdama rahvuslike valitsuste rolli kogu liidu tasandil otsuste langetamise protsessis. Vastava avaldusega esines 5. aprillil Poola välisminister Jacek Czaputowicz, deklareerides seeläbi järjekordselt Varssavi keeldumist järgida EL-i föderaliseerumise rada ehk õigemini lõimimise teed, mille on ette seadnud Prantsusmaa ja Saksamaa tandem.

Volinik Timmermans teab diktatuuridest kõike

Sestpeale, kui Varssavis tuli võimule rahvuslik partei Õigus ja Õiglus, muutuvad Poola suhted Varssaviga iga kuuga halvemaks. Poolast on saanud esimene Euroopa riik, kes võinuks karistusena Lissaboni lepingu 7. paragrahvi alusel ilma jääda hääleõigusest EL-i Nõukogus. Oleks võinud, kui Ungari ja Balti riigid poleks olnud sellise karistuse vastu, nagu portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud.

"Ma olen näinud Euroopat tema erinevates seisundites. Ma käisin selles riigis (Poolas), kui ta oli veel (kommunistliku) diktatuuri võimu all. Samuti olen ma käinud Ungaris, kui too oli diktatuuri võimu all. Teie (saalisviibivad ajakirjanikud – toim.) ei ole selles eas, et jõuda midagi sellist näha ja eurooplastel on kohustus garanteerida teile, et teie ega minu lapsed diktatuuri naasmist mitte kunagi ei näe," ütles Euroopa komisjoni asepresident Frans Timmermans pressikonverentsil Varssavis, kuhu ta saabus järjekordsetele läbirääkimistele.

Lisaks sellele, et EL-i volinik mõistab ajakirjanikega säravalt kõnelda (oma lastega ta neid ju võrdleski) võib neist sõnadest teha veel sellegi järelduse, et Euroopa Komisjon peab võimalikuks Poola ja Ungari veeremist rahvusparteide diktatuuri poole. Igatahes muutub Brüsseli toon selgelt teravamaks ja ta on valmis kasutama "oportunistide" vastu rahalisi sunnivahendeid, kuivõrd administratiivseid meetmeid Ungari ja Baltimaade vastuseisu tõttu kasutada ei õnnestu. Kõik Ida-Euroopa riigid saavad EL-i fondidest rohkem raha kui nad liidu ühiseelarvesse ära annavad. Brüssel tuletab neile seda meelde ja on valmis sõnakuulmatute puhul, kes Brüsseli meelest EL-i aluspõhimõtteid rikuvad, "abistatavuse" määra kärpima.

Brüssel seob raha hea käitumisega

Väärib märkimist, et tulevase eelarve kujundamise põhimõtted sõnastatakse 2. maiks, ütles 9. aprilli pressikonverentsil Euroopa Komisjoni kõneisik Margaritis Schinas, kuid mingit ametlikku ettepanekut siduda konkreetsete EL-i riikide rahastamine nendepoolse EL-i põhimõtete ja reeglite järgimisega ei eksisteeri. Kuigi pole ka saladus, et selline rikkujate distsiplinaarne mõjutusviis on tõsiselt kaalumisel. Nii vastas Schinas vastas ajakirjanike küsimusele, kas Poola võib saada karistatud Brüsseli nõuete järgimisest keeldumise eest liidu eelarverahast ilmajätmisega.

Poolas jätkuvad meeleavaldused kohtureformi vastu>>

Eestil ja teistel Balti riikidel tasub vahest veel kord hoolega kaaluda ja läbi mõelda. EL-i võimuorganite, Euroopa "raskekaallaste" ja Varssavi vahelised suhted on jõudnud kriisini, millest kõik väljuvad kaotustega, kuid Poola kaotab lisaks ka EL-i rahavoo. Varssavi puhul lihtsalt vähendatakse liidu rahalise abi määra, aga tema toetuseks ja Brüsseli seisukohtade vastu sõna võtnud Baltimaad riskivad jagada tema rahalisi raskusi.

Tagid:
karistus, EL, Euroopa Komisjon, Varssavi, Poola, Balti riigid

Peamised teemad