04:26 23. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB74.1694
London ei kiirusta Süüria sõtta astuma

"Aga millega tõestada?" London ei kiirusta Süüria sõtta astuma

© AFP 2018 / JUSTIN TALLIS
Poliitika
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (47)
35 0 0

Suurbritannia ei kiirusta USA-ga Süüria-vastastes sõjakavatsustes konsolideeruma. Kui kõne all võib olla reaalne sõjategevus, on London äkitselt oma väleduse kaotanud.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Theresa May vajab tõendeid keemiarelva tegelikust kasutamisest. Oh ei, jutt ei käi Venemaast ega tema väidetavast seotusest "Skripali juhtumiga". Suurbritannia vajas tõendusi, et Süürias kasutati tõepoolest keemiarelva. Ja mitte sellepärast, et Suurbritannia otsustas järsku tõeni välja kaevuda, lõpetada tont-teab kelle süüdistamine ja tasakaalustatud poliitikale üle minna. Üldsegi mitte. Lihtsalt sel juhul nõutakse temalt juba teadaannet oma valmisolekust aktiivseks osalemiseks sõjalises kampaanias Süüria vastu.

Kui tuleb saadikuid riigist välja saata, kõnetoolist kisendada, siis selles brittidele võrdseid ei leidu, selleks on nad alati valmis. Aga kui jutt läks sellele, et teatud avalduste pärast tuleb tõeliseski sõjast osa võtta, kadus vaimuvaprus kuhugi ära.

Trump: ole valmis, Venemaa, sest raketid tulevad — head, uued ja targad>>

Ehkki britid on alati ühinenud USA mis iganes avantüüriga. Nüüd aga on aeg selleks nähtavasti täiesti sobimatu – muresid on niigi küllaga, juba Brexit üksi läheb paljugi maksma. Ja sedamaid oli tõendeid tarvis: aega on vaja, et kõik läbi arutada ja läbi mõelda.

Venemaa üle naerdakse, kui ta kutsub üles esitama kasvõi ühe tõendi selle kohta, et keegi üldse üritas Skripale mingi gaasiga mürgitada. Ja Venemaa süüdistamiseks ei pruugi minutitki mõelda: väita, et tema on kogu maailmas kõiges süüdi, saab samaaegselt uudise avaldamisega endise briti spiooni mürgitamise kohta – ja mingisuguseid analüüse ega asjatundjaid selleks vaja ei ole.

Kabinetis istudes pole raske mõõka viibutada. Aga kui on aeg sõdureid teele saata, siis juba on, millele mõtlema hakata.

Vene sõjalennukite rünnak Ameerika hävitajale: följeton>>

Briti avalikkusele selgitada, milleks seda vaja on, osutub nähtavasti üksjagu keerulisemaks kui "Skripali juhtum" valmis punuda. Seal on dekoratsioonid juba kulukamad. Ja sõna "tõendused" ei paistagi enam nii naeruväärne. Ning ka oma partnerite sõna ei taha enam keegi eriti uskuda.

Huvitav, kas USA ei pahanda? Nendel oli ju mingeid fakte nõudmata ainult hea meel diplomaatilises sõjas Venemaa vastu Suurbritanniaga konsolideeruda. Aga London, näete nüüd, jääb millegi peale mõtlema, kui teda kutsutakse sõtta Süüriaga. No sisuliselt muidugi mitte Süüriaga, vaid Venemaaga. Sest Donald Trump on juba ammu süüdlased üles leidnud, teatades Twitteris, et Süüria valitsus leiab toetust Moskvalt ja Teheranilt. Ja London ilmselt ei kavatse vastu vaielda. Ainult et Venemaalt tegelikku vastust saada (aga Vladimir Putin on kõigile näidanud, et on, millega vastata) ei taha keegi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (47)
Tagid:
keemiarünnak, Donald Trump, USA, London, Süüria

Peamised teemad