06:25 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Poliitika
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
4830

Prantsusmaa president pajatas, kuidas ta veenis Donald Tumpi vägesid Süüriasse jätma ja ühtlasi osutas, milliste sihtmärkide pihta raketilööke anda. Kusjuures tuleb öelda, et see on alles algus.

Svetlana Kalmõkova, raadio Sputnik

Teha Euroopa taas suureks. Umbes niisuguse loosungiga suundub Prantsusmaa president Emmanuel Macron Strasbourgi, kus ta tutvustab parlamendisaadikutele oma vaadet EL-i tulevikule. Prantsusmaa on ta juba uuesti suureks teinud. Ka ta ise arvab nii.

Macron: vastus Süüriale tuleb meile sobival ajal >>

Prantsusmaa noor riigipea vihjab selgesti sellele, et aastaga oma presidendiametis on ta ilmselgelt suureks kasvanud. Prantsusmaa on talle juba kitsaks jäänud ja ihkaks midagi enamat. Näiteks Euroopa liidriks saada. Annab ju eelmine – Saksamaa kantsler Angela Merkel – positsioone käest. Või siis osaleda väikeses võidukas sõjas. Ise sõjalise operatsiooni algatamiseks Macron seni veel valmis ei ole. Aga vanema vennaga liituda – palun väga, iga kell!

Niisis teatas Emmanuel Macron intervjuus prantsuse meediale, et 14. aprilli pommitamised Süürias olid tingimata vajalikud selleks, et taastada usaldus maailma avalikkuse suhtes. Ta tänas ühtlasi Prantsusmaa armeed "suurepärase operatsiooni" eest ja märkis, et kõik raketid tabasid oma sihtmärke. Ainult et Venemaa relvajõudude peastaabi operatiivstaabi ülem Sergei Rudskoi andmetel Prantsusmaa lennuväe osalemist õhulöökides Süüriale ei täheldatud.

Aga see ei ole esimene kord, mil Emmanuel Macron oma ütlustes vassib. Näiteks teatas ta, et kavatses 4.–5. aprilli tippkohtumisel Ankaras kohtuda Venemaa, Türgi ja Iraani riigipeadega kohtuda, kuid teated keemiarünnakust Süürias Doumas sundisid ta neid plaane tühistama. Kuidas kõik tegelikult oli, rääkis Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Tema sõnul tahtis Macron tõepoolest tulla kolmepäevasele kohtumisele Süürias lahenduse leidmise küsimustes. Ka kolme riigi juhid polnud vastu ning kavatsesid koguni kohtumise formaadi ümber nimetada – "3 + 1", seega Türgi–Venemaa–Iraan pluss Prantsusmaa. Kuid Macron ütles kokkuvõttes sõidust ära.On ilmne, et see juhtus enne 7. aprilli, mil niinimetatud keemiarünnak Doumale teatavaks sai.

Prantsusmaa riigipea üllatas veel ühe avaldusega. Justkui oleks nimelt tema veennud Valget Maja USA vägesid Süüriast mitte välja viima ning pommitamisel piirduma löökidega objektidele, mis Lääne silmis seostuvad "keemiaga".

Muuseas, kui Donald Trump 2017. aasta aprillis langetas otsuse anda Süüriale raketilöök, siis mõningatel andmetel mõjutas teda tütar Ivanka. Kuuldavasti olevat ta nutma hakanud, nähes fotosid Süürias Idlibi provintsis toimunud gaasirünnaku ohvritest ja kannatanutest.

Käsu Süüriale raketilöögi andmiseks andis Trump isiklikult >>

Kui Prantsusmaa presidendi kuulata, siis – tema saavutas enamat, kusjuures vähesemate vahenditega. Mis tähendab, et ilma pisarateta. Kas pole see siis vägev saavutus? Strasbourgi arvestuste kohaselt. Ühesõnaga, linn (Strasboug) ja maailm näevad Euroopa uue liidri kehastust. Aga võib-olla ka mitte ainult Euroopa oma. Küsige kasvõi Trumpilt.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
poliitika, õhurünnak, Emmanuel Macron, Donald Trump, Strasbourg, Prantsusmaa, USA, Süüria

Peamised teemad