16:10 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
15151

Pole kahtlust, et kevadel kujunes Süürias kõige ebameeldivam olukord mõeldavatest. 13. märtsil teatas Venemaa kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov, et Venemaa vastab mistahes USA rünnakule Süürias ja tulistab alla kõik tema suunas välja tulistatud raketid ja nende laskeseadeldised.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Kommenteerides tõsist kriisi USA-Venemaa suhetes, seoses sündmustega Süürias, teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov sõjalise konflikti puhkemise perspektiivide kohta: "Lähtun 100% sellest, et sõjaväelased ei lase sellel sündida ja kindlasti ei lase sellel sündida president Putin ega, olen selles veendunud, ka president Trump. Nad on oma rahva valitud liidrid ja vastutavad rahva ees rahu ja rahumeelsuse eest."

See avaldus tehti Venemaa meediakanalile Sputnik antud intervjuus ja seda võib julgelt pidada selle aasta kõige olulisemaks. Lääne poliitikud ja meedia on Venemaad niivõrd demoniseerinud, et nad ei ole isegivõimelised Putini ja Lavrovi räägitut kuulatada ega teadvustada. See on rumal, edastab portaal Inosmi Norra Steigan bloggeri arvamust.

Pole kahtlust, et kevadel kujunes Süürias kõige ebameeldivam olukord mõeldavatest. 13. märtsil teatas Venemaa kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov, et Venemaa vastab mistahes USA rünnakule Süürias ja tulistab alla kõik tema suunas välja tulistatud raketid ja nende laskeseadeldised. Teiste sõnadega hakatakse alla tulistama Ameerika lennukeid ja avatakse tuli Ameerika laevade pihta. Ja see polnud pelk ähvardus. Gerasimov (nagu ka Putin ja Lavrov) ei loobi sõnu tuulde. USA relvajõudude stabiülemate komitees mõisteti ilmselt olukorra tõsidust.

Eespool nimetatud intervjuus rõhutas Lavrov, et pärast Gerassimov avaldust toimusid Venemaa ja Ameerika kindralite kontaktid ja neile tehti teatavaks Venemaa "punased jooned", misjärel kanti hoolt, et neid mingil juhul ei ületataks.

Venemaa ja Ameerika kindralite läbirääkimiste toimumise fakti pärast Süüria "keemiarünnakut" puhkenud kriisi käigus kinnitavad ka muud allikad. USA kaitseminister Jim Mattis võttis operatsiooni juhtimise ohjad enda kätte ja hoolitses, et ebaseadusliku USA raketilöögi mõju oleks võimalikult väike, et ei kahjustaks olulisi objekte ega, seda enam, sõjaväelasi, olgu nad süürlased, venelased või ameeriklased.

Mingitest tsiviilkaotustest ei teatatud põhimõtteliselt. Seepärast on eriti tähelepanuväärne, et mees, hüüdnimega "Hull Koer" (Mad Dog) käitus selles olukorras vaata et kõige mõistlikumalt. Veelgi huvitavam on asjaolu, et Mattis, kinnitamata gaasirünnakut, piirdus väitega, et kaitseministeeriumi esindajad "otsivad ikka veel tõendeid." Lõpuks rõhutas ta, et peamine on "mitte lasta olukorral kontrolli alt väljuda."

Erinevalt Kongressi kontoripistrikest ja ajakirjanikest kujutavad kindralid hästi ette, mida tähendab sõda. Mattis annab endale suurepäraselt aru, et maailma ei ohusta lihtsalt mingi sõda, vaid tõeline ja seda Venemaaga. Kõige järgi otsustades mõistis ta, et Putin ja Gerassimov ei tee nalja ja punaseid jooni oleks tegelikult parem mitte ületada, kui muidugi pole soovi poolt inimkonda hävitada. Vladimir Putin on viimastel aastatel korduvalt kurtnud, et Lääne liidrid ei kuula, kui ta räägib, et Venemaa ei kavatse ohtu enda olemasolule taluda.

2013. aastast saadik on maailma kolm või neli korda olnud globaalse sõja lävel, mis puhkedes oleks koheselt muutunud tuuma-ragnarökiks ("jumalate saatus" — muinaspõhja mütoloogias maailmalõpule eelnev lahing — Wikipedia). Ei Lääne meedia ega poliitikud ei teinud sellest mingeid järeldusi, vaid jätkasid Venemaa ahistamist. Ja ka nende ustaval valijaskonnal on ajud niivõrd ära pestud, et nad ei mõista, kui tõsine see kõik tegelikult on. Lääne inimesed ei ole sugugi verejanulised – kõik tahavad rahu. Kuid seejuures pole seal mingit sõjavastast liikumist. Seepärast õnnestubki sellistel inimestel nagu Jens Stoltenberg, John McCain ja Theresa May mitte ainult poliitilist isolatsiooni vältida, vaid ka võimul püsida, ajades sellist poliitikat, mis võib viia maailmasõjani.

Sel talvel läks Putin niikaugele, et näitas Venemaa arsenali viimaseid uudistooteid, rõhutades, et mistahes rünnak Venemaa vastu tähendaks nii Euroopa kui ka Ameerika Ühendriikide täielikku hävitamist. See avaldus tehti küll presidendivalimiste kampaania raames, kuid oli suunatud peamiselt Lääne-Euroopa poliitikutele. Kui neil oligi varem mingeid illusioone, et Venemaad võib karistamatult rünnata ja ise sõjatulest kõrvetamata pääseda, siis pärast Putini kõnet oleks nendest illusioonidest parem loobuda. Poliitikud seda signaali ei mõistnud ja jätkavad samas vaimus – piisab, kui vaadata Teresa May'd, Boris Johnsoni ja Emmanuel Macroni. Kuid kindralid mõistsid ja võtsid teadmiseks.

Lavrov teatas, et kriisi jooksul olid Venemaa ja Ameerika kindralid kontaktis. Ilmselt see nii oligi ja see rahustab. Lisaks annab see ka Lavrovile põhjust rääkida, et need kindralid ei luba kahe riigi vahelisel sõjal puhkeda. Tähtsamat avaldust on raske ette kujutada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
keemiarünnak, Donald Trump, Vladimir Putin, Sergei Lavrov, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad