16:53 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Poliitika
lühendatud link
26645

Välisminister Sven Mikser leiab, et Läänel tuleb Venemaaga dialoogi pidada ühtselt jõupositsioonilt. Vene Föderatsiooni asepeaminister vastas Eesti diplomaadi intervjuule teravalt.

TALLINN, 30. aprill — Sputnik. Vene Föderatsiooni asepeaminister Dmitri Rogozin kommenteeris irooniliselt Eesti Vabariigi välisminister Sven Mikseri avaldust selle kohta, et Tallinn kavatseb Venemaaga jõupositsioonilt kõneleda, edastab Sputnik Läti.

"Eestis ähvardavad isegi mikserid Venemaad," kirjutas Rogozin oma Facebooki lehel.

Oma intervjuus ajalehele Sydney Morning Herald teatas välisminister Sven Mikser, et Tallinn kavatseb oma välispoliitika idanaabri suhtes jõupositsioonile rajada.

Mikser teatas, et Moskvaga on vaja säilitada dialoogi, kuid märkis, et seda peaks tegema "jõupositsioonilt, ühtselt ja otsustavalt." Ta põhjendas seda arvamusega, et Kreml hindab iga kõhklusemomenti kui "nõrkust, mida tuleb ära kasutada."

Mikser teatas ühtlasi, et NATO vägede paigutamine otse Venemaa piiride äärde ei olevat provokatsioon, vaid vastupidi – tema sõnul olla niisugused sammud "täiesti tähtsusetud" ning olemuselt vaid "rahu säilitamise meetodid."

Venemaa asepeaminister Dmitri Rogozin kirjutas päev peale intervjuud oma Facebooki leheküljel postituse, mille pealkirjaks on "Eesti Mikser on täis otsustavust ja räägib Venemaaga jõupositsioonilt," ning mida illustreerib pilt köögitööriistast. Foto juures olev kommentaar teatab: "Eestis ähvardavad Venemaad isegi mikserid."

Eesti poliitiku sõnad kommenteeris ka Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov.

"Eesti välisminister kutsus Läänemaailma üles Moskvaga ainult jõupositsioonilt suhtlema. Nagu aru võib saada, tehakse peamine panus Eesti jõule ja sõjalisele võimekusele," kirjutas poliitik oma Twitteri lehel.

​Baltimaade poliitikud on korduvalt teatanud oma hirmudest idanaabri võimalike sammude ees. Seoses Venemaa väidetavalt kasvava "agressiivsusega" võttis NATO oma Varssavi tippkohtumisel vastu otsuse suurendada oma kohaleolekut Ida-Euroopas. Poolasse, Leetu, Lätisse ja Eestisse paigutati pataljonijagu rahvusvahelisi jõude.

Moskva on korduvalt teatanud, et ei ole NATO-ga konfrontatsiooni astumisest huvitatud — ei Baltimaades ega kusagil mujal.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse NATOs suurepäraselt, et Venemaal ei ole plaani kellelegi kallale tungida, kuid seda väidet kasutatakse ettekäändena, et Venemaa piiride äärde rohkem tehnikat ja pataljone paigutada.

Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu sõnul majutas NATO juba Baltimaadesse ja Poola 10 tuhande mehelise ründegrupeeringu. Tema sõnul on NATO jõudude märgatav suurendamine Venemaa piiride lähedal murettekitav. Minister lisas, et Venemaa hoiab oma relvajõud tasemel, mis garanteerib riigi ja tema liitlaste sõjalise julgeoleku.

Tagid:
NATO, Dmitri Rogozin, Aleksei Puškov, Sven Mikser, Sergei Lavrov, Sergei Šoigu, Eesti

Peamised teemad