22:35 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Poliitika
lühendatud link
13341

Uudis selle kohta, et Venemaa välisministeerium asus koostama nimekirju Venemaa suhtes vaenulikult meelestatud isikutest annab selge signaali, et Venemaa ja lääneriikide kokkulepete ja diplomaatiliste kummarduste poliitika langeb lõplikult ajalukku.

Nikolai Filonov

Uue lähenemise esimesel etapil kannavad suurimaid kaotusi need, kes teevad kõige valjemaid venevastaseid avaldusi, mis ületaks põhiliste rahvusvaheliste mängijate retoorika.

Baltimaade asukad on viimase veerandsajandiga jõudnud harjuda pideva nende riikide poliitikute huulilt pidevalt kõlava venevastase retoorikaga. Nii presidrendid kui valitsuste ja parlamentide liikmed kui ka Balti riikide valitsussõbralikumad ajakirjanikud on kõik need aastad sõna otseses mõttes võistelnud selles, kes kõige käredamalt Venemaad sõimab või lausub midagi solvavat Baltimaadel elavate venelaste kohta.

Mikseriga Putini vastu ei saa — Rogozin naeris Eesti välisministri välja >>

Ja tavaliselt on see kõik neil valutult laabunud – äärmisel juhul on Venemaa välisministeerium esinenud valveavaldusega, millel pole lugude autorite või nendes ühtede või teiste tegude tagajärgedega mingit otsest seost.

Paistab, et mitmesuguste "Magnitski nimekirja" tüüpi venemaa-vastaste nimekitrjade taustal on Venemaa otsustanud tegutseda peegeldavalt, teatades lähipäevil, et Leedu vaenulikult meelestatud kodanikel poliitikute, rahvasaadikute ja politoloogide seast on nüüdsest keelatud Venemaad külastada.

Nimistuga nimistu vastu

Venemaa välisministeeriumi teadaandes on öeldud, et "nagu teada, ei ole Venemaa-poolsetes reeglites kombeks partneritele seoses nende provokatsiooniliste sammudega võlgu jääda." Meede on rakendatud vastuseks Vilniuse ametlikule ameeriklaste "Magnitski seaduse" analoogile.

Ei pea olema ptrohvetiks, et ennustada samalaadsete nimekirjade peatset ilmumist ka Eesti osas. Kes on samuti "Magnitski nimekirjaga" ühinenud ja lubanud oma välisministri Sven Mikseri suu läbiVenemaaga "jõupositsioonilt" kõnelda.

Igaühel on kokkuvõttes rohkem jaksu, nagu aeg näitab, kuid Venemaa suhtes ebasõbralikult meelestatud isikuid ei ole Eestis piisavalt. Et neid märgata piisab sellest, et lehitseda suvalist Eesti valitsusmeelset ajalehte või kiigata samasisulist portaali.

Kusjuures vägagi tahaks, et ebasoovitavate isikute nimekirja koostamisel lähtutaks täpsetest kriteeriumidest, aga mitte ühtede või teiste Venemaa riigiametnike "sisetundest".

Välisminister tahab Magnitski nimekirjas olevatele isikutele sissesõidukeelu kehtestada >>

Milliste kriteeriumide põhjal asutakse otsustama?

Venemaale sissesõidu keelu rakendamise juhtumitest oli ilmselt kõige tuntum pretsedent seotud ühiskonnategelase Jevgeni Krištafovitši üpris mitmemõttelise mainega. Võib-olla oligi selle tegelase suhtes rakendatud abinõu mingil määral psühholoogiliselt õigustatud, kuid kuna antud poliitikul mingit mõju Eesti ühiskonnale ei olnud ega ole, siis teenis talle kehtestatud sissesõidukeeld üksnes tema isiklikku PR-eesmärki.

Samas on Eestis küllaldaselt ärimehi, kes mõistavad Venemaal raha teenida ja samal ajal spondeerida Eesti erakondi, kes venevastaseid ja Venamaa-vastaseid otususeid langetavad. Pealekauba on siin poliitikuid, kes teevad endile nime russofoobiaga. Minu meelest, kui juba säärastest piirangunimekirjadest rääkida, peaksid need puudutama just nimelt selliseid isikuid.

Võimalus "paranemiseks"

On vägagi kahetsusväärne, et heanaaberliku dialoogi (või vähemalt neutraalsuse) asemel on Venemaa ja Balti riigid asunud vastastikuste keeldude tasandile, aga kui juba seda teed minna, siis peaks see olema täpsustatud kindlate ajaliste piirangutega (isegi kui teine osapool käitub teisiti).

Võiks ju ajutine sissesõidu- ja ettevõtluskeeld Venemaal saada täiel määral tühistatud, kui ärimees muudab oma suhtumist Venemaasse ja venelastesse, samuti juhul, kui näiteks Eestis venekeelse hariduse likvideerimise, Eesti kodakondsusest ilmajätmise jms seaduste taga seisvad poliitilised jõud oma vaateid muudaksid.

Üleüldse on vastastikuste piirangute seadmise poliitika tupikuteeks.

Lennukompanii "Volga-Dnepr" keeldus NATO tehnika vedamisest >>

Ja mida rutem osapooled seda mõistavad, seda parem. On vägagi tõenäoline et ka suured rahvusvahelised mängijad seda kunagi teadvustavad (kui piirangutest põhjustatud kaotused hakkavad liiga tugevasti isiklikke huve kahjustama) – nagu seda juba korduvalt ajaloos on juhtunud – ja siis jääb väikeriikidel üle ainult "vanemate vendade" järgi joonduda.

Esialgu ei nõua neilt keegu "vedurist ette" jooksmist, aga mõõdukus oma etteastetes võimaldab tekkivaid probleeme maksimaalselt pehmendada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sanktsioonid, sissesõidukeeld, keeld, poliitika, EL, Välisministeerium, Sven Mikser, Sergei Magnitski, Baltimaad, Venemaa, Leedu, Eesti

Peamised teemad