22:16 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Poliitika
lühendatud link
Relvastus (196)
9441

Türgi ajakirjanduses ilmunud artiklid Ankara võimalikust Venemaa hävituslennukite Su-57 ostust Ameerika F-35 asemel tugineb ekspertide arvamusele ega kajasta Ankara ametlikku seisukohta, ütles RIA Novostile allikas Türgi kaitsetööstuse sekretariaadist.

TALLINN, 28. mai — Sputnik. Mõni aeg tagasi teatas ajakiri Yeni Safak, et Türgi võib otsustada osta lennukid Su-57, kui Ameerika Ühendriigid, vastuseks Ankara otsusele muretseda Venemaa õhutõrjekompleksid S-400, F-35 tarne blokeerivad, vahendas RIA Novosti.

"Uudised, mis ilmusid ajakirjanduses (võimalikust Su-57 ostmisest F-35 asemel — Toim.), valmisid ekspertide arvamuste põhjal. Me ei saa seda kinnitada. Niisugused artiklid ei ole veel riigi ametliku seisukoha väljenduseks," — ütles agentuuri vestluskaaslane.

Rahvusvahelise Relvakaubanduse Analüüsikeskuse (CAMTO) direktor Igor Korotšenko kommenteeris Ankarast saabunud teadet Su-57 võimaliku ostu kohta, kui "üsna realistlikku" stsenaariumi. 

Su-57 on valmis lahingkatsetuste faasiks
© Sputnik / Максим Блинов

"Praegu näib, et tegu on vaid Türgi meediasse saadetud signaaliga, et USA oma ähvardustes liiga kaugele ei läheks ja näitamaks, et Türgil on alati alternatiiv. Selle võimaluse väljakuulutamisega teatab Türgi, et väljapressimine ei lähe läbi," ütles ta.

Eksperdi sõnul võib Moskva langetada positiivse otsuse, tugevdamaks strateegilisi suhteid Ankaraga. Samas on Su-57 tarnimine Türgile võimalik alles peale seda, kui masin läbib täieliku katsetsükli ja võetakse ametlikult Venemaa õhujõudude relvastusse.

Türgi ja Venemaa sõlmisid 2017. aasta detsembris S-400 puudutava laenulepingu. Ankara ostab kaks õhutõrjerakettide patareid, mida hakkavad hooldavad Türgi sõjaväelased. Lepinguosalised leppisid kokku ka tehnoloogialase koostöö vallas õhutõrjesüsteemide tootmise arendamiseks Türgis. 

Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohta >>

USA ja NATO esindajad on korduvalt Ankarat selle tehingu eest kritiseerinud. Nii kinnitas riigisekretäri assistent Wess Mitchell, et S-400 ost võib negatiivselt mõjutada Ameerika F-35-te tarnimist Ankarale. Vastuseks lubas Türgi välisminister Mevlut Cavusoglu, et Ankara rakendab Washingtoni suhtes vastumeetmeid, kui hävitajate tarnet peaks blokeeritama.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
lennuk, õhutõrjeseade, S-400, F-35, Su-57, NATO, USA, Venemaa, Türgi, Ankara

Peamised teemad