23:40 22. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1171
  • RUB71.7625
London kavatseb muuta G7 tippkohtumise rünnakuks Moskvale

Asjatu lootus: London kavatseb muuta G7 tippkohtumise rünnakuks Moskvale

© REUTERS / YVES HERMAN
Poliitika
lühendatud link
Sergei Iljin
7720

Suurbritannia unistab "õiguskaitseekspert-spetsnazi" loomisest, mis hakkaks "Venemaa kriminaalset tegevust" tuvastama, kuid tundub, et teistele G-7 riikidele pole see idee aktuaalne.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Briti välisminister Boris Johnson paotas saladuseloori Londoni plaanidelt pöörata "seitsmiku" tippkohtumine Kanadas suureks Venemaa-vastaseks pralleks. Võibolla tahtis Johnson ise neid kavatsusi mõnda aega veel saladuses hoida, kuid ajakirjandus töötas hästi ja infoportaal BuzzFeed tõi lagedale tema suhtluse konservatiividega.

Suurbritannia hakkab Venemaad taga kiusama >>

Niisiis, Ühendkuningriigi peadiplomaadi kohaselt kavatseb peaminister Theresa May pakkuda foorumil osalejatele koguni terve plaani kiirreageerimismeeskonna moodustamiseks, kelle ülesandeks oleks välja selgitada "Venemaa kriminaalne tegevus", olgu selleks siis küberrünnakud või mõrvad.

See tähendab siis sellist õiguskaitse-poliitilist ekspert-eriüksust, kellele on antud selged juhised ja suurepärane professionaalne haistmismeel. Briti ametivõimud rõhutavad erakordse fanatismiga, et Venemaa tegevusel on eranditult kriminaalne iseloom. London hakkab selles veenma ka formaadijärgseid kolleege. Kusjuures mitte ainult taotlema nende nõustumist sellise väitega, vaid ka vajaduses astuda kollektiivseid samme. Nagu kunagi teismeliseeas: üks aga hõikas "Läki, kutid" ja kõik punusidki näidatud suunas.

Eks üldiselt seda oligi oodata. Skripalide asjas on Briti koorekihi jaoks tekkinud ebameeldiv paus. Ja siis veel vedas Scotland Yard alt, mainimata sõnagagi 'Vene jälge' oma uurimisaruandes, võta nüüd kinni, kas tegelikus või absoluutselt libamürgitamise asjas. Hüsteeria hakkas vaibuma reaalse faktoloogia, teisisõnu tõendite, puudumise tõttu. Kuid keskmist, või veel parem, kangemat kanguskraadi tuleks lääne "haigemajas" kindlasti säilitada.

Ja kes siis muu, kui mitte Ühendkuningriik peaks võtma selle "ülla", kuid raske missiooni enda kanda? May siis võttiski. Kuid sellel libedal teel võib ette tulla ootamatuid üllatusi.

Näiteks Itaalia. Selle riigi uus valitsus on otsesõnu öelnud, et toetab Venemaa-vastaste sanktsioonide kaotamist ja kaalub Krimmi tunnustamist. Või Jaapan, kellel on Moskvaga suured ühised plaanid ja kes ei ole eriti Venemaale demoniseerimisest vaimustatud.

Saksamaal teatati, et vastuoludest USA-ga ei ole võimalik enam vaikida >>

Muidugi võib ka Prantsusmaa teatud reservatsioonidega nende hulka arvata. Ja teoreetiliselt isegi Saksamaad. Tõsi, väga suure pingutusega: selle riigiga on kõik palju keerulisem. Aga igatahes, siirast "südamest südamesse" täieliku üksteisemõistmise vaimus vestlust vajadusest Venemaad alati ja kõikjal survestada "seitsmiku" tippkohtumisel vaevalt et välja tuleb. Kuigi sellekohaseid valvefraase viiskuse poolest muidugi öeldakse, kuidas siis muidu.

Kuid, mis peamine – räpaseid nippe võib oodata Donald Trump"ilt. Ta on ju teada-tuntud ettearvamatu riukamees. Ja mingit sümpaatiat ta May suhtes ei tunne. Pigem vastupidi.

Tippkohtumise künnisel sai teatavaks, et Ameerika liider ja Briti peaminister ei hakka kahepoolseid läbirääkimisi pidama. Säh sulle siis peamisi liitlasi! Valge Maja allikad väidavad, et Trumpi pahandab May toon ja tema lõputud nõudmised. "Ei usu, et keegi oleks temaga heades suhetes," tsiteerib meedia tema, nagu alati mitte kõige kasitumat kõnepruuki. Donald Trump olevat isegi Theresa Mayd kooliõpetajaga võrrelnud ja väljendanud rahulolematust, et London tahab pidevalt suhtest Ameerika Ühendriikidega kasu saada.

Ja seda on kerge uskuda: Trump suisa sunnib eurooplasi sõna otseses mõttes elama tema kulul igas mõttes. Ja nüüd päästis koguni valla kaubandussõja Euroopaga, kehtestades imporditollimaksud terasele ja alumiiniumile. Selle tulemusena on Prantsusmaa president, kes väidab end olevat Euroopa mitteametliku liidri rollis, kindlalt öelnud, et G7 tippkohtumisel osalejad võivad "kuue riigi kokkuleppe" alla kirjutada ka ilma Ameerika Ühendriikide presidendita. Ja see oleks jama.

Suure Seitsmiku riigid tunnetavad Venemaa puudumist >>

Üldiselt Trump"i vene kõnekäänu "peksa omasid, et võõrad kardaksid" alla mahtuv poliitika neid samu "omasid" ei rahulda. Ja tippkohtumisel saab neil olema piisavalt kõneainet ka ilma Londoni fantaasiate ja variatsioonideta Venemaa teemal. Kui eurooplased, kanadalased ja jaapanlased muidugi suudavad kaasata vestlusesse USA presidendi. Ta otsustas lühendada oma viibimist Kanadas ja jõuda kohtumisele Kim Jong Uniga Singapuri. Viimaste teadete kohaselt läbirääkimised siiski toimuvad. Ja suurepärane poliitiline näitemaäng jätkub kindlasti.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
tippkohtumine, poliitika, majandus, G7, EL, Boris Johnson, Donald Trump, Theresa May, London, Suurbritannia, USA, Itaalia, Venemaa

Peamised teemad