04:38 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Poliitika
lühendatud link
8432

Psühholoog Dmitri Listopad rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti, et miljoneid hävitanud timuka Adolf Hitleri kujutamine mängulisel-naljatleval viisil võib mõjutada kujunemisjärgus meeli ja põhjustada seda, et noored hakkavad ajaloolisi fakte ja isiksusi hoopis teisel viisil vaatama.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Listopadi sõnul on tänapäevale omane, et mõned faktid, millesse valdav enamus pika aja jooksul üheselt suhtus, on kahtluse alla seatud, et edaspidi veelgi enam „paati kõigutada.“

„Võib küsida — miks mitte rääkida Hitlerist läbi naeru, miks mitte nalja heita? Aga siis võib naeruvääristada ka Stalinit ja neid kaht isikut võrdsustada — on olemas jõud, kes sellest vägagi huvitatud on. Ja siis saab hõlpsalt, mängleva kergusega revideerida paljusid ajaloolisi seisukohti," ütles Dmitri Listopad uudisteportaalile Sputnik Eesti

„Hitlerist tehti karikatuure varemgi,“ selgitas psühholoog, „näiteks II maailmasõja ajal, aga tollal oli tegu satiiriga ja sel oli sootuks teine ülesanne. See aitas — on selge, et kui me kujutame mõnd kurja jõudu karikatuurina, ei ole ta enam nii kohutav. Küsimus on – mis eesmärgil seda nüüd tehakse?“

„Miks näiteks grupp inimesi, kes kujutas Adolf Hitlerit hipsterina, ei naernud oma vanemate üle — millised tobud nad on, et ei kanna habemeid, ei pildista oma toitu ega veeda aega  sotsiaalvõrgustikes? Hiljuti esilinastus ka Stalinist tehtud satiiriline film. Miks ei valitud tema asemel Julius Caesarit ega kuningas Arthurit — alati võib leida ka teisi tegelasi,“ lisas Listopad.

Tema arvates ei ole raamatu ilmumine juhuslik: kuigi võib-olla, et selle koostamist ei juhitud mingist spetsiaalsest laborist või ülaltpoolt tulnud direktiivide abil. Kuid ühiskonnas levivate suundumuste mõjutamist on võimalik näha. Maailma valitsevad mitte inimesed, vaid ideed, ja need ideed on alati olemas olnud, leiab psühholoog. Ja aeg-ajalt ilmub keegi, kes neid ellu hakkab viima.

Kordusõppus. "Mein kampf" on Saksamaal taas bestseller >>

"Eesmärgiks on kaks riigipead võrdsustada, seejärel aga neil kohad vahetada — nagu olnuks olemas kaks kurikaela, kes on süüdi kõiges toimunus – nendes kehastus maailma kurjus. Kui enamik slaavlasi usub, et hea võitis kurja, siis nüüd arvatakse sageli, et kurjus (Natsi-Saksamaa koalitsioon), võitles kurjusega (NSVL) ja võitis hoopis kolmas jõud, mis tänaseni maailmas domineerib," ütles Listopad.

"Kui seda hakatakse uskuma, võib ajaloo ja tuleviku uutel alustel üles ehitada ja otsustada, kellel on õigus ja kellel mitte, kes võib maailmale oma tingimusi dikteerida ja kes mitte,"  lisab ta.

Sihtgrupiks on noored

Paljudele küpsetele inimestel võib selline raamat mõjuda vaid ärritavana või üldse mitte mingit mõju avaldada:

"Toon näite: kui inimene siiralt Jumalat usub, on idiootide katsed tema usu üle nalja heita asjatud. Kuid selleks on meil vaja meelekindlust, tugevat psüühikat ja lõppude lõpuks usku," ütles Listopad.

Tema sõnul on peamine sihtgrupp, kellele niisugused raamatud suunatakse, ikkagi noored. Vanemaid inimesi ei ole mõtet ärritada – neist ei sõltu tulevik, nad ei ole nii aktiivsed ja lõikavad oma elu jooksul külvatut.

Uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutas juba, et juuni alguses ilmus Eesti suurimate raamatupoodide riiulitele koomiksiraamat "Hipster Hitler". Tegu on James Carri ja Archana Kumari Ameerikas ilmunud originaalteksti mõnevõrra muudetud ja eesti keelde tõlgitud versiooniga.

Rakveres asuv Nõukogude sõjameeste mälestusmärk rüvetati taas >>

Lisaks "hipsterist" Hitlerile on naljaks muudetud mängulisusega esitatud ka Reichsführer Heinrich Himmler, propagandaminister Josef Goebbels, Luftwaffe juht Hermann Göring ja teised Kolmanda Reichi juhtfiguurid, kelle tegevusele Nürnbergi Rahvusvaheline tribunal ühese hinnangu andis.

Samal teemal

Ajakiri Time valis Hitleri 1938. aasta inimeseks
Tagid:
Kolmas Reich, natsionaalsotsialism, hipster, koomiks, revanšism, Archana Kumar, James Carr, Jossif Stalin, Hitler, Adolf Hitler, Stalin, Nürnberg, Saksamaa, Eesti, USA

Peamised teemad