05:00 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Poliitika
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
3420

IFJ president on ettevaatlik SBU poolt Võšinskii kohta tehtud avalduste osas.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Rahvusvahelise Ajakirjanike Föderatsiooni (IFJ) president Philippe Leruth teatas, et Arkadi Babtšenko mõrva lavastamise järel on ta SBU poolt Võšinskii kohta tehtud avalduste osas ettevaatlik, teatab RIA Novosti.

SBU teatas hiljuti, et Võšinskii pangalaeka läbiotsimise käigus leiti rohkem kui 200 tuhat dollarit, "ese, mis meenutab Browningu püstoli 1906. a. mudelit" ja leping infoagentuuriga "Rossija Segodnja".

"Kui nad tõepoolest Kirill Võšinskii vastu tõendeid leidsid, võime eeldada, et need esitatakse avalikult — andes Võšinskile kõik tagatised, mida süüdistatavale võimaldada tuleb. Kui nad seda ei tee, tekib kahtlus, et ajakirjanikust on saanud sihtmärk, mis on aga ajakirjandusvabaduse rikkumine," ütles Leruth agentuurile RIA Novosti.

Aktsioon ajakirjaniku Kirill Võšinski toetuseks>>

Rahvusvaheline ajakirjanike foorum esindab umbes 500 000 ajakirjanikku rohkem kui 100 riigist.

Babtšenko "mõrv"

Mai lõpul teatas Ukraina siseministeerium, et endine sõjakorrespondent Arkadi Babtšenko lasti Kiievis oma maja trepikojas maha. Seda uudist kommenteerisid kõik juhtivad riigiasutused, välisministeerium kaasa arvatud.

Järgmisel päeval kummutas SBU kogu info. Salateenistuse juht Vassili Gritsak teatas, et kuulujutte mõrvast levitati osana "erioperatsioonist". Tema sõnul algas lavastuse ettevalmistamine juba kaks kuud tagasi, tapmiskatse korraldaja on juba vahi alla võetud.

Ukraina salateenistuste meetodid sattusid paljude rahvusvaheliste organisatsioonide karmi kriitika alla. Valeinfo tahtlik levitamise mõistsid hukka OSCE, Euroopa Parlament, Rahvusvaheline Ajakirjanike Föderatsioon ja Piirideta Reporterid.

Teatavaks said Võšinski korteriröövi üksikasjad>>

Võšinskii kohtuasi

Mais alustasid Ukraina ametiasutused kriminaalmenetlust portaali RIA Novosti Ukraina juhataja Kirill Võšinskii suhtes. Ta peeti kinni Kiievis oma kodu lähedal, süüdistatuna riigireetmises ning Donetski ja Luganski Rahvavabariikide toetamises.

Ajakirjanik seisab silmitsi kuni 15-aastase vabadusekaotusega. Hersoni linnakohus kinnitas tema 60 päevaks vahi alla võtmise ilma kautsjoni vastu vabastamise võimaluseta.

Vladimir Putin nimetas olukorda pretsedendituks. Välisministeerium saatis Kiievile mitu protestinooti, milles nõuti, et lõpetataks vägivald ajakirjanike vastu. Ka Moskvas toimus Ukraina saatkonna ees pikett Võšinskii toetuseks.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine>>

RIA "Rossija Segodnja" peadirektor Dmitri Kisseljov märkis, et Võšinskist tahetakse luua "Nagaaniga komissari" kujundit, kuid Venemaa ajakirjanikke ei relvasta.

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
Tagid:
IFJ, RIA Novosti Ukraina, SBU, Philippe Leruth, Arkadi Babtšenko, Kirill Võšinski, Ukraina

Peamised teemad