06:41 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Poliitika
lühendatud link
11301

Sõjaline koostöö anglo-saksi riikidega annab Poola eliidi arvates riigile võtmestaatuse Ida-Euroopas ja võimaldab nõukogude-järgse ruumi riikidel pöörduda abi saamiseks Varssavi poole. Eriti kehtib see Ukraina kohta.

TALLINN, 23. juuni — Sputnik. Poola tugevdab Venemaa-vastaste liitude süsteemi. Briti välisminister Boris Johnson ja kaitseminister Gavin Williamson viibisid 21. juunil ametlikul visiidil Varssavis. Kohtumisel Poola kolleegidega leppisid nad kokku sõjalise ja diplomaatilise koostöö tugevdamises. Vastutegevus Venemaale on mõlema poole prioriteet, edastab RIA Novosti.

Minnakse itta

Lähenemine Ühendkuningriigile on oluline samm Poola ümberkujundamisel piirkondlikuks juhtmängijaks. Alates 2016. aastast on riigis paiknenud Briti sõjaväekontingent. Maikuus tegi Varssavi Washingtonile ettepaneku paigutada tema territooriumile Ameerika sõjaväebaas, kuid kohaliku poliitilise klassi seisukohast sellest kõigest veel ei piisa.

Sõjaline koostöö anglo-saksi riikidega annab Poola eliidi arvates riigile võtmestaatuse Ida-Euroopas ja võimaldab nõukogude-järgse ruumi riikidel pöörduda abi saamiseks Varssavi poole. Eriti kehtib see Ukraina kohta, mis on praegu ümber korraldamas oma armeed. Kiiev loodab selles Washingtoni ja Londoni peale, kuid poolakad annavad mõista, et ilma nende vahenduseta ei pruugi see õnnestuda.

"Ma ei usu, et Poola Venemaa ohtu kardab, nagu mõnikord räägitakse. Asi on muus: sõjalist potentsiaali suurendatakse järk-järgult, et riigile kaalu lisada. Seepärast ei hoia Varssavi selles küsimuses raha kokku. Ameerika baasile kavatsetakse kulutada kaks miljardit dollarit ja need vahendid võetakse kohalikust eelarvest. Poolakad soovivad partneritelt ainult seda, et nad eraldaksid sinna oma sõjaväelasi," selgitas agentuurile RIA Novosti poliitikaanalüütik ja Ida-Euroopa asjade ekspert Sergei Stankevitš.

Siseasi

Lisaks sõjalisele valdkonnale on Poola valmis panustama meediasse. London ja Varssavi on väljendanud valmisolekut aidata "Venemaa desinformatsiooniga" võitlevat "sõltumatut meediat". Koostöö on lihtsam välispoliitika prioriteetide kokkulangemise tõttu. Viimaste aastate diplomaatilistele kriisidele, alates Ukrainast 2014. aastal kuni "Skripalide asjani", reageerisid mõlemad pooled ühtemoodi.

Sama võib öelda ka lääne suuna kohta. Brexit'i läbirääkimistel on London silmitsi Prantsusmaa ja Saksamaa survega, kes nõuavad vaidlusaluste rahandusküsimuste lahendamist nende huvides. Varssavil selliseid nõudmisi pole.

Varssavi ja Londoni võimalikust liidust Pariisi ja Berliini vastu räägib järgmine asjaolu. Mõne kuu eest teatas Briti peaminister Teresa May, et ta ei toeta Brüsseli etteheiteid Poolale põhiseaduse reformi küsimuses. Varssavit süüdistatakse täitevvõimu tugevdamises kohtusüsteemi nõrgendamise arvel, see tähendab kaldumises autoritaarsuse poole. Tavaliselt korrektne Ühendkuningriik ignoreerib antud juhul ohtu demokraatiale. "See on Poola siseasi," rõhutas Theresa May.

Varssavi kui suurvõim

Venemaa TA Slavistika instituudi vanemteadur Peter Iskenderovi arvates on London ja Varssavi võimelised liitudes kahjustama Venemaad kahel suunal. "Ühelt poolt räägime me Poola teravast vastuseisust "Nord Stream-2"-le. Selles küsimuses leiab Varssavi Londonist toetust Berliini vastu, kes on projektist objektiivselt huvitatud. Teiselt poolt NATO liin. Viimastel kuudel on alliansi juhid saatnud Venemaale signaale, et kahepoolsed suhted vajaksid parandamist.

Loomulikult on nii Poola kui Suurbritannia selle vastu. On üpriski tõenäoline, et mõlemad riigid saavutavad järgmisel NATO tippkohtumisel lõppdokumendis mistahes kompromiss-sõnastuse väljajätmise," ütles politoloog. Tema sõnul on Poola ja Ühendkuningriigi vahel täna tunda "instinktiivset tõmmet".

Londoni-Varssavi liidul on ka muid põhjusi. Poolas pole unustatud Teise maailmasõja aegseid natsikuritegusid. Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõjakas poliitika taaselustab vaenu, mis ulatub tagasi kaugesse minevikku. Saksamaa mõju kardetakse, kuigi sellest eelistatakse mitte rääkida. Sellises valguses on USA sõjaväebaasil ja anglo-ameerika vägedel, mille eesmärk on heidutada Venemaad, ka teine mõte, kui hoiatus Berliinile.

Vene- ja Saksa-vastane kurss on tüüpiline "Seaduse ja õigluse" parteile (SÕP), kus mitteametlik liidriroll kuulub Jarosław Kaczyński"le. Poolal on SÕP valitsemisel jätkuvalt rekordilised majanduskasvu näitajad Ida-Euroopas, mis stimuleerivad Ukraina võõrtööliste sissevoolu. Heaolu saavutades püüab Varssavi saada ka tõsiseltvõetavaks välispoliitiliseks jõuks.

Tagid:
Boris Johnson, Varssavi, Ühendkuningriik, London, Poola

Peamised teemad