20:34 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Poliitika
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
13110

Ameerika Ühendriikide praegused ametivõimud, kes on tsementeerinud kogu Lääne süsteemi, usuvad, et rohkem ei kannata Ameerika seda tsementeerimist välja. Seepärast läheb noa alla kõik, mitte ainult majanduslikud pühamud.

Dmitri Kossõrev, RIA "Rossija Segodnja" poliitiline vaatleja

"Meil on erinevad tsivilisatsioonimudelid ja ilmselt ei jaga me samu väärtusi." See tsitaat pärineb Prantsusmaa valitsuse ametlikult esindajalt Benjamin Griveaux´lt. Ta lisas, et ei tahaks Euroopas näha seda, mis toimub migrantidega USA-s.

Räägimegi nüüd migrantide loost, millest kõik alguse sai. Kuid kõigepealt mõtestame lahti deklaratsiooni enda: Prantsusmaa ja USA on äkki lahknenud erinevatesse tsivilisatsioonidesse. Kujutlege, et olete Venemaa läänemeelne liberaal, kelle pärilikuks unistuseks on tõmmata meie riik "tsiviliseeritud maailma" väärtustesüsteemi, st muuta ta "samuti Lääneks". Ja siis selgub, et Läänes ei ole mitte üks, vaid (vähemalt) kaks tsivilisatsiooni mudelit. Mida peaks nüüd Venemaa tegema — kas tõesti vaatama iseseisvalt, millised väärtused on välja töötanud tema oma tsivilisatsioon ja kellega ta neid siis jagab? Võib-olla isegi mitte ühineda mitte kellegagi? Kui õudne. Aga meie hüpoteetilise läänemeelse õudus kahvatub nende paljude paanika ees, mida alles hiljuti peeti ühtseks läänemaailmaks – paanika ees, et Lääne allianss on lagunemas mitte ainult migrantide küsimuses.

Lõppude lõpuks võib eeldada, et Benjamin Griveaux väljendus liiga radikaalselt, mida võib ka ametlike esindajatega juhtuda. Ja üleüldse oli see väike sündmus, aga oletame, et näiteks teisipäeva õhtul teatavaks tehtud Prantsusmaa ja Saksamaa plaan alustada arutelu mingi Euroopa Julgeolekunõukogu loomiseks on juba midagi hoopis suuremat. Ja ikka seesama – mingid olulised nihked ja lõhes on selles, mis hiljuti tundus olevat üks ja ühtne (lääne) tsivilisatsioon. Sellepärast, et Ameerika Ühendriikidest iseseisva EL julgeolek on puhtalt Ameerika-vastane idee.

Migrantide lugu, millest rääkis Griveaux tundub esmapilgul probleemina USA suhetest Ladina-Ameerika naabritega (kelle juurest migratsioon alguse saab) ja mitte Euroopaga. Vaatame üle Trumpi-vastase ajalehe The New York Times pealkirjad: Trump ja tema administratsiooni liikmed "kaitsevad agressiivselt piiril laste vanematest eraldamise poliitikat, vastuseks kaheparteilisele pahameelele", "Sisserändajate lapsed nutavad kinnipidamiskeskustes: audiosalvestis".

Üldiselt on selge, millest me räägime, kuid Trump teatas juhtunut selgitades, et ei tahaks, et Ameerika Ühendriikides juhtuks kontrollimatu migratsiooniga sama, mis juhtus Saksamaal, millele vastuseks Griveaux tegelikult need sõnad ütleski, kaitstes sakslasi niiöelda kogu Euroopa nimel. Samal ajal lahknesid sisserändajate probleemi pärast Saksamaa valitsuskoalitsiooni kaks osapoolt ja üks neist esitas kantsler Angela Merkelile ultimaatumi — kaks nädalat uusi ja karmima migrantide poliitika väljatöötamiseks. Või muidu — lõpp koalitsioonil ja kantsleri võimul.

Ja ka Prantsusmaal ei nõustu kaugeltki igaüks mõttega, et riiki võib ja tuleb sisse lasta kõik. Lisaks asus uus Itaalia valitsus tinglikult öeldes Trumpi poolele, mitte lubades enda juurde järjekordset laeva sisserändajatega (tõsi, itaallased lapsi oma vanematest ei eraldanud). Seda nimekirja võib pikalt jätkata — Austria, Ungari ja nii edasi.

See tähendab, et tekkinud "kaks erinevat tsivilisatsioonimudelit" ei ole USA ja Euroopa oma, see on lõhe kõikide lääne ühiskondade vahel, kus kõigis on need kaks mudelit, kaks väärtuste süsteemi. Kuid sisserändajad on vaid üks probleemidest, mis Läänt lõhestavad. Kusjuures see küsimus pole peamine.

Juba mainitud The New York Timesis oli teisipäeval huvitav kahe analüütiku seisukohtade vahetus, kusjuures USA analüütik (Nobeli preemia laureaat Paul Krugman) peab katastroofi süüdlaseks Ameerikat ja Trumpi ning Saksamaa oma (Jochen Bittner ajalehest Die Zeit), vastupidi, siunab Euroopat. Kuid mõlemad ütlevad, et Lääne kui ühtse poliitilise süsteemiga on lõpp.

Maailmas on 258 miljonit migranti, illustratiivne foto
© AFP 2019 / Guillermo Arias

Krugmani idealistlikud ja väga vaieldavad seisukohad on sellised: Trumpi meeskond õõnestab süstemaatiliselt Ameerika väärtusi, mis on riigi suureks teinud. Ameerika roll ehitati üles tema kõrgetel ideedel ja Ameerika maailm (see tähendab, lisame siia Lääne liidu) püsis pigem lugupidamisel USA vastu kui tema tugevusel. Kaubandussüsteem tõi riigile kasumit, kuid see püsis ka moraalsetel väärtustel, sest Ameerika Ühendriigid oligi vaba maailma liider. Praegused ametivõimud viskavad selle kõik välja ja liiguvad kaubandussõja suunas (ka Euroopaga), mille riik lisaks ka kaotab.

Sakslane aga räägib millestki muust. Trumpi tüli liitlastega on tingitud asjaolust, et Lääne süsteemi sees olev kord on tasakaalust välja läinud ja seda tuleb kiiresti korrigeerida. Trumpil on tegelikult õigus, sest viimase 70 aasta jooksul on just Ameerika kulutanud selle süsteemi tööshoidmiseks kõige rohkem raha ja energiat. Teisalt eurooplased on aga loonud Ameerika kulul endale suured sotsiaalriigid ja konkurentsi eest hästi kaitstud tööstustootmised.

Näiteks Saksamaa autotootja võib osa tootmistsüklitest paigutada Euroopa odava tööjõuga riikidesse ja eksportida autosid USA-sse, kartmata kaubanduspiiranguid. Vaevalt see Detroidi autotootjatele kasuks tuleb. Või kuidas seletada ameeriklasele, kes teab tasuta kõrghariduse omandamise võimalusest teatud Euroopa osades, miks USA peab nende sotsiaalselt kulukate eurooplaste kaitsevõime eest maksma? Üldiselt märgib Bittner, et Euroopa peaks mõistma, miks Trump on vihane ja peaks hakkama tegelema süsteemi tasakaalustamisega.

Kõik kokku näib olevat nii: Ameerika Ühendriikide praegused ametivõimud, kes on tsementeerinud kogu Lääne süsteemi, usuvad, et rohkem ei kannata Ameerika seda tsementeerimist välja. Seepärast läheb noa alla kõik, mitte ainult majanduslikud pühamud, nagu "vabakaubandus", vaid ka võimatuna tundunud filosoofilised ja moraalsed küsimused (migratsioonist ja mitte ainult sellest).

Tõsi, USA teine leer, demokraadid, on toimuvast hirmul. Sama hirmul on demokraatide Euroopa mõttekaaslased nagu Prantsusmaa praegused juhid. Kuid ülejäänud eurooplased mõtlevad teisiti, umbes nagu Trump. Kusjuures kõik on väga õelad ja närvilised, on mindud krõbedama sõnapruugini, nagu "Millisest tsivilisatsioonist te olete?" Ja meil, sõltumata sellest, millisest tsivilisatsioonist me oleme, jääb üle ainult toimuvad jälgida ja sellest järeldusi teha.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Euroopa rändekriis (101)
Tagid:
Bejamin Griveaux, migrant, Donald Trump, USA

Peamised teemad