13:26 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Poliitika
lühendatud link
8910

NATO plaan "B" on jõudmas lõpusirgele. Peatselt sulgub alliansi sõjaväeline kontuur Balkani poolsaarel Serbia ümber, kes ainsana organisatsiooni astumisega viivitab. Näib, et takistus oli väike – piisas Makedoonia Vabariigi ümbernimetamisest.

Sergei Ossipov, raadio Sputnik

Tundub, et sedapuhku õnnestus NATO-l kõik. Brüssel viis edukalt läbi "Operatsiooni FYROM" (Former Yugolsav Republic of Macedonia – Toim.). Paar päeva tagasi sõlmisid Kreeka ja endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi välisministrid lepingu vabariigi uue konstitutsiooniline nimetuse osas. Uus nimi — Põhja-Makedoonia — peaks avama väikese Balkani riigi jaoks NATO ja seejärel ka EL väravad. 

Makedoonia peaminister Zoran Zaev (vasakul) ja Kreeka peaminister Aléxis Tsípras
© REUTERS / Alkis Konstantinidis

Kuidas on riigi nimi ja sõjalisse blokki astumine omavahel seotud? See on lihtne — NATO kandidaatriigil ei tohiks olla naabritega mingeid vastuolusid. Aga tüliküsimus oli. Alates Jugoslaavia kokkuvarisemise hetkest ei kavatsenud Kreeka naaberriigi nimega leppida. Ühelt poolt kasutatakse ametlikes rahvusvahelistes dokumentides nime FYROM, mis tähendab endist Jugoslaavia Makedoonia Vabariiki, ja teisest küljest tunnistas rohkem kui 140 riiki teda Makedoonia Vabariigina. Kreekas aga on juba oma Makedoonia nimeline provints.

Ja oleks siis ainult nimi — vaidlus käib ajaloo ja kultuuri ümber. FYROMi makedoonlaste seas tekkis tõeline Aleksander Suure kultus. Tema auks on püstitatud monumente, nimetatud lennujaam ja palju muudki. Kreeklased ei suutnud seda taluda. "Me ei luba seda," ütlesid nad, "kas neile oma ajaloost ja kangelastest ei piisa?"

Oli kuidas oli, nüüd tuleb makedoonlastel alustada puhtalt lehelt. Lõppude lõpuks ei ole tegu ainult nime muutusega, vaid ka kogu senise ajaloolise ja kultuurilise paradigma tühistamisega. Vastutasuks pakkus Kreeka sõprust, majandusliku ja kultuurilise koostöö aktiivset arengut ja lõpuks ka sissepääsupiletit NATOsse. 

Brüssel kutsub Makedooniat ja Albaaniat Euroopa Liitu astuma >>

Küsige: milleks alliansile selline väike riik? Komplekti jaoks. Balkani sõjalise bloki suur plaan on lõpule jõudmas – sulgub piiramisrõngas ümber Serbia, mis on nüüdseks ainus alliansiga liitumise vastane riik piirkonnas.

Viimasena liideti hiljuti NATO ridadega Montenegro. Tuletame meelde, et see väike, kuid uhke riik moodustas alles hiljuti Serbiaga liitriigi ja Montenegro elanikud nimetasid end ise sageli "serblasteks kvaliteediga." Nüüdseks aga pole jäänud ei uhkust ega kvaliteeti. Montenegro, kel olid soojad suhted nii Serbia kui ka Venemaaga, tõmmati poolvägisi NATOsse. Liitumise tehnoloogiad on hoolikalt lihvitud.

Järjekord on jõudnud Makedooniani. Loomulikult ei ole paljud kodanikud sellel stsenaariumiga rahul.

Nii keeldus riigi president George Ivanov Skopje ja Ateena vahelisele riigi ümbernimetamise lepingule alla kirjutamast. Tema sõnul on see kogu rahva alandamine ja NATO ning Euroopa Liiduga ühinemise teemaga spekuleerimine. Pärast tema avaldust puhkes Makedoonias protestilaine. 

Peale endise Jugoslaavia Makedoonia Vabariigi ja Kreeka vahelise lepingu allkirjastamist eeldatakse selle ratifitseerimist mõlema riigi parlamentides ning Makedoonias on isegi plaanis korraldada vabariigi ümberkujundamise osas rahvahääletus.

Tõsi, tulemus ei ole siduv, kuid nagu lepingus sätestatud, võetakse seda arvesse. Pole vaid teada, mil moel.

Ratas osaleb Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani tippkohtumisel >>

NATO alustatut kindlasti pooleli ei jäta. Alliansi järgmine tippkohtumine toimub 11.-12. juulil Brüsselis ja kindlasti soovitakse, et Põhja-Makedoonia muutuks seal täiesti "omaks."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Brüssel kutsub Makedooniat ja Albaaniat Euroopa Liitu astuma
Tagid:
Aleksander Suur, nimevahetus, referendum, EL, NATO, George Ivanov, Tsernogooria, FYROM, Skopje, endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik, Jugoslaavia, Makedoonia, Balkanimaad, Kreeka, Montenegro, Brüssel, Serbia, EL

Peamised teemad