23:20 20. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB74.5774
Ühendkuningriigi kaitseminister Gavin Williamson

Soojendas madu rinnal: Briti kaitseminister tõstis peaministri vastu mässu

© AFP 2018 / Tolga AKMEN
Poliitika
lühendatud link
Mihhail Šeinkman
Brexit – protsess läks käima (93)
7610

Kui May andis kaitseministri portfelli pealtnäha mingi selge põhjuseta endisele kaminamüüjale, tuumariigis muide, arvasid kõik, et ju tal olid siis mingid eriteened. Nüüdseks on nii mõndagi selgunud.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Gavin Williamson ei ole üldse Tarass Bulba moodi ja ka Theresa May pole Andrei. Ta sobiks talle pojaks. Kuid peaaegu gogollik: "Mina sinu sünnitasin, mina su ka tapan," kõlas just Williamsoni huulilt. "Mina ta tegin ja mina ta ka murran," tsiteerib meedia tema sõnu. Kuigi 2017. aasta novembrist saadik arvati hoopis vastupidi, et May oli see, kes Williamson tegi. Kaitseministriks.

Tol ajal kutsus peaminister teda, roosapõskset, neljakümneaastast, hästi hoolitsetud meest peaaegu et oma lemmikuks. Kui ta endisele kaminakaupmehele ilma igasuguse nähtava põhjuseta, tuumariigis, muide, valitsuses võtmekoha andis, arvasid kõik, et küllap on tal mingid eriteened. Seda enam, et selleks ajaks teadsid juba kõik, et need olid enamasti seotud tema sahkerdamistega.

Veel David Cameroni ajal, kui Gavin käis alles tentsikuna oma hingekarjase järel käis: "Mida soovite, isand?", sai ta oma intriigipunumise võimega kuulsaks. Ja nüüd tegeleb ta ikka sama asjaga. Ainult et kaliiber on seekord hoopis teine. Tõeline, lahinguline. Sisuliselt alustas Briti kaitseminister oma esimese sõjalist operatsiooni. Kusjuures kasutades selleks mitte neid relvi, mis olemas on, vaid neid, mida pole.

Ta ähvardas May erru saata, kui valitsus ei eralda tema juhitavale ametkonnale täiendavalt 20 miljardit naela sõjaväe ümberrelvastamiseks järgmise 10 aasta jooksul. Kõik käigud on tal juba kirjas. Vastupanu on mõttetu. Kui peaminister ei allu, siis teda toetavad konservatiividest parlamendisaadikud blokeerivad esitatava eelarve-eelnõu. Edasi järgneb usaldushääletus ja oletegi vaba. See on mäss. Ja Williamson isegi ei varjagi seda.

Tema eelkäija, Michael Fallon´nile sai saatuslikuks käe ajakirjaniku põlvele panemine. Gavin paneb selle avalikult kogu peaministri peale. Ise on süüdi – polnud vaja madu rinnal soojendada. Ja mida siin imestadagi. See on tooride puhul tavaline. Kui temakesel on juba aastaid turjal, tema aga on gigolo. Nagu nüüd välja tuleb, on tal ainult temakese raha vaja. Ja ega ta seda siis endale küsi. Kuid enda huvides siiski. Sellepärast ta närvi läkski. Kuigi raha ei ole tema, vaid kroonu oma.

Olekski võinud ju anda. Seda enam, et ajavad ikka sama asja – vihkavad Venemaad. Oleks võinud järele anda, ja las sõdib pealegi. Kuid tabas vist ära, et alguses tuleks tal siis tema nimele kirjutada eelarve ja seejärel kogu valitsuskabinet. Kui nii ei kõlba, teeme vastupidi. Kõigepealt kabinet. Tavaliselt Ühendkuningriigis nii käibki. Kui ei saa väljapool riiki sitta keerata, situtakse üksteisele. Kellegi peale tuleb ju oma sapp välja valada.

Ja May`d torgatakse igal juhul. Kui ta loobub Williamsonist — süüdistatakse soovimatuses Venemaa ohu vastu seista. Sõjalised kulutused kasvavad justkui tema pärast. Kui annab järele – öeldakse: milleks meile selline peaminister, kes kõigile muudkui järele annab. Üldiselt on olukord äärmiselt ebamugav. See, muide, käib ka tema füüsilise poosi kohta. Internet silitab iga tema luud ja liigest. Ajas publikule oma reveransiga prints Williamile naeru peale. Üks jalg poolkõverdatud, teine liiga taha lükatud, justkui madalstardi.

Brexit — protsess läks käima>>

Tal on nii kombeks. See pole esimene kord, kus tal tuleb kroonitud peade ees absurdseid kummardusi teha. Kummardab nagu valitseb – kohmakalt ja naeruväärselt. Mõnele meenutas ta joovat kaelkirjakut. Teised astusid looma kaitseks välja. Kuigi kaelkirjakul võtab see aega, jõuab ka talle kunagi asi ikkagi pärale.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (93)
Tagid:
Brexit, Gavin Williamson, Theresa May, Ühendkuningriik

Peamised teemad