19:47 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
18951

Usk vahetutesse kontaktidesse kõrgeimal tasemel on märgatavalt nõrgenenud. Kõik arutlused isiklike suhete elektri ja keemia teemadel on jutuks head küll, kuid selleks, et panna elektrokeemia peale tõsiseid lootusi, pole diplomaatia enam valmis.

Maksim Sokolov, RIA Novosti

Kui USA presidendi julgeolekunõuniku John Boltoni reisi tulemusena teatati, et Putini ja Trumpi kohtumine toimub Helsingis 16. juulil, jagunesid arvamused eelseisva kohtumise teemal kaheks.

Suur osa Lääne vaatlejatest võttis seisukoha "kõik on kadunud", see tähendab, et nad hakkasid ennustama täielikku võitu Vladimir Putinile — kellele naiivne Trump loovutab kõik, mis võimalik ja isegi seda, mida anda ei tohiks.

CNN-i ekspert võrdles Putinit tohutu vene karuga ja kujutas Trumpi väikese lapsena, keda mesikäpp murdma valmistub.

Putinil on see, mida Trump ihaldab ja poolakad kardavad
© Sputnik / Михаил Климентьев

Tema Majesteedi valitsus, kui uskuda ajalehte The Times, kardab, et Trump jätab NATO oma võimsa vastase meelevalda. "Piksejumala" sõnul kardavad Tema Majesteedi ministrid, et Trumpi suudetakse veenda vähendama USA sõjaliste kohustuste mahtu Euroopas, mis tähendab NATO kaitsevõime nõrgenemist. Enamgi veel — Trump võib tühistada planeeritud sõjaväeõppused, mis põhjustavat sõjalises blokis kriisi.

Endine USA suursaadik Moskvas, McFaul usub, et Trumpi hävitab tema kergeusklikkus ja naiivsus: "Ma kardan, et tema tahe Putiniga kokkuleppele jõuda võib põhjustada järeleandmisi, mis ei vasta USA rahvuslikele huvidele. Kui ta hakkab ka Putinit kiitustega üle külvama, nagu Kim Jong-uni, on see Putini jaoks suur võit. See on kõik, mida Putin edukaks kohtumiseks vajab. "

Eelseisva kohtumise veel põhjalikuma analüüsi viis läbi silmapaistev majandusteadlane, Venemaa valitsuse nõunik aastatest 1991-1994 Anders Aslund. Ta kahtlustab, et Boltonist on saanud Vene agent ja Putini käpiknukk. Tänase päevani oli Bolton kuulus oma vankumatu kartmatuse poolest lahingutes — tõsi küll, mitte sõjalistes, vaid diplomaatilistes – nüüd aga kujutatakse teda Kremli agendina, kes kõik eelseisvate läbirääkimiste plaanid reetis.

Trump lendab Putini juurde: USA vajab väga Venemaa naftat >>

Vastaste ridades on üldine paanika: "Oleme ümber piiratud, kõigest ära lõigatud, reedetud — kõik on kadunud!"

Need vaated on teravas vastuolus Venemaa poole ekspertide ja poliitikute ootustega. Siin domineerib äärmine ettevaatlikkus ja seisukohti võib kokku võtta lausega: "On olemas võimalus huvide kooskõlastamise mehhanismi loomiseks, mis hetkel pea täiesti puudub." Noh ja mõistagi ka midagi sellist nagu: "Tutvumine pole kunagi halb" ja "Rääkida on alati parem kui mitte rääkida".

Osaliselt võib seda seletada lihtsa soovimatusega toimuvat mitte ära sõnuda — "Ära hõiska enne õhtut!" Ja üldiselt, ei ole tuleviku edusammudega kiidelda kuigi mõistlik.

Kuid on ka muid kaalutlusi. Just USA poliitilise süsteemi propageerijad on nõrkemiseni kinnitanud, et sellised kõrvalekalded nagu Trump ei tähenda midagi. Poliitiline süsteem, mis põhineb võimude lahususel ja tasakaalustatusel, suudavad valitseja järske suunamuutusi pehmendada:

"Kui raskesti see torm ei räsiks

ka latvu puudel iidsetel,

ei suuda midagi ta teha

ei tüvel jämedal ja sitkel,

ei juurtel – võimsail, sügavail. "

See kehtib eriti välispoliitika kohta, kus kõik lepingud vajavad kongressi heakskiitu – parlamendi valmidust presidendiga koostööd teha oleme me juba näinud.

Nii et kõik need heausksete USA väärtuste propageerijate veenvad selgitused, millega osaliselt isegi nõustuda võib, tähendavad, et ka kõige südamlikum kohtumine ei tähenda palju senikaua, kuni riigipeade kokkulepped kongressi poolt konkreetsetes seaduseparagrahvides heaks kiidetakse. Vene eksperdid reeglina usuvad Ameerika demokraatia tugevusse, mistõttu ei lase nad end kohtumise võimalikust särast pimestada.

Usk isiklikesse kontaktidesse kõrgeimal tasemel on märgatavalt nõrgenenud. Kõik need jutud isiklike suhete elektri ja keemia kohta on jutuks head küll, kuid selleks, et panna elektrokeemia peale tõsiseid lootusi, pole diplomaatia enam valmis.

Tegu on loomuliku reaktsiooniga rahvusvahelise poliitika toimimisele Gorbatšovi – Jeltsini ajal, mil meie valitsejad sulasid ja sattusid ekstaasi ainuüksi Lääne partnerite sõbralikkuse märkidest. Kolmkümmend aastat tagasi usuti Kremlis, et kui milleski kokku lepitakse, siis peetakse sellest ka kinni. Edasised sündmused näitasid selgelt, et see ei ole kaugeltki alati nii.

Loomulikult ei tohiks partnerit vaadelda nagu sõdur puuki – viisakus kaunistab iga poliitikut. Kuid teha viisakusavalduste põhjal kaugeleulatuvaid globaalseid järeldusi — lõppude lõpuks ei ole ka rahvuslik diplomaatia enam lapseeas….Erinevalt Lääne ekspertidest, kellest paljud on tänase päevani väikelaste mõttemaailma tasemele jäänud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
Putin, Trump, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad