22:07 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Poliitika
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
6310

Amesbury külas Inglismaal mürgitati mees ja naine sama aine abil, mida manustati ka sõjaväeluure ekspolkovnik Sergei Skripalile ja tema tütrele Salisbury intsidendi käigus, teatab Scotland Yardi terrorismivastase üksuse juht Neil Basu.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. Tema sõnul saabusid eelmisel õhtul Porton Downist analüüside tulemused, mis viitavad närvisüsteemi halvavale mürgile "Novitšok", vahendas RIA Novosti.

Scotland Yard ei tea veel, kuidas ohvrid närvimürgiga kokku puutusid. Basu rõhutas, et Amesbury ohvrid ei külastanud Salisburys paiku, kus Skripalid olid viibinud.

Basu sõnul tuleb veel uurida, kas kaks juhtumit on üksteisega seotud ja kas tegemist on ainega ühest ja samast partiist. Ta lisas, et veel ei saa teha järeldusi selle kohta, kas ohvrid olid Skripalidega seotud ja kas mürgituse näol oli tegu mõrvakatse või õnnetusjuhtumiga.

"Meil puuduvad luureandmed või tõendeid selle kohta, et ohvrid olid kellegi sihtmärkideks. Miski nende eluloos ei viita sellele," selgitas Basu.

Uurimine jätkub

Basu lisas, et Amesbury hädaolukorra uurimine jätkub, hõlmates sadu detektiive terrorismivastase võitluse üksustest. Töösse kaasati 12 jõustruktuuri esindajaid. 

Suurbritannia siseminister Sajid Javid korraldab neljapäeval Amesbury juhtumit uuriva erakorralise komitee nõupidamise.

Inglismaa peaarst Sally Davies ütles omakorda, et oht saada mürgitatud ainega, millega kaks Amesbury elanikku kokku puutusid, on väike, kuid inimestel tuleb valvsust säilitada. Neil, kes viibisid Amesbury ja Salisbury nüüdseks suletud rajoonides, soovitas ta riided ära pesta.

"Hoiduge tundmatute või ohtlikena näivate esemete, nagu nõelte ja süstalde puudutamisest," ütles Davies.

Politsei teatas mõni aega tagasi, et Briti kodanikud, 44-aastane naine ja 45-aastane mees, avastati teadvusetuina ühest Amesbury majast. Nüüd asuvad nad kriitilises seisundis Salisbury haiglas, kus raviti ka Skripale. Algselt eeldati, et ohvrid said mürgituse narkootikumide kasutamise käigus.

Skripalide mürgituse juhtum

Amesbury asub 11 kilomeetri kaugusel Salisburyst (ja 4.5 km kaugusel Stonehenge"st – Toim.), kus 4. märtsil mürgitati Briti luureteenistuse heaks töötanud Skripal ja tema tütar Julia.

Venemaa saatkond — Julia Skripali videopöördumine on tõenäoliselt lavastatud >>

London väidab, et mürgitusjuhtumiga — keemiarelv A-234 abil, millele Briti ametivõimud panid nimeks "Novitšok" — on seotud Venemaa valitsus. Moskva eitab seda kategooriliselt.

Skripalide intsidendi uurimist juhib Scotland Yardi terrorismivastane üksus. Siseministri asetäitja Ben Wallace'i sõnul ei olevat praegune intsident Amesburys Venemaaga seotud.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
mürgitamine, Novitšok, närvigaas, heroiin, lavastus, diplomaat, keemiarelv, tõendid, Porton Down, Scotland Yard, OPCW, Sajid Javid, Sally Davies, Neil Basu, Julia Skripal, Sergei Skripal, Stonehenge, Amesbury, Wiltshire, Salisbury, Ühendkuningriik, Suurbritannia, Venemaa

Peamised teemad