08:31 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Poliitika
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
9220

Ameerika analüütikud väidavad, et Euroopa suudab hüpoteetiliste sõjaliste ohtudega iseseisvalt toime tulla. Võimalik, et tal tulebki seda teha, kui ta Ameerika Ühendriikide tingimustega ei nõustu.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Euroopa valmistub NATO tippkohtumiseks — järgmisel nädalal saabub Brüsselisse USA president Donald Trump, kellest sõltub nüüd alliansi elus päris palju. Eriti umbusklikud Euroopa poliitikud püüavad selles leida erinevaid märke ja endeid. Kardeti näiteks, et Ameerika president kohtub oma Vene kolleegiga Vladimir Putiniga varem, 11.-12. juulil, seega enne NATO tippkohtumist. Et seal häälestatakse ta kuidagi eriliselt ja ta hakkab oma partneritega karmilt käituma. Selgus, et kohtumine Helsingis määrati 16. kuupäevale. Kuid NATO jaoks on olukord samaks jäänud, sest oht ei pärine enam Venemaalt, vaid Ameerika Ühendriikidest.

Donald Trump ei ole kunagi varjanud oma veendumust, et eurooplased peavad ise oma julgeoleku eest maksma. Tema plaani kohaselt peavad nad oma kaitsekulutusi suurendama. Ja Vladimir Putinil ei ole sellise seisukohaga mingit pistmist. On selge, et eurooplased ei ole nõus Ameerika plaani järgima. See näitaks mitte ainult tema nõrkust, vaid põhjustaks ka tõsiseid rahalisi raskusi, sest mingite kulutuste suurendamiseks tuleb teisi vähendada.

Milliseid: sotsiaalsfääri, sisserändajaid, energeetikat? Vaevalt, et paljud selle peale lähevad. Sealhulgas rikas Saksamaa, mida on tabanud tõsine rändekriis. Lisaks oleks see Angela Merkelile, kellel Trumpiga eriti ei klapi, ilmselt isiklikuks kaotuseks. Samas, vastasel korral võib USA oma sõjaväebaasid lihtsalt riigist välja viia.

Selleks puhuks tahab Euroopas oma armee luua. Tõsi, ka selleks kulub hulk raha. Esialgu ei pruugi eurooplased siiski muretseda. USA-s rahustatakse — kui EL kavatseb äkki Venemaaga sõdida, siis võidab ta kindlasti. Ameerika meedia kirjutab, et Venemaa on praegu nõrgem, kui külma sõja ajal ja Euroopa on jälle vastavalt tugevam. See avaldus on üsna vaieldav, kuid jätame selle autori südametunnistusele.

Euroopa Komisjoni hoone
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Sõjaline ekspert: Euroopa kiirreageerimisjõud on allergiline reaktsioon Trumpi suhtes>>

On oluline, et autorid mõtlevad valjusti, miks Ameerika Ühendriigid ikka veel EL üleval peavad: ehk oleks juba aeg ise hakkama saada ja Ameerikal oleks parem oma relvad ja spetsialistid enda tarvis hoida?

Tegelikult on sõnum enne NATO tippkohtumist selge: olete tublid poisid ja kui teil nagunii meie jaoks raha pole, siis laske ise edasi ja oma sõdurid toome me koju. Huvitav, milleks USA suure osa oma sõjalistest vahenditest, mis on üle kogu Euroopa laiali hajutatud, tagasi tõmmata tahab?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
armee, NATO, Angela Merkel, Vladimir Putin, Donald Trump, Saksamaa, USA, EL

Peamised teemad