12:55 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Poliitika
lühendatud link
6920

Kirves on EL jalge ees ja üldsegi mitte natsionalismi või populismi tõttu, vaid sellepärast, et poliitiline keskus ei ole tegutsemisvõimeline. Soovimatus maksta oma julgeoleku eest tähendab soovimatust tõhusalt kaitsta Euroopa piire migrantide eest.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. NATO tippkohtumistel oleme tavaliselt näinud tsirkust, kus Euroopa riigid pingutavad kõigest väest, et ainult oma julgeoleku eest maksma ei peaks, edastab portaaal Inosmi Taani ajalehes Jyllands-Posten avaldatud arvamus.

Eraldiste suurendamise asemel kuuleme nüüd, et probleem on Trumpis. Tuleb aru saada, et ta sõna otseses mõttes lööb põranda NATO jalge alt! Ja nüüd kavatseb ta veel millestki Putiniga rääkida! Kuid probleem on muus: Euroopa liidrid on endale sisendanud, et pärast Teist maailmasõda ühiselt loodud julgeolekusüsteem töötab endiselt. Ja kui midagi äkki juhtub, helistame Washingtoni ja ratsavägi kappab kohe kohale.

Washington ja Berliin on kõigest hoolimata liitlased>>

Euroopa juhid ise lubasid SKTst 2% eraldamist NATO-le, see lubadus anti Barack Obamale, kes ei suutnud midagi teha. Siis ei osanud keegi arvata, et tuleb selline tüüp, nagu Donald Trump, kes võtab 2% vägagi tõsiselt. Kõik haritud inimesed nõustuvad, et Trump on kohutav, mitte millekski sobiv, vastik president.

On ka midagi, milles meie arvamused lahku lähevad: ta on idioot. Ta trambib väljakujunenud maailmakorraldusel, lammutab viimase viiekümne aastaga üles ehitatud vabakaubanduse, kõik on šokeeritud, kuidas ta käitub Euroopa liitlastega, ja kui meenutada, kuidas ta käitus Pariisi kliimakokkuleppega, tema kohtumist Kim Jong-uniga, tema taganemist Iraani kokkuleppest… Lihtsalt polegi mingeid kohutavaid tagajärgi, mis ei võiks tema puhul realiseeruda: uus maailmasõda, Hiina ja Venemaa ülemvõim maailmas.

Keegi ei või teada, milline hakkab maailm välja nägema, kui tolm maha langeb, kuid, ausalt öeldes, kas see on tõesti nii halb? Mitte USA jaoks. USA suudab nõutud CO2 taseme saavutada; Põhja-Korea katsetused on peatatud, riik peab läbirääkimisi; Iraanil lasti aadrit, ähvardades, et sanktsioonid võidakse taastada, iraanlased aga arvasid, et Obama kokkuleppega võivad nad jätkata oma õõnestustegevust Iraagis, Liibanonis, Süürias ja Jeemenis. Nüüd kohtasid nad vastupanu.

NATO "koorem": milliseid otsuseid on tippkohtumiselt oodata>>

NATO
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Ja kaubandusbilansi puudujääk Hiinaga? Võib-olla on see viimane võimalus selle vastu midagi ette võtta ja tundub, et Hiina on sellest aru saanud. Vaatamata juttudele kaubandussõjast tunneb USA majandus ennast hästi, aktsiaturg on alates ajast kui Trump presidendiks valiti (kuigi tema kriitikud ütlevad, et tema teeneid selles pole), kasvanud 30%, dollar on tugev, tööhõive täielik.

"Ameerika eelkõige," ütles mees. Ja mis siis? Et Ameerika põgenikepoliitikas pole endiselt selgust, on tingitud sellest, et see on endiselt Kongressi laual. Niikaua kogub Trump globaalpoliitikas loorbereid. Trumpi pidev kriitika, kaasa arvatud Euroopa meedias, juhib tähelepanu kõrvale asjaolult, et kõikidest impeeriumidest on "haige" just EL.

Viimased aastad on näidanud, et Euroopa liidrid ei suuda tegutseda õigeaegselt, piisab, kui meenutada Angela Merkeli tekitatud piinlikku segadust. See, mis juhtus 2015. aastal, vapustas kõiki. See, mis toimub praegu, rabab veelgi rohkem, sest toimuv räägib sellest, et Euroopa poliitiline keskus on halvatud. Pärast Teist maailmasõda sulasid kõik Euroopa armeed, laevastikud ja õhujõud ära, õigemini nad vahetati heaoluriikide vastu. Ja me oleme sellel juba palju aastaid parasiteerinud, kuid nüüd näitavad kõik märgid, et see periood on lõppemas. Sama võib öelda ka poliitilise konsensuse kohta, millel see külluslik etapp põhines.

Le Pen tegi ettepaneku Venemaa NATO-sse kutsuda>>

Kirves on EL jalge ees ja üldsegi mitte natsionalismi või populismi tõttu, vaid sellepärast, et poliitiline keskus ei ole tegutsemisvõimeline. Soovimatus maksta oma julgeoleku eest tähendab soovimatust (või võimetust) tõhusalt kaitsta Euroopa piire migrantide eest, kuigi Euroopa sai 2015. aastal selleks väga selge hoiatuse.

Gallupi instituudi andmetel unistab 700 miljonit täiskasvanud inimest väljarändamisest jõukuse ja heaolu juurde. 23% neist soovivad tulla EL. Seda on peaaegu 160 miljonit. Euroopa tsentristid ja vasakpoolsed mõtlevad kogu aeg, et piirid on võimalik avada ja samal ajal heaoluriik säilitada. See on illusioon. Nii et – ei. EL probleem ei ole Trump. Probleem on Merkel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
SKP, eelarve, NATO, Donald Trump, Angela Merkel, USA, Euroopa

Peamised teemad