20:40 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Poliitika
lühendatud link
17045

Viimane Venemaa tähelepanu pälvinud sündmus toimus Eestis rohkem kui kümme aastat tagasi ja oli seotud pronkssõduriga. Sellest ajast peale pole Eesti poliitikute ja võimu jõupingutused viinud isegi ligilähedase tulemuseni.

Irina Alksnis portaalile Sputnik

Piinlik. Eesti poliitika järgib sel (ja ka mitmel varasemal) hooajal ikka veel moes olevat Venemaa-vastast moetrendi. Kuid vaatamata kõigile jõupingutustele ei suutnud ta ikkagi läbi murda Venemaa huvi "klaaslaest", mis tagaks talle idanaabri riigivõimu ja poliitikute tähelepanu ning annaks oluliselt suurema välispoliitilise kaalu. Ja mis eriti piinlik — kaks teist Balti riiki on selle ülesandega edukalt toime tulnud.

Leedu jõudis märkimisväärsele tasemele tutvustades suuremale osale venelastest riigi presidenti. Dalia Grybauskaitė – "on see vast atraktsioon! On see alles nimi, plakat, publik, kassa!" Olgem ausad, see on tõeliselt suurepärane tulemus nii Venemaa suhtes, mis piidleb maailma "teid on palju aga mina olen ainus" pilguga ja on oma suurriiklikus ülbuses alandlik ainult maailma võimsaima jõu, või siis nende vastu, kes võiksid teda mingi erilise konksu otsa võtta. Leedu president on seda sellesama russofoobiaga igatahes suutnud.

Isegi Lätis on asjad paremas seisus. Viimasel ajal on Venemaa, sealhulgas ka ametlikul tasandil, aktiivselt väljendanud oma toetust vene keelt kõnelevatele inimestele, kes võitlevad vene koolide sulgemise vastu. Suurepärane tulemus, millega võib nagu lipuga vehkida ja mis tõestab ühemõtteliselt "Venemaa ohu" olemasolu.

Aga Eesti? Viimane Venemaa tähelepanu pälvinud sündmus toimus seal rohkem kui kümme aastat tagasi ja oli seotud pronkssõduriga. Sellest ajast peale pole Eesti poliitikute ja võimu jõupingutused viinud isegi ligilähedase tulemuseni. Ometi pingutatakse kõigest väest! Ainuüksi viimaste päevade jooksul on toimunud mitmeid potentsiaalselt huvitavaid aktsioone.

Eestis Riigikogu otsustas üllitada aruande "sekkumisest" Lääne valimistesse. Peamise kurjami rollis on teadagi, kes.

Eesti välisluure juht Mikk Marran esines USA-s Aspeni julgeolekufoorumil ettekandega, kus ütles, et tema juhitav organisatsioon avastas Eestis Moskva "mõjuagentide" võrgustiku.

Käiku läks isegi päris raskesuurtükivägi ja Eesti süüdistas oma riigipiiri rikkumises Venemaa "Air Force One", mis viis Vladimir Putini Helsingisse kohtumisele Donald Trumpiga.

Ja mis siis? Ah, ei midagi. Vähemalt mingisuguse Venemaa meediahuvi põhjustas vaid viimane uudis, mis korraks riivamisi uudisvoogu lipsas. Ülejäänud sündmusi ignoreeris Venemaa meedia täielikult, nagu oleks Venemaa naaberriigi Eesti olemasolu täielikult unustanud.

Nii et Eesti eliit vajab Venemaa tähelepanu tõmbamiseks tõepoolest abi, mis muudaks "Venemaa ohu" usutavaks ning võimaldaks sellest võimalikult suurt kasu lõigata. Selleks mõned näpunäited. Kõigepealt tuleks teadvustada, et venevastane tegevusväli on viimastel aastatel kõvasti ära tallatud ja konkurents on seal väga tihe.

Edukalt toimetavad seal vaid väga suured tegijad, keda ei saa ignoreerida (USA, Ühendkuningriik) või need, kes oma virtuaalses võitluses Venemaaga üles üle mõistuse käivat indu üles näitavad (Ukraina ja ikka seesama Ühendkuningriik). Või need, kes on hõivanud mingi konkreetse niši, nagu näiteks Poola, kes pretendeerib Venemaa poolt ajaloos kõige rohkem solvatud riigi staatusele.

Pärast poolteiseaastast hüsteeriat USA-s "Venemaa sekkumise kohta valimistesse" tundub Eesti soigumine ausalt öeldes igav. Ja Venemaa presidendi süüdistamine riigipiiri rikkumises toimus liiga viisakas vormis, et see Ukraina hullumeelsuse mõõdu välja annaks. Üldiselt, kui Eesti tõesti tahab "Venemaa ohu" kaardi peale mängida, peaks ta otsima mõne originaalsema teema. Pronkssõduri lugu näitas, et Eesti võimud on selleks täiesti võimelised. Kui prooviks kõigest väest ja jõust, siis võiks veel midagi välja mõelda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
russofoobia, riigikogu, Mikk Marran, Dalia Grybauskaitė, Eesti, Venemaa

Peamised teemad