21:08 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
11510

Mida arutasid Merkel ja Maas Putini sõjaliste strateegidega? Saksamaa kantsler ja välisminister kohtusid Venemaa kindralstaabi ülema ja Venemaa välisministriga.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Salapärane kohtumine köidab Berliini vaatlejate meeli: kantsler Angela Merkel ja välisminister Heiko Maas kohtusid teisipäeval Venemaa kindralstaabi ülema Valeri Gerassimovi ja Venemaa välisministri Sergei Lavroviga, vahendab portaal Inosmi ajalehes Bild ilmunud artikli.

Kohtumine toimus silmast silma liidukantsleri kontoris ning keerles ümber Ukraina ja Süüria konfliktide.

Küllap käis jutt ka sellest, kuidas Iraani sõdurid Süürias Iisraeli piirist võimalikult kaugel hoida. Asjale tuli väga kasuks, et Gerassimov ja Lavrov lendasid Berliini otse Iisraelist.

Berliini ametlik avaldus oli: "Vestlus oli konfidentsiaalne."

Mõnevõrra jutukam oli Venemaa välisministeerium, märkides, et arutati "põgenike Süüriasse tagasipöördumise meetmeid" — diktaator Assadi Süüriasse, kelle julmuse tõttu sajad tuhanded inimesed on Saksamaale põgenenud.

Süüria operatsiooni strateeg

Gerassimovi peetakse Venemaa Süüria operatsiooni peamiseks strateegiks, kus Vene pommide tõttu on hukkunud üle kuue tuhande tsiviilelaniku ja alates 2015. aasta lõpust on riigist lahkunud rohkem kui kaks miljonit inimest. Lisaks sellele on Venemaa väepealik oma osaluse tõttu Ukraina sõjas alates 2014. aasta aprillist kantud Euroopa sanktsioonide nimekirja. Selleks, et ta saaks ikkagi Saksamaale tulla, tegi föderaalvalitsus välisministeeriumi andmetel talle erandi. Niivõrd tähtis oli see kohtumine, mille täpsest sisust valitsus järjekindlalt vaikib.

Putini kõige mõjukam kindral
Saksamaa kantsler Angela Merkel
© AFP 2019 / Ben STANSALL

Valeri Gerassimov on Vene armee kõige mõjuvõimsam mees, üks Kremli kõige kogenumatest sõjaväelastest. Teda peetakse Jumala anniga strateegiks, sealhulgas ka kulissidetagustes asjades. Sellest annab tunnistust ka tema edukas karjäär Vene armees.

Gerassimov sündis töölisperekonnas, 16-aastaselt astus ta sõjakooli ja lõpetas ühe sõjalise õppeasutuse teise järel kiitusega. Hiljem sattus ta Venemaa relvajõudude kindralstaabi prestiižsesse akadeemiasse Moskvas.

2000. aastate algusest on Gerassimov täitnud olulisi ametikohti president Putini vahetus läheduses. 2001. aastast juhtis ta äsja valitud presidendi initsieeritud teise Tšetšeenia sõja alustamisest Põhja-Kaukaasias 58. armeed. 2006. aastal edutati ta Põhja-Kaukaasia sõjaväeringkonna staabiülemaks, mis on Putini kuningriigis väga mõjukas ametikoht.

Lähedus Putinile tõstis Gerasimovi Vene relvajõudude olümposele. 2012. aastal nimetas Putin ta kaitseminister Sergei Šoigu ettepanekul Venemaa relvajõudude kindralstaabi ülemaks. Nagu Putin kerge naeratusega juures ütles, on Gerassimov "kõige sobivam kandidaat".

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© Sputnik / Алексей Витвицкий

FDP ja roheliste kriitika

See asjaolu ärritas opositsiooni, mis vajab selgitusi.

"On kahetsusväärne ja arusaamatu, et Berliin on kohtumise suhtes Vene juhtivate poliitikutega nii kidakeelne, ütles FDP välispoliitiliste küsimuste ekspert Bijan Djir-Sarai ajalehele Bild. "See vaikus muudab kohtumise kahtlaseks," lisas ta.

Kriitikat põhjustas ka asjaolu, et "föderaalvalitsus ei teavitanud koosoleku toimumisest ette". Ekspert oli nördinud, et sai Merkeli ja Maasi ilmselt väga tähtsast kohtumisest Vene poliitikutega teada alles meedia vahendusel.

Tagid:
kindralstaap, relvajõud, Valeri Gerassimov, Sergei Lavrov, Angela Merkel, Saksamaa, Venemaa, Süüria

Peamised teemad