14:32 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Poliitika
lühendatud link
128 0 0

Iisrael tulistas oma õhuruumis alla Süüria sõjaväelennuki. See on midagi enamat, kui ainult vahejuhtum. See on Vladimir Putinile saadetud signaal.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Asjaolu, et Iisrael tulistas alla tema õhuruumi tunginud Süüria sõjaväelennuki, näitab riigi ebakindlat olukorda naaberriigi Süüria sõja kontekstis, vahendab portaal Inosmi ajalehes Die Welt avaldatud arvamust. Sedamööda, kuidas Assadi režiimi väed vallutavad tagasi viimaseid mässuliste hõivatud alasid ja lähenevad Iisraeli poolt okupeeritud Golani kõrgendikele, suureneb oht juudi riigile.

Sellises olukorras võivad Assadi poolel sõdivad Iraani väeüksused ja Iraani-meelsed vabatahtlikud sattuda tema piiride vahetusse lähedusse. Et hoida neid nii kaugel kui võimalik, on Iisrael pikka aega pommitanud Iraani sihtmärke Süürias. Venemaa on sellele silmad sulgenud ega sega Iisraeli niikaua, kui see ei ründa Süüria vägesid ega, seda enam, Venemaa positsioone. Kuid sellesse kokkuleppesse ilmuvad üha uued mõrad.

Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed
© AP Photo / Uncredited

Mida teevad Venemaa poliitikud Merkeli juures?>>

Iisrael soovib, et Moskva hoolitseks oma Iraani liitlase Süüriast lahkumise eest. Moskva sellekohased lubadused on olnud ebamäärased. Putinile ja tema strateegidele on selge, et Teheranist sõltuv Assadi režiim ei suudab ilma Iraani võitlejateta võimul püsida ja teha selget vahet Süüria "regulaarsete" vägede ja Iraani kontrollitavate abivägede vahel on juba ammu peaaegu võimatu.

Iraani võitlejad kannavad Iisraeli rünnakute vältimiseks viimasel ajal üha sagedamini Süüria sõjaväevormi. Iisraeli ja Assadi režiimi vahelise otsese konfrontatsiooni vältimiseks püüab Moskva Jeruusalemma heidutada osaliste ettepanekutega, kuid kõige järgi otsustades on Netanyahu usk Putinisse vankuma löönud.

Venemaa viimast ettepanekut hoida Iraani väed vähemalt 100 kilomeetri kaugusel Iisraeli piirist, pidas ta ebapiisavaks. Vabastanud hiljuti abiorganisatsiooni "Valged kiivrid" liikmed Assadi jõudude piiramisrõngast, sekkus Iisrael esmakordselt sõjategevusse Süürias.

Lääs evakueeris "terroristliku Hollywoodi" — et see venelaste kätte ei satuks>>

Ja kuigi tegemist oli puhtalt humanitaarse päästeaktsiooniga, võib Kreml võtta seda kui signaali, et Iisrael ei halasta tema eestkostetavale Assadile, kui tegemist on juudi riigi julgeolekuga. See mõte on nähtav ka Süüria lennuki allatulistamise juhtumis.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
lennuk, Valged kiivrid, Bashar al-Assad, Vladimir Putin, Iraan, Jeruusalemm, Iisrael, Süüria

Peamised teemad