07:12 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Poliitika
lühendatud link
5810

USA luure kahtlustab Korea RDV-d uute mandritevaheliste rakettide ehitamises. Mõistagi ei ole keegi rakette oma silmaga näinud. Ent ameeriklaste jaoks pole see mingi argument. Küll on aga tegu sobiva põhjusega Pyongyangi Singapuri kokkulepete rikkumises süüdistada.

Svetlana Kalmõkova, raadio Sputnik

 Ameerika luureandmete kohaselt ei ole Põhja-Korea oma raketiprogrammist loobunud. Jutt käib vähemalt kahe mandritevahelise ballistilistilise raketi ehitamisest, mis suudavad lennata USA-ni, kirjutab The Washington Post.

Muidugi ei ole USA eriteenistuste esindajad rakette ise näinud. Kogu nende info tugineb viimaste nädalate jooksul tehtud satelliidifotodele. 

Rakette neil fotodel pole. Piltidel on ainult presendiga kaetud veokid, millega väidetavalt just selliseid rakette transporditi.

Üldiselt võib kangaga kaetud treileril ette kujutada mida iganes. Meenutagem "Väikest printsi" ja joonistatud kasti, kus peategelase arvates istub lambatall.

Ameerika luuret on raske allegoorilistesse teostesse kiindumises kahtlustada. Siin on pigem tegu hästi väljatöötatud stsenaariumiga: valjuhäälsed süüdistused, mille kinnituseks puuduvad igasugused tõendid. On hämmastav, et ei kasutatud anglosaksi eriteenistustes nii populaarseks saanud terminit "väga tõenäoline."

Võib aru saada, miks need süüdistused just nüüd kõlavad. Washingtonis tahetakse näidata, et Pyongyang ei täida president Donald Trumpi ja Põhja-Korea juhi Kim Jong-uni vahel Singapuris sõlmitud kokkuleppeid.

Venemaal on plaanis veel ühe poolsaare ühendamine >>

Jutt käis KRDV tuumadesarmeerimisest. Pärast tippkohtumist astus Põhja-Korea mitmeid olulisi samme. Muuhulgas lammutati tuumarelvade katsepolügoon ja demonteeriti Sohes asuv rakettide stardikompleks.

Ilmselt ei olnud USA selleks ise valmis. Teadagi on aga parimaks kaitseks rünnak. 

Esiteks ütles USA riigisekretär Mike Pompeo möödunud nädalal senati ees esinedes, et tema arvates ei lõpetanud Korea Rahvademokraatlik Vabariik töid tuumarelvade loomise kallal, vaid viis need üle salajasse Kangsoni rajatisse.

Samal ajal ei vastanud Välisminister küsimusele, kas Põhja-Korea loob uusi rakette. Nüüd aga lisandusid salapärased satelliidipildid.

Vaevalt Koread hirmutada õnnestub. Ultimaatumite keelt seal ei tunnistata. Washingtoni süüdistuste suhtes puudub samuti usaldus. USA enda maine pole aga kiita: küll taganetakse lubadustest, küll rikutakse lepinguid. Seepärast hinnatakse ka teisi omaenda eetikast lähtudes.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Donald Trumpi ja Kim Jong-un'i ajalooline kohtumine
Kim ja Don kohtusid Singapuris
Tagid:
Singapuri lepped, tuumakatsetuste polügoon, satelliidifoto, ultimaatum, polügoon, tuumarelvastus, tuumadesarmeerimine, raketikompleks, tuumarelv, ballistilised raketid, Riigidepartemang, Mike Pompeo, Kim Jong-un, Donald Trump, Kangston, KRDV, Korea Rahvademokraatlik Vabariik, Singapur, Washington, Pyongyang, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad