14:03 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Poliitika
lühendatud link
8031

Trump ei ole esimene Ameerika Ühendriikide president, kel tekkis idee luua "Araabia NATO". Küll aga peab ta end esimeseks, kel selleks soodsad tingimused tekkisid.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ükskõik mida ajakirjandus ka ei räägiks, ei alusta USA Iraani vastu mingeid sõjalisi operatsioone – vähemalt mitte enne oktoobrit. Ilmselt ei juhtu seda ka pärast oktoobri möödumist. Igal juhul räägivad asjatundjad juba nüüd, et Washingtoni katse moodustada Lähis-Ida riikidest Iraani-vastane koalitsioon on nurjumisele määratud.

Washingtonis ei ole ideest veel loobutud, sest ameeriklased ei ole tõenäoliselt nõus üksi riskima. Kasvõi selleks, et kinnitada oma moslemist partneritele, et ka viimaste arvamus on Pentagoni jaoks endiselt oluline. Mistõttu Valge Maja kutsubki sealseid valitsejaid tippkohtumisele, et neid tavapäraselt sügisel üle lugeda.

Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid, Omaan, Bahrein, Kuveit, Katar, Egiptus ja Jordaania. Just nagu "Yvette, Lisette, Musette, Jeanette ja Georgette… Niikaua kui olete koos minuga, pole mu laul veel lauldud." Trump ei ole esimene Ameerika Ühendriikide president, kel tekkis "Araabia NATO" loomise idee…

Küll aga peab ta end esimeseks, kel "operatsiooniks" ka soodsad tingimused tekkisid.

Selleks on sunniite ärritav šiiitliku Iraani mõju piirkonnas ja neist tähtsaima liitlase — Riyadhi – unistus ise kõiki juhtida. Seepärast ongi Saudi Araabia esimene regiooni kuningriik, kellele idee vägagi sobis.

Trumpi kingitus — mida annab USA väljumine Iraani tuumaleppest Venemaale >>

Viidates mitmetele kõrgetele allikatele Ameerika Ühendriikides ja Araabias, nimetab Reuters seda "Valge Maja algatuseks, eesmärgiga süvendada koostööd raketitõrjesüsteemide, sõjalise väljaõppe ja terrorismivastase võitluse valdkonnas".

Noh, et komplekt oleks täielik — "… ning tugevdada majanduslikke ja diplomaatilisi suhteid". Blokk oleks sel juhul sõjalis-poliitiline. Kasutades NATO põhimõtet: "Üks kõigi ja kõik ühe eest." Sellesama d'Artagnaniga eesotsas. Tõsi, erinevalt originaalist ei kavatse ameeriklased olla mitte Lähis-Ida koopia osaks, vaid selle "dirigendiks".

Oma ülesandena näeb USA grupeeringu moodustamist, selle Iraani kallale ässitamist – ise — nagu õpetas Tšapajev, "mõnelt kõrgemalt kohalt lahinguvälja tervikpilti jälgides."

Ehkki teoreetiliselt, nagu Läänes on kombeks väljenduda, ei looda seda liitu kolmanda osapoole vastu, vaid "niisama".

Euroopa Liit toetab Iraani tuumalepingut >>

Washingtoni jaoks on see tõesti väga mugav. Koguda kõik kokku ja neile korraga käsklusi jagada. Mitte korrata sedasama asja ikka ja jälle, sõites nende pealinnadesse, meelitades ja keelitades. Lisaks ei pea siin kambas kedagi 2 protsenti maksma sundima — kui juba nõustuti, siis mitte selleks, et koonerdada. Ja kui koonerdavadki, ei sunni see Valget Maja muretsema. Tema ju oma nahka turule ei vii.

Iseasi on, et ka "Araabia NATO" jaoks, kui luua teda Põhja-Atlandi Liidu põhimõttel, on vaja ühist vaenlast.

Probleemiks on asjaolu, et sugugi mitte kõik ei käsitle Iraani sellisena. Isegi Araabia Ühendemiraatides ei suhtu sugugi mitte iga emiraat Teherani ühtmoodi halvasti. Katar aga, pärast seda, mida Riyadhi naabrid talle korraldasid, sõbrustaks ükskõik kellega, kui see vaid Saudi Araabiale meelehärmi valmistaks. 

Kataris asub aga Ameerika Ühendriikide piirkonna suurim sõjaväebaas. Seepärast tuleb Dohal sõbrustada nendega, kellega käsitakse. Võib-olla neile isegi ei öelda, kellega nad äsja sõbrasuhted lõpetasid – tõstetakse lihtsalt tema territooriumilt pommitajad õhku ja asi klaar.

Nii on ka kõigi teistega, kes nõndanimetatud "Lähis-Ida strateegilisse liitu" meelitatakse. Liidu lühinimetus on MESA – selle väljavaateist saavad osalised aimu hetkel, mil USA neid kahurilihana kasutama hakkab.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Mäng, mille võitsid nii venelased kui saudid. Nafta ja OPEC+
Saksamaal teatati, et vastuoludest USA-ga ei ole võimalik enam vaikida
Iisraeli ja Iraani sõjalise konflikti tõenäosus Süürias kasvab
Tagid:
sunniidid, šiiidid, islam, nafta, sõda, MESA, Araabia-NATO, NATO, Donald Trump, Kuveit, Bahrein, Omaan, Araabia Ühendemiraadid, Riyadh, Hormuz, Punane meri, Katar, Lähis-Ida, Iraan, Jordaania, Saudi Araabia, Egiptus

Peamised teemad