05:37 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Poliitika
lühendatud link
5420

Venemaa arukas ja tasakaalukas välispoliitika Lähis-Idas on USA ebakindla tegevuse taustal loonud lugupidamise Moskva huvide suhtes kõigi selle piirkonna poliitiliste osapoolte hulgas, kirjutatakse EL Julgeolekuküsimuste uurimisinstituudi (ISS) analüütilises ettekandes.

TALLINN, 2. august — Sputnik. "Venemaa tagasipöördumine Lähis-Itta on reaalne ja vaieldamatu… Venemaa on naasnud ka diplomaatiavaldkonda. Moskva on teinud väga head diplomaatilist tööd, orienteerudes asjatundlikult piirkondlikus võimuvõitluses ja pingetes — Iraani ja Iisraeli, Saudi Araabia ja Iraani, Türgi ja kurdide vahel," kirjutatakse ekspertide rühma poolt koostatud uurimuses RIA Novosti vahendusel.

"Suurriigi oskuslik juhtimine Ameerika vastuolulise Lähis-Ida välispoliitika taustal tagab Venemaale kõigi poliitiliste osapoolte vastastikuse koostöö ja austuse ka Moskva enda huvide suhtes," teatab raport.

Eksperdid usuvad, et "USA järkjärguline lahkumine pärast 2010. aastat jättis maha vaakumi, mis aitas kaasa Moskva naasmisele piirkonda." 

Samuti märgivad autorid Venemaa Föderatsiooni edukust "pretsedenditus koostöös OPECi riikidega naftahindade reguleerimises". "Venemaa käitus vastutustundliku huvitatud osapoolena, aidates luua naftatootmist piirava kokkuleppe ja hallata naftaturge, tagades sellest kinnipidamise kõikide osapoolte poolt," kirjutatakse dokumendis.

Vene Föderatsiooni Lähis-Idasse tagasipöördumise teine edukas aspekt oli "sõjaliste vahendite tekkimine, mis võimaldab riigil teha seda, mis olnuks veel kümme aastat tagasi mõeldamatu". "Peame tunnistama, et maailmas pole just palju armeesid, mis suudaksid selliseid operatsioone läbi viia," märgivad teadlased, viidates Süürias toimuvale.

Uurijad märgivad ka, et mõnedki piirkondlikud osapooled peavad Venemaa tugevnemist piirkonnas endale soodsaks, sest see jätab neile suhetes USA ja Euroliiduga rohkem manööverdamisvabadust.

"Riskimata oma igipõlise Ameerika-liiduga soovib Iisrael, et Venemaa Süüriasse jääks, et tasakaalustada ja minimeerida Iraani sõjalist kohalolekut riigis. Türgi seevastu soovib, et Venemaa tasakaalustaks USA mõju ning et mõlemad annaksid tema armee käsutusse kõige kaasaegsema lahingutehnika. Saudi-Araabia omakorda soovib, et Venemaa aitaks naftahindu hallata," teatab raport.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

Ekspertide sõnul on Venemaa regiooni silmis muutunud "oskuslikuks geopoliitiliseks osapooleks," kes on enamasti meeldivamaks vestluspartneriks kui Euroliit või USA."

ISS-i instituut on Euroopa Liidu sõltumatu institutsioon, mis tegeleb välispoliitika-, julgeoleku- ja kaitseküsimuste analüüsiga.

Samal teemal

USA tahab Lähis-Itta uut sõda - Euroopa on vastu
Eesti toetab Lähis-Ida rahuprotsessi edasiviivaid samme
Tagid:
regioon, tasakaal, vastastikune, julgeolekugarantiid, naftahinnad, tagasitulek, diplomaatia, huvid, poliitika, kurdid, reguleerimine, relvastus, EL Julgeolekuküsimuste uurimisinstituut, ISS, OPEC, Vladimir Putin, Lähis-Ida, Iraan, Iisrael, Saudi Araabia, EL, USA, Venemaa, Türgi, Süüria

Peamised teemad