16:11 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Poliitika
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
6610

Poliitikute arvukate avalduste taustal Euroopa energiaallikate mitmekesistamise plaanide kohta olid Venemaa gaasi valdusfirma uued rekordid paljudele analüütikutele suureks üllatuseks.

TALLINN, 3. august — Sputnik. Gazprom on uue rekordi künnisel — ekspertide prognooside kohaselt jõuab aastase gaasitarne maht välisriikidesse 205 miljardi kuupmeetrini. Miks USAl ei õnnestu Venemaa ettevõtet Euroopa turult välja suruda — RIA Novosti materjalis.

Alternatiivi pole

Juulikuu tulemus — 19,5 miljardit kuupmeetrit on kuu rekord. Kokku on jaanuarist juulini eksporditud üle 117 "kuubi", mida on peaaegu kuus protsenti rohkem kui eelmisel aastal. Seejuures on gaasitarned Saksamaale kasvanud 12,3%, Austriasse — 48,3%, Hollandisse — 53,8%, Prantsusmaale — 11,8%, Horvaatiasse — 40,1%, Taani — 11,9%, Poola — 6,6%. Kõik see võimaldab meil arvestada asjaoluga, et jooksvast aastast kujuneb torujuhtmegaasi ekspordimahu rekordaasta. Juuni lõpul ütles ettevõtte juhatuse esimehe asetäitja Aleksandr Medvedev, et Gazpromi aastaeksport välisriikidesse võib ületada 200 miljardit kuupmeetrit. Nüüd ennustavad eksperdid 205 miljardit.

Poliitikute arvukate avalduste taustal Euroopa energiaallikate mitmekesistamise plaanide kohta olid Venemaa gaasi valdusfirma uued rekordid paljudele analüütikutele suureks üllatuseks. Peamiste alternatiividena käsitleti taastuvenergiat ja veeldatud maagaasi (LNG) Lähis-Ida riikidest ja USAst.

Projekt Nord Stream 2 näeb ette 55 miljardi kuupmeetrise läbilaskevõimsusega gaasijuhtme rajamise läbi Läänemere Venemaa rannikult Saksamaani
© Sputnik / Сергей Гунеев

Taastuvenergia allikate kiire kasvu prognoosid ei ole tõeks saanud ja ka LNG ei ole võitnud olulist osa Euroopa energiabilansis. Veelgi enam, võrreldes eelmise aastaga vähenes veeldatud maagaasi tarnimine Euroopasse ligi 13%.

Asi on selles, et sellele kütusele leidus ka teisi ostjaid.

USA nõudis Saksamaalt Nord Stream 2 eest meelehead — käivitub plaan B>>

Eelkõige Hiina, kes suurendas poole aastaga veeldatud maagaasi ostmist peaaegu 50% võrra. Jaapan ja Lõuna-Korea suurendavad samuti veeldatud gaasi tarbimist. Selle tulemusena, kui eelmisel suvel maksis LNG Aasia turgudel umbes seitse dollarit mmBtu (miljonit Briti soojusühikut – toim) eest, siis selle aasta juunis ületas hind 11 dollarit. Pole üllatav, et kõik selle kütuse tarnijad on ümber orienteerunud Aasia turule. Euroopal jääb aga üle täita oma gaasihoidlad harjumuspärase Venemaa gaasiga. Seda enam, see on palju odavam kui veeldatud maagaas.

Verbaalne sekkumine

See rahuldab täielikult nii Gazpromi kui ka tema peamisi lepingupartnereid Euroopa Liidus. Selline olukord ei meeldi aga Washingtonile, kelle arvates Venemaa kütusetarnete tõttu satub Euroopa Moskva poliitilisele mõju alla. Venemaa gaasi pääsu sulgemine Euroopa turule on Ameerika presidendi üks peamisi eesmärke.

Venemaa jääb suurimaks gaasitarnijaks
© Sputnik / Михаил Фомичев

25. juulil tunnistas Donald Trump pärast kolmetunniseid läbirääkimisi Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeriga, et Euroopa kavatseb ehitada kümme uut LNG terminali Ameerika gaasitankerite vastuvõtmiseks. Lääne meedia esitles seda Gazpromi kaotusena, kuid väärtpaberiturg ei reageerinud sellele mitte kuidagi. Veelgi enam, juuli viimasel nädalal tõusid Venemaa gaasiettevõtte aktsia hind 138 rublalt 143 rublale. Eksperdid mõistsid, et Ameerika presidendi ja Euroopa Komisjoni juhi kokkulepe ei tähenda tegelikult midagi.

Armastuse hind: kes on võitnud Trumpi tehingust Euroopa Liiduga>>

Ühelt poolt on kogu Ameerika LNG toodang kaetud Aasia riikidega sõlmitud tarnelepingutega, nii et Euroopale ei olegi lihtsalt midagi pakkuda. Seepärast on Euroopa juba olemasolevad terminalid koormatud vähem kui veerandi ulatuses. Teisest küljest läheb USA uute kütuseterminalide ehitamine ELile maksma umbes kümme miljardit eurot (0,5 miljardit rohkem kui Nord Stream 2). Seetõttu kasutavad eurooplased igasuguseid viivitusi ja ettekäändeid, et seda projekti määramatuks ajaks edasi lükata.

Pilk tulevikku

Konkurentsi teravnemine Euroopa gaasiturul on paratamatu. USA kavatseb hõivata liidripositsiooni LNG turul ja selleks ehitatakse üha uusi kildagaasi veeldamise tehaseid. 2019. aasta lõpuks kasvab Ameerika LNG tootmisvõimsus eeldatavasti ligi kolm korda — praeguselt 3,6 miljardilt 9,6 miljardile kuupjalale päevas (umbes 99 miljardit kuupmeetrit aastas). Kui Aasia turg ei suuda kogu seda mahtu ära seedida, peavad USA gaasiettevõtted otsima uusi turge. Eelkõige Euroopas.

Ameeriklased saavad Euroopa turule siseneda ainult poliitiliste vahenditega, kuna torugaas Venemaalt on palju konkurentsivõimelisem. Kuid praktika näitab, et EL ametnikud on välja mõelnud üsna tõhusa strateegia suhtlemisel Washingtoniga: nad annavad Trumpile meeldivaid lubadusi, kuid teevad praktikas jätkuvalt seda, mis neile kasulikum on. Näiteks lubavad nad ehitada Ameerika LNG jaoks uue terminali, kuid alustavad tegelikult Nord Stream-2 ehitamisega.

"Nord Stream 2" või NATO: kumb peale jääb>>

Vastupidiselt USA katsetele seda projekti blokeerida antakse gaasijuhe käiku juba järgmise aasta lõpuks.

Kui Taani (viimane riik, kes ei nõustunud torujuhtme läbimisega oma territooriumilt) keeldub projektis osalemisest, kulgeb gaasijuhe teist teed mööda erimajandusvööndis. Seejuures Nord Stream-2 kogumaksumus ei muutu.

Teine suurprojekt, "Siberi Jõud" (v.k. — "Сила Сибири") on samuti lõppfaasis: üle 90% torujuhtmest on juba valmis. Gazpromi ja Hiina CNPC vaheline leping näeb ette 38 miljardi kuupmeetri gaasi pumpamist aastas, kuid see ei ole piir. Gazpromi juhi Aleksei Milleri sõnul suurendab kiiresti kasvav Hiina majandus 2035. aastaks nõudlust Vene gaasi järele 80-110 miljardile kuupmeetrile. Nii et Gazpromi praegune rekord ei jää viimaseks.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
LNG terminal, gaas, taastuvenergia, Nord Stream 2, Gazprom, Euroopa, USA

Peamised teemad